‘Kuraklığa dikkat edilmeli’
banner57

İYİ Parti Grup Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Tarımda verimliliği etkileyen birçok faktör olduğunu söyledi. Çakırlar, “Önce Bulgaristan ile irtibata geçilip barajlardan su alımı yapılması ve ileride aynı problemlerin yaşanmaması için bu soruna bakanlığın bir çare bulması gerekmektedir” dedi.
Tarımda verimliliği etkileyen birçok faktörlere değinen İYİ Parti Grup Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, son dönemde en fazla önem arz eden konunun iklimdeki dengesizlikten kaynaklanan aşırı mevsimsel değişiklikler olduğunu söyledi.  Çakırlar, “Son yıllarda özellikle yaz aylarındaki kuraklık ve yağış dengesizliği tarım sektörüyle ilgilenen üreticilerimiz için dövizde yaşanan dalgalanmalarla birlikte oluşan artan girdi maliyetlerinden sonra büyük bir problem haline dönüşmekte. Çiftçimiz gübre, mazot, zirai ilaç, tohum ve elektrik gibi girdi maliyetlerindeki artışlarla mücadele etmeye çalışırken iklimdeki etkenlerden doğan yeni problemlerle mücadele etmesi güç gözükmekte. Dünyamızı ve ülkemizi kasıp kavuran Koronavirüs salgını devam ederken çiftçilerimiz her gün yeni problemlerle karşılaşmakta; Özellikle bölgemizde yaşanan dolu yağışları, üzücü tarım alan yangınları ve bu yıl yaşanan aşırı kuraklık sebebiyle ürünlerde geçen yıl ki verimi bulmak söz konusu dahi olamayacağı buğdayda yapılan hasat sonrası anlaşılmıştı” dedi.  
‘GEÇEN YILA GÖRE VERİMDE ÇOK BÜYÜK BİR DÜŞÜŞ OLACAK’
Yaşanan aşırı kuraklık sebebiyle geçen yıla oranla verimde çok büyük bir düşüş olacağını söyleyen Çakırlar, “Günümüzde ise yaşanan mevsimsel olgular neticesinde ayçiçeği üreticilerimiz aynı problemlerle karşılaşmakta, yaşanan aşırı kuraklık sebebiyle geçen yıla oranla verimde çok büyük bir düşüş görülmektedir. Ayçiçeği üreticisinin kuraklıktan doğan mağduriyetinin bir nebzede olsa giderilmesi için bakanlık Ayçiçeği alım fiyatını 3,5-4,00 TL arasında açıklaması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
“BAKANLIĞIN BİR ÇARE BULMASI GEREKMEKTEDİR”
Yaşanan kuraklık sebebiyle çeltik üreticilerinin yağış sorunları ile birlikte verim eksikliği yaşayacağını söyleyen Çakırlar, “Birçok çeltik üreticisi yağış yaşanmadığı için pompa ile de tarlalarını sulamakta problem yaşadığını çeltiklerinin kurumaması için çok az miktarda sulama yapabildiklerinden yakınmakta, bir an önce Bulgaristan ile irtibata geçilip barajlardan su alımı yapılması ve ileride aynı problemlerin yaşanmaması için bu soruna bakanlığın bir çare bulması gerekmektedir. 2006 yılında çıkarttığınız 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesi aynen şöyle diyor; “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak gayrisafi milli hasılanın yüzde 1’inden az olamaz. 14 yıldan beri uygulayamadığınız en fazla yüzde 0,5 olarak sağlayabildiğiniz yasayı pandemi sürecinde fedakar bir şekilde üretime devam etmeye çalışan çiftçilerimize sağlamayı düşünüyor musunuz? ” dedi.
4Hilal Baran

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.