“İDARİ YAPIMIZ KAOSA SÜRÜKLENİYOR”
banner57

Meslek odalarının yapısının değiştirilmesi girişimine bir tepki de Tekirdağ’dan geldi.

Baroların Ve Akademik Meslek Odaları’nın yapısını değiştirmeye yönelik girişimler hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

8 Haziran 2020 Pazartesi günü saat 12:30’da Süleymanpaşa’da bulunan Hasan Ali Yücel Parkı’nda gerçekleşen basın toplantısına Tekirdağ SMMMO, Tekirdağ Tabip Odası, Tekirdağ Diş Hekimleri Odası, Tekirdağ Barosu, Tekirdağ Eczacı Odası, TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu, Trakya Bölge Veteriner Hekimleri Odası ve  Çorlu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası destek verdi.

Hazırlanan ortak basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

“Meslek odalarının temel yasalarının değiştirilip, çalışmalarında kamu yararını gözeten bu kurumları etkisizleştirme girişimini üzüntü ve endişeyle öğrenmiş bulunuyoruz. Anayasamızın 135. Maddesi Avukatlık Kanunu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu, Türk Tabipler Birliği Kanunu, Türk Diş Hekimleri Birliği Kanunu, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu, Türk Eczacıları Birliği Kanunu, Veteriner Hekimliği Kanunu ile düzenlenmiş olan kamusal mesleki yetki ve denetimlerinin ortadan kaldırılması, seçim sistemimizin değiştirilmesi ve bakanlıkların hiyerarşi altına sokulma doğrultusundaki anayasamıza aykırı bazı değişiklik girişimlerini anlamak mümkün değildir. Meslek kuruluşlarının kamusal görevlerini yerine getirmesi, ancak merkezi yönetime yönlendiren siyasi sahiplere tabii olmadan, herhangi bir baskı altında kalmadan, yalnızca bilimsel ve teknik gereklilik ve kamunun menfaati göz önünde bulundurularak faaliyet yapılmasıyla başarılı olunabilir. Bu nedenle anayasamızda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları merkezi idari hiyerarşisi dışında siyasi baskılara kapalı, özel kurumlar olarak yapılandırılmıştır. Bu yapının anayasaya aykırı biçimde yasal değişikliklerle aşındırılmaya ya da yok edilmeye çalışılması, kamu idari yapımızı da ayrıca kaosa sürükleyecektir.”

Gerçekleşen basın toplantısına bazı CHP ve İYİ Partililer de katılım gösterdi.

Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.