Kinetik Kumun Çocuklara Faydaları

Kinetik Kum; çocukların son gözdesi olan, harika bir ürün. Kolayca şekil alabilen aynı zamanda  çabuk dağılabilen farklı bir ürün. Kinetik kumun en ilgi çekici özelliği ise oyun hamurları gibi kurumaması. Nemli kuma benzese de elinize aldığınızda o nemliliği hissetmiyorsunuz.

Kinetik kum nedir? Peki kinetik kumu hiç duydunuz mu? Bu ürün gerçekten çok etkileyici ancak anlatması çok zor. Kinetik kum kolayca şekil verilebilen ve ilginç şekilde akan, kum içerikli bir ürün. Sıkıldığında sertleşip, serbest bırakıldığında ise dağılıyor. Islak kumun özelliklerine sahip ancak ıslak değil. Kendi kendine yapışıyor ama yapışkan değil. Yumuşak ama çok yumuşak değil. Dediğimiz gibi anlatması güç!

Çocuk terapistleri her zaman çocukların üretken yeteneklerini geliştiren terapi ürünleri ararlar. Kinetik kum çok yönlülüğü olan ve tüm dünyadaki çocuklara önerilebilecek ideal terapi materyalidir. Ayrıca Kinetik Kuma tutkuyla bağlanan yetişkinler için de farklı bir terapi materyali.

İşte buradan yola çıkarak kinetik kumu Terapi odaklı olarak inceledik ve 8 farklı faydasını ortaya koyduk

1. Motor Becerileri geliştirmesi,

Kinetik kum elde oynanan bir materyal, işte tamda bundan dolayı motor becerilerin gelişmesine yardımcı oluyor. Ellerinizi kuvvetlendirmek için sıkın, parçalayın, patates ezeceği ile ezin. Parmak koordinasyonunu ve kuvvetini arttırmak için kurcalayın veya mıncıklayın. Top şeklinde yuvarlayın veya merdane ile düzleştirerek çift taraflı yetenekleri geliştirin. Kaşık, kepçe gibi aletlerle kepçeleyin veya kavrayın. Kuru pasta kalıplarıyla şekilli kalıplar çıkartın ve bunları bir araya getirerek kum kaleleri inşa edin ve küçük ellerin ve parmaklarının gelişmesine yardımcı olun. Görünüşe bakılırsa motor beceri avantajları saymakla bitmez.

2. Duyusal gelişim

Kinetik kum dokunsal oyunlara can atan çocuklar için duyusal gelişim için mükemmel bir malzemedir. Sürekli her şeye dokunmak isteyen çocukların dokunma, sıkma, oynama duyularını doyurucu özelliklere sahip olmasından dolayı çocuklar ellerinden bırakmak istemiyorlar. Çünkü kinetik kum sıkıldıkça vücutta derinlemesine dokunsal olarak yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi var. Bu özellikle duyusal gelişim meraklılarının aradığı şey!

Diğer bir yandan avoidant (çekingenlik) davranış bozukluğu olan çocuklarda  olan “dağınık oynama” sorunları (veya yeni şeyleri denemeye karşı tereddütlü kişilerde) büyük ihtimalle kinetik kumun yumuşak ve yapışmaz oyun çekiciliği sayesinde muhtemelen düzelecektir. Bunu eğitimciler çocuklarda birinci gözden tecrübe ettiklerini iletmektedirler. Ne demek istediğimizi elinize aldığınızda çok iyi anlıyorsunuz. Sıvı bir kum gibi hareket etmesine rağmen tamamen kuru, yumuşacık ve dokunması çok etkileyici. Kum parçaları tırnak aralarınıza girmez, yapışkan ve batıcı hissettirmez. Dokunmaktan kaçınan çocuklar için mükemmeldir. Çocuklar ilk etapta kinetik kuma dokunmak istemeseler bile, kısa zamanda kaşık veya takta bıçak gibi aletlerle şekiller vererek ısınacaklar ve sonrasında direk temas etmeye başlayacaklardır.

3. Çizim ve yazma öncesi gelişimi

Çocuklar kalemle yazmayı öğrenecek kadar büyümeden önce onlara çizme ve yazma alıştırmaları ile egzersiz yapma imkanı sağlayarak çoklu-duyusal gelişimlerini arttırabilirsiniz. Kinetik kum bu konuda kusursuzdur. Çocuklar parmaklarıyla veya kürdan gibi küçük aletlerle karalama, çiziktirme veya şekiller yaparak yazmaya giriş ön becerilerini geliştirirler. Bunlar çocuklara fazladan duyusal gelişim sağlar ve okul öncesi kalem kullanmadan kalem kavrama yeteneklerini geliştirir. Çocuklar çizerken eğlenerek birçok çoklu duyusal gelişimi arttırırlar.

4. Yaratıcı düşünme

Çünkü kinetik kum sınırsız sayıda şey üretebileceğiniz bir malzemedir (yani bununla oynamanın “bir” doğru yolu yok).  Çocuklar için çok iyi bir rekabetçi üretkenlik yeteneklerini geliştirme materyalidir. Bu “üretmenin” bir parçasıdır. Üretmek 3 adımda gerçekleşir – fikir, harekete geçme, sonuçlandırma. Sınırsız sayıda seçenekli bir malzeme ile etkileşime geçildiğinde bir çocuk kendince yeni fikirler üretmeye başlar. Bir fikir gerçekleştiğinde çocuğun motor yetenekleri bir üst seviyeye çıkar. Motor gelişim bir önceki fikrin gerçekleştiğini ispat ederek bir sonraki sonraki neticelendirmeye yönlendirir. Kinetik kum fikir üretmeye yol gösterir. Özellikle otizm ile baş etmede yardımcı olur. Çocuğa bir tepside birkaç aletle birlikte kinetik kum verdiğinizde, şekil vererek ve inşa ederek “bununla neler yapabiliriz?” düşüncesini ona aşıladığınızda çocuk yeni bir fikir üretme ve onu sonuçlandırma için bir fırsat yakalamış olur. Bunlar yaratıcı düşünmeyi geliştirmeye katkıda bulunur.

5. Sembolik Oyun

Sembolik oyunlar yaratıcı düşünmeyi geliştirir. Araştırmalar yeni yürümeye başlamış ve okul-öncesi çocuklarda somut malzemelerle oynamanın sembolik oynamayı geliştirdiği, böylece heykelcikler, minyatürler ve karakterler(hayvanlar gibi) yaparak yaratıcılığı coşturur. Okul öncesi yıllar eğitimin ilk yılları olması nedeniyle çocukların kinetik kumu kullanarak hayvanları beslemesi, onlara banyo yaptırması veya bir kap dondurma yedirmesi gibi farklı fikirlerle çocuğunuza liderlik edin.

6. Konuşma ve dil gelişimi

Kinetik kum gibi malzemeli duyusal gelişimin çocukların konuşma ve dil gelişimini arttırdığını biliyor muydunuz? Sadece kinetik kum değil bu içinde “etkileşim” olan ve çocuk ve partneri (bu sizsiniz!) arasında gerçekleşen her şey için geçerlidir. Konuşma-Dil uzmanı Katie Yeh kendi kişisel bloğunda çocukların konuşması ile ilgili birçok ipucu paylaşıyor. Bunlardan en güçlü olanları çocukla göz teması kurmak, çocuğun liderliğinde bir şeyler yapmak, hikayeci olmak, yorumlar yapmak ve sorular sormak. 

7. Dikkati arttırır

Daha önce bahsettiğimiz gibi basınç ile hissetme vücudun içi yapısına katkıda bulunur. Böylece her sıkma sadece küçük ellerin güçlenmesinden daha fazlasını yapar. Buna beynin öğrenmeye hazır olması da dahildir! Terapi uzmanları hastaları için genelde yazma, çizme veya oyunlardan önce sıkılabilir malzemeler ile konuya daha iyi odaklanmalarını sağlarlar.

8. Sakinleştirir

Son zamanlarda öğretmenler kinetik kum verdikleri öğrencilerin bir süre oynadıktan sonra çok daha sakinleştiklerini söylemektedirler. Kinetik kum pürüzsüz ve yumuşak yapısı ile akma özelliğine sahiptir ve parmaklarınızın arasından yavaşça akar gider. Bu öyle bir duygudur ki sizin derin bir “ahhhh” çekmenize neden olabilir. Kim hayatında özelikle çocuklarla uğraşırken daha fazla sükunet istemez ki? Kinetik kum ile çocukların bir süre oynadıktan sonra daha derin ve yavaş nefes aldıkları görülmüştür. Bunu onların vücut dilinden de görebilirsiniz. Çocukları yatak, yemek, sosyallik gibi aktivitelere bu şekilde hazırlamak için harika bir yöntem.

Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.