‘Kadın güçlüyse  ülke de güçlüdür’
banner57

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında Kadın Kooperatifçiliği alanında işbirliklerini geliştirmek, farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı IV. 180 Günlük Eylem Planı kapsamında "3 Bölgede Kadın Kooperatifleri Bölgesel Buluşmalarının Gerçekleştirilmesi" çerçevesinde Kadın Kooperatifleri Marmara Buluşması, Valimiz Sayın Aziz Yıldırım ve Eşi Sayın Güllühan Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili Sayın Çiğdem Koncagül, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü Ülkü Uslu ile Çanakkale, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Kırklareli İl Valileri ve Vali eşleri, kadın milletvekilleri, ilgili kamu kurumu temsilcileri ile kooperatif temsilcilerinin katılımıyla video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.
Kadın Kooperatifleri Marmara Buluşması Toplantısı’nda konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım; “Türkiye’de kadınların güçlenmesi konusunda yasal alanda pek çok kazanım elde edilmiş; çeşitli kurumsal mekanizmalar oluşturulmuş, mevzuatın uygulamaya yansıması için ilgili kurumlarca çalışmalar yürütülmüştür.
Bir ülkenin sürdürülebilir kalkınmayı başaran ülkeler arasında yerini alabilmesinin yolu, kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesinden geçer.
Kooperatifler, üretimi artırmak, belli alanlarda üretim yapmak için oluşturulan teşekküllerdir. Türkiye’nin 6. Ekonomik büyüklüğüne sahip ilimizde kadınlarımız pek çok alanda üretime katılıyorlar.
Özellikle konfeksiyon ve tarım alanında üretimdeki kadınlarımızı unutmamak gerekir. Tekirdağ’ımızın verimli topraklarında ata tohumu ile tarım yapan kadınlarımız var.
Kadınlarımız, gelecek nesilleri büyütür, yetiştirir ve aileye güç katarlar.  Dolayısıyla kadının güçlenmesi, bireysel hak ve menfaatlerine erişiminin artması; aile ve toplumsal yapımızın güçlenmesi bakımından oldukça önemlidir. Kadının güçlü olduğu bir toplumda aile ve ülke de güçlü olur.
Emek, alın teri ve üretim, her zaman destek verilmesi ve geliştirmesi gereken alanlardır. Tekirdağ Valiliği olarak kadınlarımızın üretmesini ve ürettikleriyle de kazanç elde etmelerini her zaman destekliyoruz.
Kadın Kooperatifleri’nin çoğalması ve katılımcılarının artması; kadınlarımızın daha güvenilir ve iyi çalışma koşullarına ulaşmasına, ev dışında da emeklerini gösterebileceği bir ortam oluşmasına, istihdamın artmasına katkı sağlamaktadır.
Burada dernekleşmek suretiyle yapılan kadınlarımızın başkanlık hatta önderlik yaptığı faaliyetler var. Özellikle engelli dernekleri bu konuda başat rol oynamaktadır. Bu faaliyetlerle engelli kadınlarımız hem üretime katılıyorlar, hem de sosyalleşiyorlar.
Kadın Kooperatifleri’nin bir avantajı da kadınların kendi ürettikleriyle kazanç elde etmelerine fırsat veriyor olmasıdır. Dolayısıyla kooperatifler, dar gelirli kadınlarımızın kendi bütçelerini oluşturabilmeleri, kendi ihtiyaçlarını kendi bütçelerinden karşılayabilmeleri açısından oldukça önemlidir.
İlimizde 4 tane faal Kadın Kooperatifi bulunmaktadır. S.S. Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifimiz’de, ürünler Karacakılavuz dokuması dimili cicim tekniği ile dokunup seccade, kilim, heybe, duvar süsü, nazarlık ve çanta olarak üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Kooperatifin iki atölyesi mevcut olup toplam 25 tezgah ile üretime devam etmektedir. Dokuma ürünleri, Karacakılavuz’daki atölyelerde satışa sunulmaktadır.
Diğer Kadın Kooperatifimiz ise, “Sınırlı Sorumlu” Paşa 59 Küçük Sanat Kooperatifi”dir. Ticaret Bakanlığı bünyesinde 2020 yılında 7 ortak ile kurulmuş olup, 11 kadın ve 1 erkek ortak sayısı ile çalışmalarına devam etmektedir.
Tekirdağ Valiliği olarak Kadın Kooperatifleri’nin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması için gerekli tüm faaliyetlerin yerine getirilmesi için gerekli çalışmaları yürütüyoruz.
Kooperatifler arasında iletişim sağlanması, kooperatiflerimizin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Bu toplantıyla, kadınlarımız yeni iş alanlarını tanıyacak, farkındalık yaratılacak, işbirliğini geliştirecek, kendilerini geliştirmek için fikir edineceklerdir.
Kadınların ekonomik ve sosyal hayatta daha etkin rol almalarına katkı sağladığı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’a şükranlarımı arz ediyorum. Tüm kadınlarımıza çalışma hayatlarında başarılar, aile hayatlarında huzur ve mutluluk diliyorum. Bu toplantının ilimize, ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. “ dedi.
Ardından konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; “Bugün çok önem verdiğimiz Kadın Kooperatiflerimiz için bir aradayız. Biz inanıyoruz ki kadınları sezgileri, öngörüleri bilgi ve tecrübeleriyle çalışma hayatında çok ilham veren başarı öyküleri yazıyorlar. Bugünde birbirinden başarılı kadınlarımızı dinledik. Her birine cesaretleri için teşekkür ediyorum. Girişimcilik aslında yenilikçi fikirlere açık olmak, risk almak, fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek demek. Kadın Kooperatifçiliği de girişimcilik için ilk basamaktır. Dolayısıyla kadınlarımızın sosyo-ekonomik konumlarının güçlenmesi adına bu ilk basamaktan ne kadar faydalanabilirsek bizim için o kadar iyi olacağına inanıyoruz. “ dedi. 4Gülçin Akyol                            

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.