“HİÇ KİMSE ZORLA ÇALIŞTIRILAMAZ”
banner57

KARŞILIKSIZ NÖBETE HAYIR”

Memur Sen Tekirdağ İl Başkanlığı Tekirdağ Tuğlalı Park'ta bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Memur Sen Tekirdağ Kadın Kolları Başkanı Büşra Arıcı yaptı. Arıcı, “Karşılıksız nöbet görevine hayır demek, ek ders esaslarındaki adaletsizliğin giderilmesini haykırmak, sınav görev ücretlerinin arttırılması için toplandık” dedi.

ANGARYAYA HAYIR”

Büşra Arıcı, “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır. Hal böyleyken Yönetmelik zoruyla ceza tehdidi altından zorla nöbet görevi verilmesinin ve karşılıklı olarak hiçbir ücret ödenmemesinin angarya niteliğinde olduğuna kuşku yoktur. Memur ve hizmetlilerin fazla çalışmaları ücretlendirilmelidir” diye konuştu.

Memur Sen Tekirdağ İl Başkanlığı Tekirdağ Tuğlalı Park'ta bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Memur Sen Tekirdağ Kadın Kolları Başkanı Büşra Arıcı yaptı. Büşra Arıcı, “Karşılıksız nöbet görevine hayır demek; ek ders esaslarındaki adaletsizliğin giderilmesini haykırmak, uzun süredir iyileştirme yapılmayan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin iki katına çıkarılmasını, sınav görev ücretlerinin arttırılmasını, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışmalarının ücretlendirilmesine yönelik talebimizi bir defa daha dillendirmek için toplanmış bulunuyoruz. Anayasa'nın “Ücrette adalet sağlanması” başlıklı 55. maddesinde “Ücret emeğin karşılığıdır. Devlet, çalışanlarının yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır” hükmü, “Zorla çalıştırma yasağı” başlıklı 18. maddesinde ise, “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz Angarya yasaktır” hükmü yer almaktadır. Hal böyleyken yönetmelik zoruyla ceza tehdidi altından zorla nöbet görevi verilmesinin ve karşılık olarak hiçbir ücret ödenmemesinin angarya niteliğinde olduğuna kuşku yoktur. Karşılıksız nöbet görevinin yanında bir başka sorun ise ek ders esaslarında ki adaletsizlik ve uzun süredir öğretmenlerin ek ders ücretlerindeki iyileştirme yapılmamasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı iki yıl önce sendikalardan da görüş alarak ek ders esaslarında yapmayı planladığı değişikliği bir türlü yapamadı. Ek ders esaslarında ücret dengesizliğine ve mağduriyete neden olan hükümler uzun bir zaman geçmesine rağmen hala değişmemiştir. Memur ve Hizmetlilerin fazla çalışmaları ücretlendirilmelidir. Sınav görev ücretlerinin arttırılması, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin bu fazla çalışmalarının ücretlendirilmesi konusunda da ivedililikle düzenleme yapılmalıdır. Bu amaçla, Kamu Personeli Danışma Kurulu Nisan Toplantısı gündemine taşımak üzere imza kampanyamızı başlatmış bulunuyoruz” diye konuştu.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Süleyman Çakır 6 yıl önce

bugün protesto eder, sonra da protesto ettiğiniz kişilere yarın oy verirsiniz. özellikle de genel başkanınız aday olmuşsa... i̇kiyüzlülüğü bırakın artık! protestonuzu sandıkta yapın. halkı sömürenlere, devleti soyanlara değil, allah'ın bize bahşettiği sonsuz-sınırsız nimetleri aramızda eşit dağıtanlara, memura 11 ayda % 120, emekliye,bağkurluya, işçiye % 300'lere varan zamlar yapanlara destek olun. samimiyet bunu gerektirir!