15 Kasım 2018 Perşembe

DUAYEN GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

KAMU MENFAATLERİ ÖNCELİĞİMİZDİR!...

TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Cemal Polat: "Kurulduğumuz günden bu güne kadar, kamu menfaatlerini gözettiğimiz için ve kamusal kurumlarda bizi ilgilendiren alanları denetlediğimiz için, gelmiş geçmiş bütün iktidarlarla ters düştük. Son durumda da bir çok kamu denetimi işlevimiz elimizden alındı."

23 Temmuz 2018 Pazartesi 15:44
Bu haber 2173 kez okundu
KAMU MENFAATLERİ ÖNCELİĞİMİZDİR!...

 Trakya Gazetesi:

TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Sayın Cemal Polat, Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği hakkında bilgi verir misiniz?

Cemal Polat:

TMMOB'UN YAPISI
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 7303 sayılı Yasa, 66 ve 85 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerle değişik 6235 sayılı Yasayla 1954 yılında kurulmuştur. TMMOB tüzel kişiliğe sahip, Anayasanın 135. Maddesinde belirtilen kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Kuruluşunda 10 Odası ve yaklaşık olarak 8.000 üyesi bulunan TMMOB‘nin, 2018 Ocak ayı itibari ile oda sayısı 24, üye sayısı ise 536.898 olmuştur.

TMMOB çalışmalarını 24 Oda, bu Odalara bağlı 213 şube ve 50 İl/İlçe Koordinasyon Kurulu ile sürdürmektedir. TMMOB‘ye bağlı odalara 91 kadar mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı disiplininden mezun olan mühendis, mimar ve şehir plancıları üyedir.

TMMOB'UN KURULUŞ 
AMAÇLARI
Günün gerek ve koşullarına ve mevcut olanaklara göre, yasa ve tüzük hükümleri içinde kalmak üzere, mühendis ve mimarları meslek kollarına ayırmak, meslek ve çalışma konuları aynı ya da birbirine yakın bulunan mühendis ve mimarlık grubu için Odalar kurmak gibi yasada öngörülen amaçlarımız vardır. 

Bunun yanısıra mühendislik ve mimarlık mesleği mensuplarının ortak gereksinmelerini karşılamak, mesleki etkinlikleri kolaylaştırmak, mesleğin genel yararlara uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halkla olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere, meslek disiplinini ve ahlakını korumak; kamunun ve ülkenin çıkarlarının korunmasında, yurdun doğal kaynaklarının bulunmasında, korunmasında ve işletilmesinde, çevre ve tarihi değerlerin ve kültürel mirasın korunmasında, tarımsal ve sanayi üretimin artırılmasında, ülkenin sanatsal ve teknik kalkınmasında gerekli gördüğü tüm girişim ve etkinliklerde bulunmak da amaçlarımız ve görevlerimiz arasındadır. 

Ayrıca meslek ve çıkarları ile ilgili işlerde, resmi makamlar ve öteki kuruluşlar ile işbirliği yaparak gerekli yardımlarda ve önerilerde bulunmak, meslekle ilgili bütün mevzuatı, normları, bilimsel şartnameler, tip sözleşmeler ve bunlar gibi bütün bilimsel evrakı incelemek ve bunların değiştirilmesi, geliştirilmesi, ya da yeniden konulması yolunda önerilerde bulunmak da amaç ve görevlerimiz arasında yer almaktadır. 
Trakya Gazetesi:
TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Sayın Cemal Polat, yasalarda belirtilen faaliyetleriniz nelerdir? Kamu denetimi görevini ne şekilde sürdürüyorsunuz?

Cemal Polat:
1954 yılında kurulan TMOOB her zaman kamu yararını gözetmiştir. Anaysa'dan ve yasalardan aldığımız hak ve yetkilerle kamu denetim görevimiz vardır. Ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynaklarını madenlerini vb. kamu menfaati doğrultusunda en rantabl, verimli şekilde kullanmak üzere yetkilerimizi kullanarak denetlemek, incelemek ve faaliyetler yürütmek amacıyla bir çok etkinlikler yapıyoruz. 

Siyasilerle bazen
ters düşebiliyoruz
Anaysal bir kuruluş olduğumuz için  devletin bir çok kurum ve komisyonlarında delegelerimiz vardır. Örneğin Bor Madenleri İşletmelerinde, Anıtlar Kurulunda ve burada sayamayacağım kadar bir çok devlet kurumlarında delegelerimiz vardır. Bu kurumlarda bilim ve fennin yol gösterici ışığı altında kamu ve ülke menfaatlerini gözeterek görevimizi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyoruz. Tabi bu kamusal görevimizi yerine getirirken bazen siyasal iktidarla ters düştüğümüz noktalar oluyor. 

Biz bütün faaliyetlerimizde, çalışmalarımızda ülkemizin ve kamunun yararını gözetiriz. Bizim hiç bir siyasal oluşumumuz ve organik bağımız yoktur. Muhalif bir duruş sergiliyor gibi görünsek de bu siyasi bir duruş değil tamamen kamunun menfaatlerini savunmamızdan kaynaklanan bir duruştur. 


Yetkilerimiz elimizden alındı
En son çıkan kararname ile denetim yetkilerimiz elimizden alındı. Türk Tabibler Birliği, Türkiye Barolar Birliği gibi Türkiye'nin köklü kurluşlarının da bir çok görev ve yetkilerinin kısıtlandığı gibi bizim yani  TMMOB'un da denetim yetkisini tamamen elimizden aldılar. Bir çok alanda da imza yetkimiz elimizden alındı. En basitinden örnek verecek olursak Çorlu'daki tren kazasında hiç bir denetim ve inceleme yapamadık. Eskiden olsa biz de olaya dahil olur incelemelerde bulunur bir rapor hazırlardık. Ama son kararnameler ile bir denetim yetkimiz tamamen elimizden alınmış durumdadır. 

Trakya Gazetesi:
TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Sayın Cemal Polat, TMMOB'u bir çok muhalif eylemlerde görüyuruz. Siyasal bir çizginiz, bir parti bağlantınız var mıdır?

Cemal Polat:
Hiç bir odamızın siyasi bir bağlantısı yoktur. Herhangi bir parti ile organik bir bağımız yoktur. Artı siyasi faaliyetimiz de yoktur. Bizler bütün çalışmalarımızda kamu yararını gözeterek hareket ederiz. Tabii bu da toplumda muhalif bir çizgi gibi görülüyor. Hatta bizi siyasal bir oluşum olarak görenler de var. Hiç bir alakası olmayan yakıştırmalarla karşı karşıya kalıyoruz. Tekrar tekrar söylüyorum ki ülke menfaatlerini gözetmekten başka hiç bir gizli ajandamız yoktur ve olamaz. Bütün kurumlar, işletmeler rantabl ve verimli çalışsın, derdimiz budur. 

Trakya Gazetesi:
TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Sayın Cemal Polat, son olarak Tekirdağ halkına ne mesaj vermek istiyorsunuz?

Cemal Polat:
Daha güzel bir Tekirdağ istiyoruz. Daha ileri gitmiş kalkınmış bir Tekirdağ ve dolayısıyla kalkınmış ileri ülkeler seviyesine gelmiş bir Türkiye istiyoruz. Hepimizin hedefi budur.

Sahil yolu projesi
Bizim arkadaşlarımızın bir sahil yolu projesi var. Valiliğimiz, Belediyemiz, AK Parti, CHP bizim bu projemize tamam diyor ama bir türlü bu projemizi hayata geçiremiyoruz. Değirmenaltı semtimizden merkeze kadar uzanan çok güzel bir sahil yapılanması konusunda arkadaşlarımız proje ürettiler.  Sahil bandında bir tramvay olsa, düzgün bir ulaşım olsa güzel çevre düzenlemeleri olsa, bisiklet yolları olsa, yaya yürüyüş yolları olsa ne kadar güzel olur. Şehrimizin çehresi değişir. Bu tür çalışmalarımızı arkadaşlarımız projelendirdiler. Diğer illere örnek olacak şekilde çok güzel bir sahil yolu, ve bir çok açıdan çalışmalar yapılarak çevre düzenlemesi yapılabilir. Bunlar olmayacak şeyler değil. 
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV