19 Nisan 2019 Cuma

Belediyeden öğrencilere destek

HUKUKTA ARABULUCULUK NEDİR?

Tekirdağ'da Özgü Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu'nda Avukatlık ve Arabuluculuk görevini yerine getiren Av. Pınar Güner, gazetemize arabuluculuk hakkında açıklamalarda bulundu.

06 Eylül 2018 Perşembe 14:57
Bu haber 2505 kez okundu
HUKUKTA ARABULUCULUK NEDİR?

 Tekirdağ'da Özgü Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu'nda Avukatlık ve Arabuluculuk görevini yerine getiren Av. Pınar Güner, gazetemize yaptığı açıklamada arabuluculuk hakkında şunları söyledi: "Arabuluculuk Avrupa ve Amerika'da 40 yıldır uygulanan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir.  Türkiye'de Arabuluculuk, TBMM'nin 7 Haziran 2012 tarihli oturumunda kabul edilerek yasalaştı."

Trakya Gazetesi:
Sayın Avukat Pınar Güner, Arabuluculuk nedir? 

Av. Pınar Güner:
Arabuluculuk Avrupa'da ve Amerika'da 40 yılı yakın süredir uygulanan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir, Aralarında davaya konu olmuş veya olabilecek bir uyuşmazlık olan kişilerin meseleyi bir arabulucu eşliğinde karşılıklı olarak müzakere ederek çözüme kavuşturduklan bir süreçtir. Arabuluculuk sisteminin Türkiye hukuk sisteminde yer alması da şöyle oldu.  Dünyadaki gelişirnine paralel olarak arabuluculuk ülkemizde 03.06.2008 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilen "Hukuk Uyuşmallıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı", 7 Haziran 2012 tarihli oturumda kabul edilerek yasalaşt. Trakya Gazetesi:
Sayın Avukat Pınar Güner, Arabulucuların görevi nedir, ne şekilde arabuluculuk görevlerini yürütürler?
Av. Pınar Güner:
Arabulucular, tarafların iletişimini kolaylaştırarak onları masada tutan arabuluculuk yöntemleri uygular. Tarafların kendi çözümlerini kendilerinin bulmalarına yardımcı olur. Bunu yaparken arabulucu konuyu çözümleyen bir karar vermez, taraflara çözüm seçeneği sunmaz. Arabulucunun tarafsız ve bağımsiz bir kişi olmasi gerekir.  Arabulucunun taraflardan birisiyle ciddi bir bağı olması halinde arabuluculuk yapmaması gerekir. Arabulucular, tarafların iletişimini kolaylaştırırılar.
Trakya Gazetesi:
Sayın Avukat Pınar Güner, kimler Arabulucu olabilirler, bu işin şartları nelerdir?
Av. Pınar Güner:
Türkiye'de sadece en az beş yıllık mesleki deneyimi olan hukuk fakültesi mezunları arabuluculuk yapabilirler. Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı arabulucu olabilmek için Bakanlıkça lisanslanan eğitim kurumlarından teorik ve pratik en az kırk sekiz saat eğitim alınması gerekir. Eğitimden sonra Bakanlığın açtığı yazılı ve uygulamalı sınavı geçip sicile kaydolanlar arabulucu unvanını kazanır. Türkiye'de arabulucular sivil ve denetim bakımından Adalet Bakanlığı'na bağlıdır. Arabulucular her yıl maliyeye aidat öderler. Arabuluculuk mesleğini yapanlar her yıl sekiz saat yenileme eğitimi almak zorundadır. 
Trakya Gazetesi:
Sayın Avukat Pınar Güner, hangi davalar Arabuluculuk kapsamındadır?
Av. Pınar Güner:
HANGİ DAVALAR 
ARABULUCULUK 
KAPSAMINDADIR?
Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'na göre arabuluculuğa ancak tarafların sulh olabileceği, hakkından vazgeçmesi ve iddiaları kabul etmesinin mümkün olduğu ve bır mahkeme kararının gerekmediği hallerde başvurulabilir. Örneğin tarafların boşanabilmesi ve çocuğun velayeti için mutlaka bır mahkeme kararı gerektiğinden taraflar bu gibi konuları arabulucuya götüremezler. Yine uyuşmazlık aile içi şiddetten kaynaklanıyor ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nda uzlaşma kapsamında sayılan suçlardan değilse o olay arabuluculuğa uygun olmayacaktır. Yani örneğin eşlerin birbirlerine şiddet uygulamaları, silahla yaralama, ölüme neden olan suçlar sonucunda istenen tazminatlar için arabulucuya gidilemez. Fakat bütün kredi sözleşmeleri, alım satım sözleşmeleri, tüketici uyuşmazlikları, eser sözleşmeleri, kira uyuşmazlıkları, işçi alacakları, deniz ticareti ve sigorta uyuşmazlıkları, marka-patent uyuşmazlıkları, boşanmadan sonraki mal paylaşım uyuşmazlıkları, takside yaralama, silahsız kasten yaralama, hakaret, tehdit, konut dokunulmazlığının ihlali ticari sırrın açıklanması gibi şikâyeie bağlı suçların işlenmesi nedeniyle istenecek tazminatlarda arabulucuya gidilebilir. 
Trakya Gazetesi:
Sayın Avukat Pınar Güner, kişiler ne zaman arabulucuya başvurur?
Av. Pınar Güner:
Arasında hukuki bir uyuşmazlığı olan kişiler bunu çözmek için üçüncü bir kişinin yardımına ihtiyaç duyduğu her zaman arabulucuya başvurabilir. 

Türkiye'de arabuluculuğa dava açılmadan önce ya da dava sırasında başvurulabilir. Dava öncesi arabuluculukta taraflar anlaşmaya varırlarsa artık davaya gerek kalmayacaktır. Taraflar dava açıldıktan sonra hakimler tarafları arabuluculuk hakkında bilgilendirilirler. Arabuluculuğa gitmek isterlerse hâkim duruşmayı en çok iki kez üç aya kadar erteleyebilir. Taraflar anlaşırlarsa mahkeme davayı görmeyi bırakır ve artık tarafların anlaştıkları metin geçerli olur. Anlaşamazlarsa dava kaldığı yerden devam eder ve olay hakkında mahkeme karar verir. 

Av. Arb. Pınar Güner Kimdir?
1984 yılında doğan Av. Pınar Güner, Tekirdağ'da  İlk ortave lise eğitimini tamamladıktan sonra 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 2007 yılında mezun oldu. Serbest  Avukatl olarak çalışmaya başlayan Av. pınar GÜner Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ana Bilim Dalında  2014 yılında Yüksek Lisansını tamamladı.  2016 yılında Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi alarak Avukatlığın yanı sıra Uzman Arabuluculuk görevi yapmaya başladı. Halen Tekirdağ'da özel bir Hukuk Bürosunda Avukatlık ve Arabuluculuk görevini yürüten Av. Pınar Güner iyi derecede İngilizce bilmektedir. 

Röportaaj: AHMET ÖNEY
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV