20 Şubat 2019 Çarşamba

Belediyeden öğrencilere destek

‘İşçinin ve emekçinin hakkını arıyoruz’

Trakya Gazetesi yazarlarından Bülent Küçük, Disk Genel İş Trakya Şube Sekreteri Kenan Akkan ile bir röportaş gerçekleştirdi.

12 Haziran 2018 Salı 19:28
Bu haber 845 kez okundu
‘İşçinin ve emekçinin hakkını arıyoruz’

 Disk Genel İş Trakya Şube Sekreteri Kenan Akkan, ‘DİSK; emeğe değer veren, işçi ve emekçilerin haklarını arayan, bu yönde bizim değerlerimize önem veren kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket eden bir emek örgütüdür.’ dedi.

DİSK’E BAĞLI 8500 ÜYE VAR

Akkan, ‘Tekirdağ’da DİSK Trakya Genel İş’e bağlı 8500 üyemiz var. Trakya genelinde bizim alanımızda 15 000 çalışan vardır. Biz Trakya’da hedef üye sayımızı 12 - 13 bin olarak belirledik. Çok kısa zamanda yoğun örgütlenme çalışmaları yaparak bu rakamlara ulaşmayı hedefli- yoruz.’ dedi.


DİSK; TÜRKİYEDE  İŞÇİNİN, EMEKÇİNİN  HAKKINI  ARAYAN  BİR  SENDİKADIR

 

Trakya Gazetesi:

Disk Genel İş Trakya Şube Sekreteri Sayın Kenan Akkan DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) hakkında genel bir bilgi verir misiniz?

Kenan Akkan:

DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu)  Tarihsel kökleri olan bir işçi sendikasıdır. 1977'de Taksim'de 1 Mayıs'ta yaşanan ve bir çok işçinin ölümüyle sonuçlanan elim olaylardan sonra egemen güçlerin hedef tahtasına oturtulan DİSK,12 Eylül sürecinde  kapatıldı. 1992 yılında tekrar açılan sendikamız bir çok alanda örgütlenerek tekrar faaliyetlerine başladı. DİSK olarak;  emeğe değer veren Sol Sendikal anlayışı benimseyen, işçi ve emekçilerin haklarını arayan, bu yönde bizim değerlerimize önem veren  kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket eden bir emek örgütüdür. Sendikamız uluslararası kabul görmüş bir işçi sendikasıdır. Disk'e bağlı olarak faaliyet gösteren Disk Genel İş Sendikamız genel olarak belediye ve hastane işçilerini kapsamaktadır.

Trakya Gazetesi:

Disk Genel İş Trakya Şube Sekreteri Sayın Kenan Akkan, Disk Genel İş olarak Trakya'da ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

 

Kenan Akkan:

Tekirdağ'da DİSK Trakya Genel İş'e bağlı 8500 üyemiz var. Trakya genelinde bizim alanımızda 15 000 çalışan vardır. Biz Trakya'da hedef üye sayımızı 12 - 13 bin olarak belirledik. Çok kısa zamanda yoğun örgütlenme çalışmaları yaparak bu rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz.

 

Biz DİSK Genel İş Sendikası olarak bütün Türkiye'de olduğu gibi yerel yönetimler ve hastanelerdeki işçi, emekçi kardeşlerimizle örgütleniyoruz ve sendikal anlamda çalışmalar yürütüyoruz.

 

Biz DİSK Genel İş olarak yerel yönetimlerde örgütleniyoruz ama, diğer sanayi alanlarında da diğer şubelerimiz örgütleniyorlar ve sendikal çalışmalar yapıyorlar. Örneğin fabrikalarda ve sanayi alanlarında DİSK Birleşik Metal İş, tekstil alanında DİSK Tekstil İşçileri sendikamız gibi bir çok alanda  DİSK'e bağlı sendikalarımız sendikal çalışmalarını yürütmektedirler.

 

Tabi hangi alanda olursa olsun örgütlenirken ve çalışmalarımızı yürütürken bir çok zorluklarla karşılaşıyoruz. İşverenler bazen bize sıkıntı çıkarmaktadırlar. Sanki yasadışı bir sendikayız, yasadışı bir kurummuşuz izlenimi yaratıyorlar. Emekçi işçi kardeşlerimizi korkutuyorlar. Bizler Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasasında yer alan ve kanunlarda belirlenmiş sendika kanunlarına göre çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yani illegal ve yasa dışı hiç bir tutum, davranışımız ve çalışmalarımız yoktur.  Bütün örgütlenme çalışmalarımız, grev kararlarımız ve buna benzer davranışlarımız tamamen yasaların öngördüğü çerçevede gerçekleşmektedir. Bu böyle olduğu halde bir çok yerde engellenmekteyiz.

 

Trakya Gazetesi:

Disk Genel İş Trakya Şube Sekreteri Sayın Kenan Akkan, örgütlenme aşamalarında ve sendikal faaliyetler sırasında ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

 

Kenan Akkan:

Tekirdağ bilindiği üzere sanayi bölgesidir. Trakya bölgemizde yüz binlerce işçi yaşamaktadır. Bizler bir iş yerinde örgütlenme çalışmaları yaparken patron veya sarmaye sahibi, Türk İş ve Hak İş'i çağırarak bizim sendikal çalışmalarımızı sekteye uğratmaktadır bu da bizler için zorluk yaratmaktadır. Diğer sendika konfederasyonları birbirleriyle iş birliği yapmaları gerekirken sermayeyle, patronla iş birliği yaparak bizi  devre dışı bırakmaya çalışıyorlar. Bunlar hiç de etik davranışlar değildir.

 

Biz DİSK olarak sermayenin veya patronun isteğini değil emekçinin, işçinin çıkarlarını ve isteklerini ön planda tutuyoruz. Aslında diğer konfederasyon yetkililerini sermaye sahipleri yanlarına alarak  sendikalar arasında bir kaos yaratmaya çalışıyorlar. Bu durum karşısında emek örgütleri, işçi sendikaları olarak uyanık olmak gerektiğinin bilincinde olmalıyız ve bir araya gelmek durumundayız.

 

Patronların, işverenlerin bütün isteği işçilerin emekçilerin sendikasız çalışmalarıdır. Bunu sağalayamıyorlarsa birlikte hareket edebilecekleri bir sendika arıyorlar. Yani bir iş yerinde bir sendika olacaksa işçinin, emekçinin hakkını değil de patronun çıkarlarını ve haklarını arayan bir sendika her zaman patronun işine gelmektedir. Dolayısıyla kendi iş yerlerinde bir sendikalaşma söz konusu olursa birlikte hareket edecekleri sendikaları aramaktadırlar... Bizim işverenlerimiz de diğer işçi sendikalarımız da sendikacılığı işlerine geldiği gibi yapmaktalar. Bu tür yaklaşımlar uluslararası sendikacılık anlayışına da terstir. Ayrıca yasalarımızda da sendikalar emekçinin işçinin haklarını ve çıkarlarını gözetmekle yükümlüdürler.

 

Trakya Gazetesi:

Sayın Kenan Akkan, sık sık eylem ve grevlerde DİSK adı geçmektedir, bu konuda neler söylemek istersiniz?

 

Kenan Akkan:

Biliyorsunuz OHAL nedeniyle bütün eylem ve grevlerimiz durduruldu. Şu an meydanlara çıkamıyoruz iktidarın şu söylemi var: "Milli menfaatlere aykırı olması nedeniyle sizlere grev hakkı tanımıyoruz!"  Bu nedenlerden dolayı hiç bir şekilde sokağa çıkamıyoruz, eylem ve grev yapamıyoruz, hak arayamıyoruz.

 

Bu durum karşısında işveren ve sermaye kesimi son derece memnunlar. Halbuki iktidarın  işveren ve işçi arasındaki dengeyi gözetmesi gerekmektedir. Ama iktidardakiler, işverenden yana sermayden yana tavır almaktadırlar.

 

Trakya Gazetesi:

Sayın Kenan Akkan, son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Kenan Akkan:

Önümüz Ramazan Bayramıdır, öncelikle Trakya'daki bütün işçi, emekçi kardeşlerimizin ve bütün Trakya halkının Ramazan Bayramını kutluyorum.  Emeğe saygı duyulan emeğin yanında olan, emekçiyle birlikte hareket eden bir yönetim şeklinin ve yöneticilerin özlemini duyuyoruz. Güzel günler göreceğiz diyoruz. Güzel günlere olan inancımızı ve umudumuzu her zaman koruyacağız.

 

 

KENAN AKKAN KİMDİR?

Disk Genel İş Trakya Şube Sekreteri Kenan Akkan 1968 Tekirdağ Hayrabolu'da doğdu. İlkokul Hayrabolu'da okudu. 1991 yılında Tekirdağ Belediyesi'nde temizlik görelisi olarak çalışma hayatına atılan Kenan Akkan 2004 yılında DİSK'e üye oldu ve daha sonra Disk Genel İş Sendikası Trakya Şube Sekreteri oldu. Akkan evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: Tekirdağ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV