“İSTİKAMET TRAKYA”
banner57

TORPİLİM YOK

TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin basında hakkında çıkan asılsız haberlere getirdiği açıklama da; Bazı gazette ve haber sitelerin de Süleymanpaşa’nın Nusratlı mahallesinden olduğum üzerine iddialar asılsızdır. Konyalıyım ve 1988’den beri de Çorlu’da yaşıyordum. Yani ben de artık Tekirdağlı sayılırım. Dedi. Şahin, Bakan yeğeni olduğu ve torpille TRAKYAKA Genel Sekreterliğine getirildiği iddialarına da röportajımız içinde açıklık getirdi.

 

KALKINMA ÖNCELİKLİYİZ

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin Trakya Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Nijat Ayvaz’a verdiği röportaj da; Trakya bir çok açıdan gelişmişliğini sağlamış, tarım da, sanayi de önemli bir nokta da. Ajansımız bölgenin önceliklerini gözeterek yatırım destek programlarını planlamaktadır.

 

 

 

 

Kurulduğu günden beri Trakya da gündem olan TRAKYAKA yeni Genel Sekreteri Mahmut şahin ile kurumu ve yeni atılımları hakkında gündemdeki konuları da ele alarak bir röportaj gerçekleştirdik. Hakkında çıkan dedikodu ve iddialar da tüm açıklığı yanıtlayan Genel Sekreter Şahin ile gerçekleştirdiğimiz röportaj aşağıdadır.

 

Nijat Ayvaz: Sayın Genel Sekreter 2 aydır görevdesiniz Tekirdağlılara öncelikle sizleri bir tanıştıralım istiyorum. Kimdir Mahmut Şahin bursunuz efendim.

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; 1977'de konyada doğdum ilk okul tahsilimi Konya'da tamamladım. Sonra babamların iş yaşamı dolayısıyla Trakya'ya Çorlu’ya taşındık. 1988 yılından beri yaklaşık, 30 yıldan beri Trakya'da ailemle yaşıyoruz. Tabi artık buralı olduk, Trakya’dan da evlendim  Ağabeyimde Trakya'dan evlendi, kız aldık kız verdik o anlamda biz Trakyalıyız. Eğitim dolayısıyla İstanbul da ve değişik illerde okusam da  genelde çorlu merkezde durduk. Üniversiteyi bitirdikten sonra Şahinler Holding’in yurt içi ve yurt dışı Edirne Çorlu fabrikaları vardı oralarda çalıştım. Daha sonar, yurt dışındaki yatırımlar konusunda da  görev aldım. Özellikle Amerika  da, Mısır da, Özbekistan da, Ürdün de ve şirketin en son Etiyopya da yatırımları oldu o yatırımların başındaydım. A’dan z’ye kadar bütün projenin yapılmasından, projenin gerçekleştirileceği ülkenin seçilmesine,  hangi il de, ilçe de yapılacağına, nasıl ve hangi koşullar yapılacağına kadar başında durdum. Hatta, finansmanın bulunmasına, arazinin bulunmasına kadar bir çok konuda sorumlu olarak çalıştım. Özel sektörde yaklaşık 14 yıl çalıştıktan sonra şimdi buradayım. İş hayatıma en alt birimden mühendis olarak başladım, daha sonra tabi genel müdür olarak ayrıldım. Daha sonra Kalkınma ajansı ile ilgili Genel Sekreter arandığı ilanını gördüm ve arkadaşlarda tavsiye etmişlerdi böyle bir şey var diye bende olabilir dedim biraz araştırdım. Tabi ne iş yapar, ne iş yapmaz ben katkı sağlayabilir miyim sağlıyamaz mıyım ben ne alabilirim tecrübe olarak  diye baktım. Tüzüklerini inceledim. Benim yaptığım işlerle parelel olduğunu gördüm. Daha önce Mısır’a gittiğim zaman yatırımcı olarak Kalkınma Bakanlığı olduğunu gördüm.  işte o bakanlık bizi alırdı, ağırlardı işte Mısır’ı anlatmaya çalışırdı. Şurda yatırım yapın, burda yatırım yapın  diye. Masa’nın öte yanından yatırımcıya yön vermek nasıl bir şeydir bielemediğimizden ilgili taraf bizi ikna etmeye çalışırdı ve şimdi benzer masanın bu tarafına geçtiğimde her şeyin çok daha farklı olduğunu görüyorum. Burada olmaktan mutluyum.

 

 

Nijat Ayvaz: Hayırlı Olsun. Hatırlıyorum da özellikle yerel medya'da işinizle ilgili enteresan haberler yayınlandı, yaşınız çok genç olmasından tutun, hatta  bazı  web sitelerinden takip ettiğim kadarı ile torpille bu makama geldiğiniz,  Bakan yeğeni olduğunuz iddiaları vardı. Bu konular söz hakkınız olduğunu düşünüyorum.

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Ben 36 yaşındayım. Tabi bu yaşı nerde ve ne yaparak geçirdiğinize bağlı Ali Babacan'dan örnek veriyorum, hiç kimse’den torpili olmadan ve ciddi başarı göstererek 33 yaşında bakan oldu. Edindiğim tecrübeler koca holdingin yurt içi ve yurt dışın'dan sorumlusuydum. Bundan önce de hatta daha gençtim. Mısır2da ki fabrikamızın başında bulunduğum dönem de Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek fabrikamı ziyarete gelmişti İskenderiye şehrinde yabancı yatırımcı ziyaretiydi bu. O noktada bana demişlerdi sen çok gençsin 30 yaşındaydım ben işte Hüsnü Mübarek  gelecek Başbakan gelecek işte dönemin Mısır Ekonomi ve Sanayi Bakanı Muhammed Raşit kendisi Türk asıllıdır. Çok gençsiniz bizi ağırlayabilecek misiniz dediğinde de “sayın bakanım, siz devletsiniz biz yatırımcıyız fabrikayız burada yani sonuçta geleceksiniz ziyaret edip gideceksiniz. Ben de size açıklamalarda bulunacağım, anlatacağım dedim. Sonuçta Nükleer tesis anlatmayacağım dedim. Yaptığımız işi anlatacağım

sıkıntı olmaz dedim. Geldiler ziyaret ettiler, tabi bu biraz özgüvenle ilgili bir meseledir. Kendini aşmakla ilgilidir mesele. Bütün bu projeleri yapma noktasında ve buraya gelme noktasında kendimi oldukça deneyimli ve yaşlı görüyorum. Basında çıkan bazı haberler yok Bakan yeğeni felan diye haber yazmışlar. Ben kimsenin yeğeni değilim. Ben Konyalıyım, soyadım Şahin Trakya da benim her hangi bir akrabam yani kan bağım yok. Sordum yani kimden buldunuz bilgileri diye, onlarda beni Süleymanpaşa’nın mahallesi Nusratlılı yapmışlar.  Şimdi Nusratlı mahallesi nerede Konya nerde. Bakan akrabalığı meselesine gelince Devlet Bakanımız Mustafa Şentop eşimin akrabasıdır.

,

Nijat Ayvaz: Sayın şahin şimdi peki göreve ne kadar başlayalı?

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; 2 ay oldu göreve başlıyalı

 

Nijat Ayvaz: Peki göreve geldiğiniz de Kalkınma Ajansının masanında neler var, neler yok.

Geçmiş 4 yıllık dönem de neler yapmışlar, neleri başarabilmiş neleri yanlış yapıp başarızlığa uğramışlar? Heralde böyle bir muhasebe yapmışsınızdır bugün geldiğiniz noktada. Dolayısıyla da bugün o 4 yıllık bilgi birikimi ve deneyimiyle Trakya kalkınma ajansı nerde?

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Ben ilk geldiğim zaman arkadaşlarda bütün birimlerle toplantılar yaptım. Daha sonra genel toplantılar yaptım ve daha sonrada bütün arkadaşlarla da tek tek görüştüm. Ajansın genel durumu hakkında ajans hakkında ne düşünüyorlar gibi sorular sordum . Ve arkadaşlarla plan program yapmaya başladık sokağa inmeyi hedefledik biraz daha insanların arasına karışmayı, onlarla birlikte iş yapmayı planlıyorum.

 

 

Nijat Ayvaz:  Bu dört yıllık süre içerisin de TRAKYAKA, Trakya ekonomisine nasıl bir katkı sağladı? Asıl merak edilen kurumunuzun Trakya’ya ne gibi katkı ortaya koyabildiğidir?

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin;  Şimdi öncelikle kalkınma alanında daha önce iş yaptığım  Mısır, Özbekistan, Ürdün  gibi ülkelerde ki, bunlar bize göre az gelişmiş ülkelerdi. Kalkınmanın da  zaman isteyen, süreç isteyen, imkan isteyen, emek isteyen ve yatırımların sonuçlarını  hemen göremiceğiniz birşey olduğunu iyi biliyorum.

 

Nijat Ayvaz: Kalkınma dediğiniz şey zaten gözle görülen birşey değil ama, ekonomide hissedilebilir bir geri dönüşüm yaratabiliyorsanız, verdiğiniz proje destekleri sonucu  ne kadar istihdam yarattınız, bu istihdamın karşılığında ne girdi sağlandı? Çünkü destek verdiğiniz projelerin takip edilebilirliği olacağı kanaatindeyim.  Bunun sonucunu görmek çok zor bir şey olmasa gerek?

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Kalkınma noktasından birden bire etkisi görülebilecek bir şey değil uzun yıllara  yayılan bir süreç olduğundan dolayı kalkınma ajansı bir sene içinde böyle bir kalkındırması çok zor olur. 2.’si de bununla beraber bizim elimizde büyük bütçelerimiz yok. Belli bir bütçe çerçevemiz var belli bir bütçe çerçevesinde dönüyoruz.

 

Nijat Ayvaz: Az önce konuşmanızda da belirtiğiniz üzere 4 yıllık dönem de Trakya’nın profili  ve fotorafı çıktı. Masa da artık bi Trakya verileri var. Elinizde ki istatistiki ve diğer ekonomik anlamda gözlemlerniz nedir? Çorlu da büyüdüm Çorlu’nun ekonomisin de yeterince deneyimim var dediniz. Daha başka ülkelerde de deneyimleriniz olabilir bunlar size zaten artı bir değer kazandırır. Bulunduğunuz Makamdan Trakya profilini nasıl görüyorsunuz?

 

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Aslın da Tekirdağ sanayi olarak baktığımız zaman Türkiye de bir ilde 14 tane sanayi bölgesinin olduğu il çok az var .Tekirdağ aslında bu anlamda avantajlı. Bu avantajı nasıl değerlendirdiğinin önemi var. Biz yatırıcıların doğru projelerine destek vererek bölgenin ekononisine katkı koyma hedefindeyiz.

 

Nijat Ayvaz: Şimdi sayın Şahin, Trakya da en azından uzun yıllardır bir gazeteci olarak ve sanat üreten biri olarak bu bölgede tanıtım çalışmaları yapıyorum ve kartlar hazırlıyorum. Bu materyalleri hazırlarken  en çok eksikliğini duyduğum şey marka değeri olabilecek yöresel ürünlerdir. Bölge marka değeri olabilmiş ürünleri ile var olabilir. Trakya da özellikle Edirne de,

Kırklarelin de, Tekirdağ da bir elin parmakları kadar olamayacak kadar ürün mevcut.  Yeni markalar  yaratmak ve yeni markalar yaratabilmek adına Kalkınma Ajansları bu tür projelerin doğmasına katkı sağlayabilir diye düşünüyorum. Göreviniz aslında birazda o gibi geliyor bana ..

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Aynı görüşteyiz. Her ilin kendine göre güzellikleri var, artıları var. Kırklareli’nin mesela hardaliyesi var. Edirne’nin ciğeri var. Tekirdağ’ın köftesi, helvası, peyniri var. Bunlara marka değerlerini arttırmaları adına elbette katkı vermek lazım. Doğru projelere desteğimiz oluyor.

 

Nijat Ayvaz: Benim özellikle ilgiyle takip ettiğim Şarap yolu projesine desteğiniz var ki tebrik etmek isterim. Şarabın belki şuan Türkiye de ki geri itilmişliği bölgede dünya çapında çıkabilecek en önemli markaların da mahzenlerde ve toprafta uyuku da beklemesine neden olmaktadır…

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Şuan bizim Trakya’nın tanıtım günleri noktasında nasıl tanıtabiliriz? İstanbul da, Türkiye de sloganımız “İSTİKAMET TRAKYA”  hedef Trakya gibi Trakya’yı dünya da nasıl tanıtabilriz diye sloganlarımız var.  Projeler yapmak istiyoruz. Destek verdiğimiz projelerden bir tanesi de şarap yolu projesi ile gurme ve butik turizm taliplerini Tekridağ’a ve Trakya’ya çekmek istiyoruz. Emin olun bu konularda gelecek projeleri bekliyoruz.

 

Nijat Ayvaz: Şarap bir dünya  markası üründür. Prestij markalar arasında üst sıralarda yer alır. Buna sahip çıkılıp sempozyumlar yapılabilir. Edirnei Tekirdağ, Kırklareli de yer alan şarap üreticilerinin karar vereceği ortak bir  yerde bir semposyum yapılabilir. Hatta il il gezecek bir gezici sempozyum bile düzenlenebilir.Bunlar çok önemli projeler.

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Dediğiniz gibi bu konular da hem fikiriz. 10 yıllardan beri değeri olan Tekirdağ rakısı, şarabı ile üzümüyle 70 yıldır bu bölgenin tanıtımına katkı yapıyor. Bunların dışında da Kırklareli’nin peyniri ile hardaliyesi ile bölgeyi yatırımcıyı kazandıralım. Tekirdağlıya, Trakyalıya  iş aş olarak katkı vermek adına buradayız.

 

Nijat Ayvaz: Sayin Şahin  o zaman ne tapılabilir? Trakya’yı bir bütün olarak görüp, pazarlama havuzu yapılabilir. O havuzda Trakya bir bütün olarak pazarlandığında ki, bu bir Turizm pazarlama işidir o zaman bölgenin cazibesi oluşacaktır düşüncesindeyim.Öeneğin butik müzeciliği öne çıkartabiliriz. Tekirdağ Rakısı el birliği ile yok edildi. Neden Tekirdağ Merkez’e Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir proje ile  Rakı ve Şarap müzesi kazandırmıyoruz? Böylesi butik müzede sınırlı sayıda yapılacak üretimlerle hem bir marka yaşamaya devam eder hem de bölgeye gelecek turistlere önemli bir uğrak noktası yatabiliriz.

  TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi böyle bir proje ile gelirse neden hayır diyelim? Biz bölgenin gezilebilirliğini ve cazibesini arttıracak her türlü projeye katkı vermeye hazırız.

  Nijat Ayvaz: Peki verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sayın Genel Sekreter verdiğiniz bilgiler gerçekten Trakya için çok değerli bilgilerdi. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

TRAKYAKA Gen. Sek. Mahmut Şahin; Röportajınız için ben teşekkür ederim bölgenin kalkınmasında öncelilere önem vermeye devam edeceğiz. Bizi takip edin lütfen.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.