Kapılarını  sonuna kadar açtı
banner57

Kırklareli Üniversitesi kuruluşunun 7'nci yılında yüzünü, hedeflerine yenilerini ekleyerek 2014 - 2015 Eğitim Öğretim yılına cevirdi. Büyük Türkiye hedefine odaklanmış iktidarın, "Üniversitesiz il kalmayacak" sözleri ile hayat bulan üniversitemiz yeni dönem hazırlıklarına başladı. 

 
Kırklareli Üniversitesi Yapısal ve sayısal anlamdaki yükseliş eğrisini idari kalite anlamında dahada sivrilten Kırklareli'nin büyümesindeki en belirleyici vagonu Üniversitemiz tercihleri ile gelecek inşasına soyunan öğrencilere seçim aşamasında yardımcı olacak bilgi ve verileri hazırlayarak, sunumunu Türkiye Kamuoyuna sundu. Kırklareli Üniversite Rektörü Mustafa Aykaç  "Tüm öğrenciler bizim evlatlarımız, tüm öğrenciler bizim geleceğimiz" diyerek eğitim yuvasının kapılarını yeni nesil için sonuna kadar açtı.


"Konu ile ilgili yapılam sunum şöyledir"


Kırklareli Üniversitesi 29/05/2007 yılında kurulmuş olup,  Kurucu Rektör Prof. Dr. Mustafa AYKAÇ'tır. Üniversitemiz kuruluşundan bugüne kadar her alanda hızla gelişerek Kırklareli ve çevre illerin sosyal, kültürel ve ekonomik ilerlemesine önemli katkılar sağlamaktadır. 2013-2014 yılı itibari Üniversitemiz öğrenim, araştırma ve uygulama faaliyetlerini;  8 Fakülte, 3 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü ve 10 Araştırma ve Uygulama Merkezi  ile yürütmektedir. Üniversitemizde toplamda:16878 öğrencimiz öğrenim görmekte olup, 581  Akademisyen ve 266 kadrolu + 166 sözleşmeli idari personel ile hizmet vermektedir.
Kırklareli Üniversitesinde Kavaklı Kampusu: Fen-Edebiyat Fakültesi,  İlahiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü,  Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu…
Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampusu: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi,  Sağlık Yüksekokulu…
Kırklareli Üniversitesi Karahıdır Kampusu: Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,Turizm Fakültesi…
İlçelerde Bulunan Meslek Yüksekokulları: Lüleburgaz İlçemizde, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu,  Vize Yüksekokulu, Babaeski Meslek Yüksekokulu, Pınarhisar Yüksekokulu…
Rektörlüğe Bağlı Birimler: Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü, Türk Dili Bölümü, Yabancı Diller Bölümü…
Uygulama Ve Araştırma Merkezleri; Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Avrupa Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiyat Uygulama ve Araştırma Merkezi, Afrika Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi, İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezleri mevcuttur…
Kırklareli Üniversitesinin hem idari kadro hem veriler ışığında değerlendirildiğinde En İddialı Olduğu Bölümler: Hemşirelik, Çocuk Gelişimi, Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği olarak çıkmakta karşımıza.
2014 yılında Kırklareli Üniversitesi'nin taban puanları en yüksek programları; Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Hemşirelik, Matematiği, Sağlık Kurulları İşletmeciliği, Mühendislik…
Üniversitenin en yüksek kontenjanlı programları: Hemşirelik, Tarih,  Türk Dili,  Felsefe, Mühendislik, İktisat…
Kırklareli Üniversitesine ait olan Kampus olanakları ise tercih yapacak öğrenciler için açıklayıcı bilgiler içermekte
Kırklareli Üniversitesi Kavaklı Yerleşkesinde Öğrencilerin Sosyal Faaliyetlerini Geçirebilmeleri İçin, 1 adet kütüphane (168 kişilik) 1 adet Kapalı Spor Salonu içersinde (414 kişilik tribün, 2 adet basketbol, 2 adet voleybol, 1 adet tenis ve 1 adet hentbol oyun alanları bulunmaktadır.) 1 Adet yemekhane (264 kişilik) 1 Adet Kantin ( 192 kişilik) 1 Adet Öğretim Görevlisi Yemekhanesi ( 96 kişilik) Açık spor alanı bulunmaktadır.
Kayalı Kampusu Yeni yapılan Kayalı Kampüsümüzün toplam alanı = 3385087 m² Öğrencilerin sosyal faaliyetlerini geçirebilmeleri için 1 Adet Kapalı Spor Salonu içerisinde (700 kişilik Tribün ile profesyonel  oyun alanı ) 2086 kişilik tribüne sahip açık spor alanı, 7 Yemekhane - 14000 m² alan içerisinde toplamda 1910 kişilik büyük yemekhane mevcuttur. Ayrıca 750 kişilik serbest lobi düzeninde kafeterya ve kahve salonu bulunmaktadır.
Kırklareli Üniversitesinde öğrencilere tanınan Burs Olanakları: Yemek Bursu (220 kişi) Üniversite Bursu (311 kişi) Öğrenim Kredisi(3173 kişi), Öğrenci Bursu(1355) olmak üzere toplamda 5528 öğrenciye daha olumlu şartlarda okuma  imkânı sağlanmaktadır.
Kredi Yurtlar Kurumuna ait yurt binası Merkezde: (1374 kişi),  ilçelerde (385 kişi)bulunmaktadır. Kırklareli Şehir merkezinde toplamda 2264 (kişi), ilçelerde ise toplamda 2327 (kişi) kapasitede öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacak özel yurt ve pansiyonlar mevcuttur.
Büyümeyi hızlandıran eğitim ve öğretim programları ise öğrencilerin tercih mekanizmasının tutukluk yapmaması için biçilmiş kaftan
Avrupa ülkeleri arasında öğrenci ve akademik / idari personel değişim imkânı sağlayan ERASMUS programına üye Kırklareli Üniversitesi, 2013-2014 akademik yılında 17 farklı Avrupa ülkesinde bulunan   (Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Polonya, Macaristan, Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Fransa,  Letonya, Slovenya, Litvanya, Belçika ve Hırvatistan) toplamda 48 üniversite ile imzalanmış olan antlaşmalar sayesinde  öğrenci ve personel  değişim hareketliliği sağlanmaktadır.
Öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlayan Farabi programı kapsamında 75 üniversite ile protokolümüz bulunmaktadır. Değişime Katılan Öğrenci Sayısı: 150
Kırklareli Üniversitesi 2012-2013 Akademik Yılı içerisinde başlatılan Mevlana Değişim Programı kapsamında 8 farklı ülke(Azerbaycan, Bosna ve Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Arnavutluk, Rusya Federasyonu ve Endonezya) ile Mevlâna Değişim Protokolü imzalamıştır. Mevlana programı ile 2013-2014 Akademik yılında 7 öğrenci ve 26 öğretim elemanı değişimi YÖK'ün onayına sunulmuştur.
Kırklareli Üniversitesi Kurucu Rektörü Mustafa Aykaç ise, "Tüm öğrenciler bizim evlatlarımız, tüm öğrenciler bizim geleceğimiz" sözlerinin ana fikrini oluşturduğu konuşmasında tüm tercih yapacak öğrencilere şu cümlelerle sesleniyor, "Kırklareli Üniversitesi 2013 - 2014 eğitim ve öğretim yılında da aile ortamında bünyesinde bulunan öğrencilerini hayata ve geleceğe hazırlamaya devam edecek. Gelecek gençlerin omuzlarında yükselecek." Cümlesi ile başlayan kayıt haftası yine Aykaç'ın Kırklareli Üniversitesi bünyesinde alacakları eğitimlerle geleceğe hazırlanacak olan Öğrencilere hoş geldiniz mesajı ile bugün sona eriyor. Beş gün süren kayıtlarda günde 1000 öğrenci kayıtla kendi rekorunu da kıran Kırklareli Üniversitesi adına Öğrencilerine merhaba diyen Aykaç'ın mesajı şu cümlelerden oluştu; "Kırklareli Üniversitesi'ne hoş geldiniz diyorum. Üniversitemize bu yıl katılacak olan siz genç kardeşlerimizle biz daha güçlü ve sevinçliyiz. Geleceğinizi  şekillendirmek amacıyla bilgi birikiminizi artıracağınız, yeteneklerinizi keşfedeceğiniz, yetkinliklerinizi oluşturacağınız ve analiz gücünüzü geliştireceğiniz yükseköğretim dönemine adım atmış durumdasınız.  Üniversiteye merhaba diyeceğiniz bu dönüm noktası, sizin için büyük bir heyecan ve umut anlamına gelmektedir. Bu başlangıç aynı zamanda hayat boyu sizin kimlik ve kişiliğinizi belirleyen güzel insani değerleri, kaliteli ve verimli meslek özelliklerini ve yüksek beşeri sermayeyi oluşturduğunuz önemli bir zaman dilimine geçişi de ifade etmektedir. Üniversite yılları, her öğrenci için özgürce düşünmek ve sorumlu davranmak, yeni keşiflere çıkmak, hayatı şekillendirmek, analiz yapmak, sorun çözmek ve insanlığa faydalı olmak idealine sahip olmak demektir. Kırklareli Üniversitesi olarak, siz sevgili öğrencilerimizi bu vasıflara sahip olan seçkin ve yetkin kişiler olarak  üniversitemizden mezun etmek en büyük gayemizdir.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.