22 Nisan 2019 Pazartesi

Belediyeden öğrencilere destek

“İŞ HAYATINDA MUTLU VE VERİMLİ OLMAK İÇİN KARİYER PLANLAMASI ŞART!“

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Çetin: "İŞ HAYATINDA MUTLU VE VERİMLİ OLMAK İÇİN KARİYER PLANLAMASI ŞART!"

05 Kasım 2018 Pazartesi 13:15
Bu haber 796 kez okundu
“İŞ HAYATINDA MUTLU VE VERİMLİ OLMAK İÇİN KARİYER PLANLAMASI ŞART!“

 Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Çetin: "İŞ HAYATINDA  MUTLU  VE  VERİMLİ  OLMAK  İÇİN KARİYER  PLANLAMASI  ŞART!"
Trakya Gazetesi 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. Murat Çetin Hocam, Kariyer Merkezinizin amacı, verdiğiniz danışmanlık hizmetleri ve eğitimler hakkında bilgi verir misiniz?

Prof. Dr. Murat Çetin
Kariyer Merkezimizin Amacı
Kariyer merkezimizin amacı; öğrenci ve mezunlarımıza, iş dünyasını tanıtıcı bilgiler sunarak her öğrencinin ve mezunun piyasa nitelik ve gereklerine göre mesleki ve kişisel bilgilerini artırabilmesi için faaliyet ve çalışmalar yürütüp kariyer planlamalarını etkin bir şekilde yapabilmeleri için onlara danışmanlık ve bilgilendirme hizmeti vermektir. 
Merkezimiz aynı zamanda, İŞKUR, Trakya Kalkınma Ajansı, KOSGEB vb. kurumlar ile iş birliği içerisinde Eğitimler, Kariyer Günleri ile Kariyer ve İstihdam Fuarları düzenlemektedir.

Bireysel Kariyer Danışmanlığı 
Bireysel Kariyer Danışmanlığının temel amacı, öğrencilerin ve mezunların kariyer hizmetleri konusunda bilinçlendirilerek, kendi yetenek ve becerilerinin farkına varmaları, bu doğrultuda eğitim ve mesleki seçenekler arasından doğru seçimi yapmalarını sağlıyoruz. Öğrenci ve mezunlara istihdam edilme becerileri ve eğitimi hakkında danışmanlık hizmetleri vererek onları bilgi sahibi yapmak ve iş piyasasına en uygun şekilde hazırlamaya çalışıyoruz. Üniversite bünyesinin dışında da çeşitli kurumlarla işbirliği yapıyoruz.  

Nasıl ve ne tür eğitimler veriyorsunuz diye soracak olursanız üniversitemizde hala okuyan öğrencilerimize mezunlarımıza ve üniversitemiz dışındaki kurumlara yönelik bir çok eğitim programlarımız vardır.  Etkili İletişim teknikleri, sunum teknikleri, Trakya Kalkınma ajansı iş birliği ile proje eğitimleri KOSGEB ile beraber yürütttüğümüz uygulamalı girişimcilik eğitimleri gibi alanımızla ilgili bir çok konularda eğitim faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. 

Trakya Gazetesi 
Sayın Prof. Dr. Murat Çetin Hocam, kariyer nedir? Kariyer planlanan bir şey midir?

Prof. Dr. Murat Çetin
Kariyer yaşamımız boyunca devam eden bir süreçtir. Kariyer denince meslek edinmeden önceki faaliyetlerimiz, meslek edindikten sonraki görevlerimiz, mesleğimizde üstlendiğimiz roller, ve meslekteki gelişimimizi içeren çok  geniş bir yelpaze aklımıza gelmelidir. 

Daha da özet bir ifadeyle söyleyecek olursam kariyer demek; insanın hayatını kazandığı alanda kendini geliştirerek daha ileriye taşımaktır.


 Kariyer neden 
planlanmladır?
Yaşamımız süresince işimizde başarılı olmak için ilerlemek için bir planla yol alabiliriz. Kariyer planlamasının ilk basamağı olarak önce kendimize şu soruları soralım. Hayatımı nasıl bir iş ortamında sürdürmeliyim? İş hayatımda keyif alacak bir işte çalışmalı mıyım? İş bulmada zorluklar yaşayacak mıyım? 
İşte bütün bu düşüncelerin ışığında kariyer planlamamızın ilk basamağında "karar verme ihtiyacımızın" olduğunu fark etmeliyiz. Daha sonra kendimizi tanımalıyız. Sonra da iş alternatiflerimizi belirlemeliyiz. Belirlediğimiz iş alternatifleri hakkında bilgi toplayıp en uygun işi seçmeliyiz. Tabi mesleğimiz olduktan sonra da kariyer basamaklarını tırmanmak için planlarımız olacaktır. Örneğin mesleği içinde yükseleceğimiz eğitimler gibi konularda kariyer planlamasını içinde yer almaktadır.

Trakya Gazetesi 
Sayın Prof. Dr. Murat Çetin Hocam, üniversitede halen okuyan öğrencilerimize ve mezunlara, hatta çalışanlara danışmanlık ve eğitim hizmetleri verdiğinizi ifade ettiğiniz. Bu konularda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz.

Prof. Dr. Murat Çetin
HEDEF BELİRLEME
Hitap ettiğimiz insanlara gerek öğrenci olsun gerek mezun olsun gerekse de iş hayatının içinde olsun; bir hedef belirlemeleri ve bu hedefler doğrultusunda yol almaları konusunda danışmanlık hizmeti vererek  veya eğitimlerle yardımcı oluyoruz. Rotası olmayan bir gemi düşününüz nereye gideceğini bilemez. Ne yapacağınızı bilmezseniz rüzgarın etkisine kapılarak hangi yöne gideceğinizi bilemezsiniz bu da zaman kaybına ve çabalarınızın boşa gitmesine neden olabilir. Bunun için kariyer hedeflerinizi iyi belirlemeniz lazımdır.

Özgeçmiş hazırlama
Okulu bitirdiniz ve bir işe başvuracaksınız kariyer basamaklarını hızla tırmanmak istiyorsunuz. İşe başvurmadan önce bir özgeçmiş yani CV (Curriculum Vitae Resumé) hazırlamanız gerekmekte. İşte biz "Nasıl özgeçmiş hazırlanır?" konusunda da çok derinlemesine bilgiler veriyor ve danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Özgeçmişte iş deneyiminiz ve almış olduğunuz eğitimi belirtmelisiniz. Bir özgeçmişin en önemli özelliği; sizi işverene en iyi şekilde yansıtabilmesidir. İyi hazırlanmış bir özgeçmiş, mülakata çağrılma ya da seçilme şansınızı artırır...

Mülakat teknikleri
Bir iş mülakatı kendinizi ifade edebilmeniz için çok önemli bir fırsattır. Mülakata çağrılmışsanız, özgeçmişiniz değerlendirilmiş ve açık iş pozisyonu için gereken asgari koşulları taşıdığınıza kanaat getirilmiştir. Mülakat, niteliklerinizin yanı sıra işi sunan kuruma ne ölçüde uygun olduğunuzu sınamak için tasarlanmış bir süreçtir. 

Trakya Gazetesi 
Sayın Prof. Dr. Murat Çetin Hocam, üniversite dışında da danışmanlık ve eğitim faaliyetlerinizden söz etmiştiniz. Bunlar nelerdir?

Prof. Dr. Murat Çetin
KARİYER VE
İSTİHDAM FUARLARI
Trakya Kalkınma Ajansı, İşkur, belediyeler, Ticaret ve Sanayi Odaları iş birliği ile öğrenci ve mezunlarımızın işverenlerle buluştuğu Kariyer ve İstihdam Fuarları düzenlenmektedir. Buradaki amaç öğrenci ve mezunların, çok sayıda işverenle bir araya gelerek sektör, iş hayatı, kariyer ve meslekler hakkında genel bilgi edinmelerini sağlamaktır. FİRMALAR VE İŞVEREN 
ZİYARETLERİ
Öğrenci ve mezunların mesleklerinde deneyim kazanmaları, iş hayatı ve sektör hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla, her üç ayda bir öğrenci - işveren  buluşmaları gerçekleştirilmektedir. 
Firmalarımız, "trakyakariyer.org" portalına üye olarak staj ve iş ilanı verebilmektedirler. Portal üzerinde öğrencilerimiz, staj dönemi ve mezuniyet sonrası, kendi bölüm ve programlarında staj ve iş ilanlarını takip edebilmekte ve bu ilanlara portal üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Bu amaca yönelik olarak yeni kayıtlı öğrencilerimizin, dönem başında  "trakyakariyer.org" portalına kaydolmaları, ilgili bölüm/program/birim/kariyer temsilcisi hocaların da staj ve iş ilanlarının sayısını artırmak için firmaları portala kayıt olmaya yönlendirmesi gerekmektedir. 

Prof. Dr. Murat Çetin kimdir?
1970 yılında İstanbulda doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümünde asistan olarak göreve başladı. 

2000 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde Yardımcı Doçent olarak akademik hayatına devam etti. Yaklaşık 5 yıl burada görev yaptıktan sonra Yozgat Bozok Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde önce Yardımcı Doçent daha sonra Doçent olarak akademik hizmetlerini sürdürdü. 

2014 yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde Doçent olarak göreve başlayan Murat Çetin 2016 yılında Profesörlüğe getirildi. Halen İktisat bölümünde Profesör olarak akademik hayatına devam etmekte ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezinin de müdürlüğünü sürdürmektedir.
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV