21 Nisan 2019 Pazar

Belediyeden öğrencilere destek

‘Kaybedecek zamanımız yok’

Çerkezköy Vezirköprülüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Çerkezköy Samsunlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Belediye Başkanı Vahap Akay, geride bıraktığı 4.5 yılda Çerkezköy’ün daha önceki yıllarda kaybettiği zamanı geri kazandırma adına önemli adımlar attıklarını ve çalışmalar gerçekleştirdiklerini açıkladı

06 Kasım 2018 Salı 13:06
Bu haber 766 kez okundu
‘Kaybedecek zamanımız yok’

 Çerkezköy Vezirköprülüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Çerkezköy Samsunlular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Belediye Başkanı Vahap Akay, geride bıraktığı 4.5 yılda Çerkezköy’ün daha önceki yıllarda kaybettiği zamanı geri kazandırma adına önemli adımlar attıklarını ve çalışmalar gerçekleştirdiklerini açıkladı

HİZMETLERİNDEN DOLAYI BAŞKANIMIZ AKAY’A TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ilk olarak Vezirköprülüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Belediye Başkan Yardımcısı Enver Bayram’ın da eşlik ettiği ziyarette Başkan Akay Dernek Başkanı Dursun Yıldız ve dernek üyeleri tarafından samimi bir ortamda karşılandı. Başkan Vahap Akay’ın ziyaretinden duydukları mutluluğu dile getiren Çerkezköy Vezirköprülüler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dursun Yıldız, derneklerine verdiği desteklerden ve Çerkezköy’e yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Akay’a teşekkür etti.
HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIMI SÖYLEDİM
8 Nisan 2014 tarihinde kurban keserek dualar eşliğinde Belediyeye girdiğini anımsatan Başkan Akay, “Belediyeden içeri girerken parti rozetimi çıkardım ve herkesin Belediye Başkanı olacağımı söyledim” dedi.
ÇERKEZKÖY’ÜN KAYBEDECEK ZAMANI YOK
Kendisinin Belediye Başkanı olduğu 30 Mart 2014 yılında Çerkezköy nüfusunun 112 bin olduğunu, 2019 yılı başında ise tabelada bu rakamın 168-170 bin civarında olmasını beklediklerini ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Çerkezköy, Tekirdağ’ın nüfus olarak 3’üncü, seçmen sayısı bakımından ise 2’nci büyük ilçesidir. Türkiye ve Tekirdağ’da nüfus ortalama artış hızı %3 civarında iken Çerkezköy’de bu %9 civarındadır. Bu nedenle Çerkezköy’ün kaybedecek, boşa geçirecek zamanı yok” dedi.
VERDİĞİMİZ SÖZLERİN ARKASINDAYIZ
Yaklaşık 5 yıl önce meydanlarda vatandaşlara ne söz verdiyse yerine getirme gayreti içerisinde olduğunu ve seçim beyannamesinin %85 oranında gerçekleştiğini kaydeden Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İçme Suyu Hattı yenilenmesi ve Bağlık Viyadüğü Projesi gibi bazı projelerinin de temellerinin kısa sürede atılarak çalışmaların başlayacağını ifade etti.
2014 yılında göreve başladığında Çorlu Suyu taşkını tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarını anımsatan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Göreve geldikten 5-6 ay sonra su taşkını ile karşı karşıya kaldık. Devlet Su İşlerini göreve davet ettik. 2 yıl uğraşmadan sonra Hükümet Caddesi’ndeki köprüyü DSİ yeniden yaptı. Biz de Pazar Yeri’nin arkasında bulunan dere yatağı ile Pınarça Deresi arasında olan 2.5 metre kod farkını ortadan kaldırdık. Şimdi Çorlu Deresi’ni DSİ ıslah edecek, yatırım programına alındı” diye konuştu.
SU BASKINLARI TARİH OLDU
Çerkezköy’ün bir başka temel sorununun ise ani su baskınları olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “28-30 kilogram yağışlarla İmar Sitesi, Sayar Sokak, Kahraman Sokak, Cefa Sokak, Küçük Sanayi Sitesi gibi noktalar sular altında kalıyordu. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 7 milyon TL’lik altyapı yatırımları ile bu sorun ortadan kalktı. Çerkezköy2016 ve 2017 yıllarında 50-60 kilogram yağışları görmesine rağmen su baskını yaşamadı” ifadelerini kullandı.
KIZILPINAR’IN ALTYAPI SORUNUNU ORTADAN KALDIRDIK
Kızılpınar’da 4 kilometre yağmur suyu hattı, 80 kilometre kanalizasyon hattı yapıldığını sözlerine ekleyen Başkan Vahap Akay, “Kızılpınar Mahallemizde yıllarca görmezden gelinen altyapı sorununu ortadan kaldırdık. 80 kilometre kanalizasyon, 4 kilometre de yağmursuyu hattı döşedik. Akabinde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yol ve kaldırım yapım çalışmalarına başladık. Bugüne kadar 17 cadde ve 195 sokağın üstyapısı tamamlandı. Meskun mahalde kalan 45 sokağın üstyapısı da en kısa sürede tamamlanacak” diye konuştu. Veliköy Mahallemizde TESKİ tarafından Atıksu Arıtma Tesisi yapıldığını kaydeden Başkanımız Akay, “Artık, Çerkezköy’ün atık suları derelere akmıyor. Kolektör hatları ile toplanan bu tesiste arıtılıyor. “ dedi.
İÇME SUYU HATTI 
YENİLENECEK
Çerkezköy’ün altyapı ile ilgili en önemli meselesinin içme suyu hattının yenilenmesi olduğunu sözlerine ekleyen Başkanı Vahap Akay, “Çerkezköy’ün içme suyu hatlarının yaklaşık %50’si asbest borudur. Bu borular ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Son zamanlarda günde ortalama 25 su patlağı meydana geliyor. Asbest boru kullanımında Çerkezköy Tekirdağ’da % 50 ile 1’inci sıradayken, 2’nci sıradaki Çorlu’da asbest boru kullanım oranı yüzde 7’dir. Çerkezköy İçme Suyu Hattı Projesi’ni TESKİ Projelendirdi, İller Bankası’na bugün yarın teslim edilecek ve çalışmalar 2019 yılında başlayacak” ifadelerini kullandı.
KAVAK DERE ISLAH EDİLDİ
Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nin en büyük sorununun Kavak Dere’nin kirliliği olduğunu anımsatan Başkan Vahap Akay, “Mahalle sakinlerimiz görüntü kirliliği, pis koku ve sivrisineklerden şikayetçiydi. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaklaşık 11,5 milyon TL’lik bir yatırımla Kavak Dere’yi ıslah ettik. Yıldırım Beyazıt Mahallesi sakinlerini kokudan kurtardık. 
Dereye kaçak yapılan onlarca kaçak kanalizasyon ve OSB tarafından da 7 kaçak fabrika atığı deşarjı tespit ederek ortadan kaldırdık. Kavak Dere suyunu kanal içine aldık. Dereden artık kokusuz temiz su akar hale geldi.
Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ne ayrıca yaklaşık 14 bin metrekarelik bir yaşam alanı kazandırdıklarını sözlerine ekleyen Başkan Vahap Akay, “Kumlu Geçit Mevkii’ne yaklaşık 14 dönümlük alanda yeşil alan ve park çalışması gerçekleştirdik. Burada yüzlerce çocuğumuz aynı anda oyunlar oynayabiliyor, aileler gezinti yapabiliyor” ifadelerini kullandı. Başkan Akay, ıslah çalışması yapılan Kavak Dere’nin etrafının önümüzdeki günlerde yürüyüş yolları, spor alanları ile yaşam alanı haline getirileceğini belirtti.
BAĞLIK VİYADÜĞÜ İÇİN 6 AYDIR ONAY BEKLİYORUZ
Bağlık Mahallesi’nin iki yakasını bir araya getirecek Viyadük Projesi’nin 6 aydır Karayolları tarafından bekletildiğini belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Projesi hazır, parası hazır Bağlık Mahallesi Viyadük Projesi maalesef 6 aydır oyalanıyor, bir türlü onaylanmıyor. Bu şekilde Karayolları bizi cezalandırdığını sanıyor ama asıl cezalandırdığı Çerkezköy halkı ve o mahallede yaşayan vatandaşlarımızdır” ifadelerini kullandı.
KARTALTEPE PİKNİK ALANI ELDEN GİDİYORDU
Cumhuriyet Mahallesi içerisinde bulunan Kartaltepe Piknik Alanı sözleşmesinin 2014 yılında bittiğini ve kendilerinin göreve geldiğinde söz konusu piknik alanının özel işletmeye kiraya verilmek üzere olduğunu kaydeden Başkanı  Akay, “Göreve gelir gelmez hemen Orman Bölge Müdürlüğü ile görüşerek burayı tekrar Çerkezköy Belediyesi’ne kazandırdık. Ardından içerisinde yürüyüş, parkuru, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, oturma grupları, oyun alanları, barbeküleri olan, aydınlatması, çevre düzenlemesi ile burayı modern bir park ve yeşil alan haline getirdik. Eskiden ailelerin girmekten imtina ettiği, korktuğu karanlık mekanları yeniden düzenleyerek Çerkezköy halkının nefes alabildiği alanlar haline getirdik” diye konuştu.
Kartaltepe Piknik ve Mesire Alanı’nın 17 hektarlık bir alan olduğunu ve Orman bölge Müdürlüğü’nden bu alanın yanındaki 23 ve 33 hektarlık iki alanı daha istediklerini belirten Başkan Vahap Akay, “Temmuz 2017 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı’nı ziyaret ettik. Projelerimizi sunduk. Ankara’dan dönerken yolda Bakanın Özel Kalem Müdürü aradı. Bakan Beyin talebimize onay verdiğini ve Orman Bölge Müdürlüğü ile temasa geçmemizi söyledi. 
Bunun üzerine Orman Bölge Müdürlüğü ile görüştük, her şey yolunda gidiyor ve biz tahsis edilecek diye beklerken Aralık 2017’de talebimizin reddedildiği bildirildi. Ne düşündeler, ne planladılar bilemiyorum. Ama bu cezanın Çerkezköy halkına kesildiğinin herkes farkında. Bu alanlar eninde sonunda Çerkezköylülerin hizmetine açılacak” diye konuştu.
TRAKYA’NIN EN BÜYÜK ÇOCUK OYUN PARKI’NI YAPTIK
Kentimizde işletme mantığında olan parkları revize ederek halkımızın kullanımına kazandırdığını belirten Başkan Akay, “Tepe Piknik Alanı’nda Trakya’nın en büyük çocuk oyun parkını yaptık ve adını 23 Nisan Çocuk Oyun Parkı koyduk. Yalnız Çerkezköy değil, çevre ilçelerden de binlerce çocuğumuz burada gönüllerince güzel vakit geçirebiliyor. 
Ayrıca harap halde olan, ailelerin giremediği, halkımızın yolunu kaybettiği Tepe Piknik Alanı’nı da yenileyerek ailelerin gelebileceği bir alan haline getirdik. Yürüyüş yolları ve bisiklet yolları yaptık. Ailelerimiz burada dilediğince mangal, piknik, spor yapabiliyor, çocuklarımız da parkımızda oyun oynayabiliyor” dedi.
29 EKİM SPOR KOMPLEKSİ’Nİ GENÇLERİMİZİN KULLANIMINA AÇTIK
Çerkezköy genelinde bugüne kadar 118 noktada yeşil alan düzenleme ve park yapım çalışması gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Vahap Akay, “Düzenlediğimiz ve yeni yaptığımız parklarımızın neredeyse tamamında mini futbol sahası, mini basketbol sahası gibi spor alanları oluşturduk. İstasyon Mahallemizde bulunan, 10 yıldır kaderine terk edilmiş ve hayvan barınağı olarak kullanılan kapalı spor salonunu yeniledik. 
Şu anda içerisinde 2. Lig maçlarının oynanabileceği bir kıvamda 1000 kişilik seyirci kapasitesi olan stat, kapalı halı saha, basketbol ve voleybol sahası, güreş sahası ve modern bir kapalı spor salonu ile bir spor kompleksi oluşturduk. Adını da 29 Ekim Spor Kompleksi koyduk. Burayı Çerkezköylü gençlerin, çocuklarımızın hizmetine açtık” diye konuştu.
AMACIMIZ ÇOCUKLARIMIZI SPORA YÖNLENDİRMEKTİR
Başkan Akay şöyle devam etti: “Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nun temelini attık. 10 milyon TL’lik bu yatırımı yılsonu itibari ile Çerkezköy’e kazandıracağız.4 yıldır açtığımız Yaz Spor Okullarımızda binlerce çocuğumuza çeşitli branşlarda eğitimler verdik. Her yıl binin üzerinde çocuğumuza yüzme öğrettik. 
Spor alanlarının sayısını artırmamızın temel nedeni çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak ve onları spora yönlendirmektir.”
4Hilal Baran
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV