20 Ağustos 2019 Salı

Öztrak’tan Tek Adamlık açıklaması

"Heyecan ve şevkle dinimize sarılmalıyız.”

Tekirdağ Müftüsü İsmail İpek: "Hepimiz adeta yeni Müslüman olmuş gibi heyecan ve şevkle dinimize sarılmalıyız.” dedi.

30 Ekim 2018 Salı 12:19
Bu haber 1325 kez okundu

 Trakya Gazetesi:

Tekirdağ İl Müftüsü Sayın İsmail İpek Hocam, il müftülüğünüzün teşkilat yapısı ve üst kurumunuz olan Diyanet İşleri Başkanlığı ile koordinasyonunuz hakkında bilgi verir misiniz?

İsmail İpek:
Ben Tekirdağ İl Müftüsü olarak bir yıl, on ay önce göreve başladım. Tekirdağ Büyükşehir statüsünde olduğu için il müftülüğüne ilave olarak 11 İlçe Müftümüz, fiilen çalışan 823 personelimiz ile 538 cami 100 Kuran Kursu şeklinde hizmet alanımız bulunmaktadır. 45 kadromuz münhal(boş) durumdadır. Hastane, cezaevleri, sevgi evleri, huzur evleri, öğrenci yurtları, Milli Eğitim’e bağlı okullar ayrıca hizmet etmeye çalıştığımız mekanlardır.  
Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı olarak çalışan kurumumuz dini alanda gerekli faaliyeti sürdürmektedir. Bununla birlikte Valiliğimiz, diğer kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile koordineli olarak çalışmaktayız. En küçük ve uzak mahallelerde dahi devlet görevlisi olarak vazife yapan bir kurumuz.

Trakya Gazetesi:
Sayın İsmail İpek Hocam,  Kurumunuza bağlı bu cami ve Kur’an kurslarınızı denetler misiniz?
İsmail İpek:
Evet camilerimiz, Kur’an kurslarımız hatta görevlilerimizin cami dışında yaptıkları tüm faaliyet ve mekanları devamlı denetliyoruz. Bu denetleme işini müftüler, murakıplar, ihtiyaç durumunda Diyanet İşleri Başkanlığından gelen Müfettişler gerçekleştirmektedirler. Ayrıca bize bağlı bir müessese olan Türkiye Diyanet Vakfı faaliyetleri de düzenli bir şekilde denetlenmektedir. 

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ genelinde kaç camimiz var, bu camilerin yapısal durumları yapım ve onarımları vb. hakkında ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

İsmail İpek:
Az önce belirttiğim gibi Tekirdağ genelinde 538 cami vardır. Ülkemizde malumunuz olduğu üzere tüm camiler Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı hizmet vermektedir. Bunların mülkiyetinin epeyce bir kısmı Hazine ve Büyükşehir Belediyesine aittir. Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Diyanet Vakfına ait camilerimiz de vardır. Malumunuz müftülük olarak bizler cami yapmıyoruz. Bir yerde cami yapılacaksa dernek kurularak vatandaşımızın bağışlarıyla camiler inşaa edilmektedir. İnşaası tamamlandıktan sonra bizden yani müftülüklerden din görevlisi istenmektedir. Biz bu ihtiyacı karşılamaya ve imkanlar ölçüsünde camilerde din hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bazen bizden talep edilmesi durumunda Sayın Vali ve Kaymakamlarımızın onayı ile camilerde sergi usulü tutanakla yardım toplanmakta ve dernek hesabına aktarılmaktadır. Bunlarda denetlenmektedir. Camilerin ihtiyacı olan elektrik ve su devletimiz ve belediyelerimiz tarafından, diğer giderleri halkımız tarafından yapılan bağışlarla karşılanmaktadır. 

Bu camilerimizin yanı başlarında veya bağımsız olarak Kur’an kurslarımız bulunmaktadır. Pek çok ilimizde olduğu gibi maalesef Tekirdağ’ımızda arzu ettiğimiz seviyede Kur’an kursumuz bulunmamaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için tüm müftülüklerimiz ve hayırsever halkımız faaliyet başlatmış bulunmaktayız. Yatılı ve hafız yetiştiren kurslara özellikle ihtiyacımız vardır. Çorlu’da bir erkek, bir bayan, Çerkezköy’de bir erkek Kur’an kursu ile Süleymanpaşa ilçemizde bir kız Kur’an kursu hizmete başlatılmıştır, yeni inşa edilen il müftülük binamızda da yatılı erkek Kur’an kursumuz yakında hizmete başlayacaktır.

Trakya Gazetesi:
Sayın Müftüm,  Tekirdağ genelindeki personel sayınız hakkında bilgi verir misiniz?

İİsmail İpek:
Tekirdağ'daki 
personel sayımız
Tekirdağ'daki kadrolu İmam-Hatip mevcudumuz 416, sözleşmeli olarak görev yapan 66 İmam-Hatip arkadaşımız bulunmaktadır. Toplam 482 İmam Hatip mevcuttur. Müezzin Kayyım olarak çalışan 93 kadrolu, bir de sözleşmeli olmak üzere 94 müezzin-kayyım, Kur’an kurslarımızda görev yapan öğreticilerimizin sayısı da 100’dür. Kur’an kurslarında görevli personelimizin çoğu bayandır. Süleymanpaşa ilçemiz hariç diğer ilçelerimizde müftülerimiz mevcuttur. Süleymanpaşa Merkez İlçemizde İl Müftü Yardımcımız vekalaten, 4 İl Müftü Yardımcısı, 5 Murakıp 2 Şube Müdürü ve 17 Vaizimiz görev yapmaktadır. 

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Müftüsü Sayın İsmail İpek Hocam, Kur’an kursları hakkında bilgi verir misiniz?

İsmail İpek:
TEKİRDAĞ'DAKİ
KUR’AN KURSLARI
Diyanet İşleri Başkanlığımızın mevzuatına uygun şekilde ilimizde her yaşta bayan-erkek tüm vatandaşlarımıza Kur’an-ı Kerim ve Temel Dini Bilgiler öğretmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlimizde 4-6 yaş grubu küçüklere yönelik Kur’an kurslarımızla beraber yetişkin bayanlara kurs faaliyetimiz bulunmaktadır. Az önce ifade ettiğim gibi 5 yatılı Kur’an kursumuz da faaliyet sürdürmektedir.

Ayrıca yetişkinlere yönelik olarak akşam namazı ile yatsı namazı arasında camilerimizde dileyen vatandaşlarımıza Kur’an-ı Kerim öğretilmektedir. Bu konuda imam hatip ve müezzin kayyım hocalarımız çalışmaktadırlar. Yaz tatilinde okullarımızda okuyan öğrencilere yönelik tüm camilerimizde İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlarımızca Yaz Kur’an Kursu çalışması her yıl yapılmaktadır. Bu kurslarımızın öğrencilerimize çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Sevgi evleri, cezaevleri ve üniversite öğrenci yurtlarında da Kur’an kursu faaliyetimiz devam etmektedir.

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Müftüsü Sayın İsmail İpek Hocam, çevremizdeki ağaçlara çaput bağlamak gibi yanlış inançlar (hurafeler) konusunda neler söylemek istersiniz?

İsmail İpek:
Dinimiz tüm hurafelere karşı mesafelidir. Özellikle Cuma vaazlarında halkımızı birçok dini konuda bilgilendiriyoruz.

İslam dışı batıl inançlar konusunda din görevlisi arkadaşlarımız çok hassas davranmaktadırlar. Bizler halkımızla içiçe görev yapıyoruz. Yanlış bilinen ve yapılan herşeyle ilgili halkımıza devamlı doğru bilgi aktarmaya çalışıyoruz. 
Ağaçlara çaput bağlamak, fal bakmak gibi sayamayacağım birçok yanlış ve batıl inançlar konusunda vaazlar veriyor, konuşuyor, halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Cami görevlilerimizin cami cemaatleri ile birlikte gerçekleştirdikleri kitap okuma saatleri mevcuttur. Buralarda da vatandaşlarımıza her türlü dini bilgiler verilmektedir. Bu çalışmalarda vatandaşlarımız aklına takılan her konuyu hocalarımıza sormakta ve dinimize uygun en gerçek bilgiye ulaşmaktadır. 

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ İl Müftüsü Sayın İsmail İpek Hocam, son olarak gazetemiz aracılığıyla Tekirdağ halkımıza ne mesajlar vermek istersiniz.

İsmail İpek:
Bize böyle bir imkan verdiğiniz için teşekkür ederim. Biz bütün insanımıza Mü'min yani inanan insan gözüyle bakıyoruz. Hiç kimsenin kimseyi dışlamaya hakkı yok. Hepimiz Allah’ın insan ve kulları ve bu ülkenin yurttaşlarıyız. 

Hatası ve günahı olanlar tevbe etmeye ve kendini affettirmeye çalışmalı. Bizler kardeşiz. Hepimiz birbirimize bu gözle bakmalıyız. Selamlaşmalıyız. İhtiyacı olanlara yardımcı olmalıyız. Kimse kimsenin aleyhinde konuşmamalı. Hatalarımızı uygun şekilde yüzyüze söylemeliyiz. 

Halkımızın inancının ne kadar sağlam olduğunu 15 Temmuz’da gördük. İnsanlarımızda Allah sevgisi, dine yakınlık, peygamber sevgisi ve vatan sevgisi ziyadesiyle vardır. Tekirdağ halkını seviyorum, inançlı insanlardır. İslamiyet kimsenin tekelinde veya özelinde değildir. İslam herkesin dinidir. Dolayısıyla bu şöyledir böyledir diyemeyiz. 

Hatta size ilginç bir şey söyleyeyim bizim gibi düşünmeyen ve inanmayanlar da Allah’ın kulu ve Peygamberimizin ümmetidir. Her an Müslüman olabilirler. Bize düşen İslam’ı güzel temsil etmek ve insanların hidayetine vesile olmaktır. İslam’ı şahıs olarak ve millet olarak iyi temsil etmek vazifemizdir. Geçmişte böyleydi. Bugün ve bundan sonra da böyle olmalı. Çünkü gerçek ve doğru din İslam’dır...  

Vatandaşlarımıza son olarak şunu söylemek isterim ki: Dini konularda Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve Müftülüklerimize bağlı hocalarımızdan ve yayınlarımızdan daha çok istifade edilebilir. Sağolsunlar vatandaşlarımız dini konularda bize itibar etmektedirler. Bize itibar etmeye devam etsinler.  

Merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri sorularını müftülüklerimize cami görevlilerimize ve Alo 190 Fetva Hattına sorabilirler. Yüz yüze görüşmek daha güzel olur. Kapımız herkese açıktır. 

Son olarak gerek Diyanet Yayınları ve gerekse Türkiye Diyanet Vakfı sesli ve görüntülü yayınları ile Diyanet Televizyonu, Diyanet Radyoları devamlı yayın yapmaktadır. Halkımızın bu yayınlardan istifade etmesini hatırlatırım.

İSMAİL İPEK 
KİMDİR?
1957 Çankırı Ilgaz doğumlu, ilk öğrenimini Ilgaz’da, İmam-Hatip Lisesi’ni Çankırı’da, Yüksek İslam Enstitüsü'nü İstanbul'da bitirdi. İstanbul Haseki Eğitim Merkezi Arapça Bölümünden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tasavvuf Anabilim Dalı'nda yüksek Lisans yaptı.

1976 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak başladığı çalışma hayatında Ilgaz Tekke Camii Müezzin-Kayyımlığı, İstanbul Eminönü Müftülüğüne bağlı HızırbeyCami’inde İmam-Hatiplik, Çankırı Ovacık, Erzurum Karayazı, Zonguldak Devrek ve İstanbul Fatih'te İlçe Müftülükleri, İstanbul Müftü Yardımcılığı, Almanya Offenbach ve Düren'de din görevliliği ile Hannover'de Din Hizmetleri Ataşeliği yaptı. 24.06.2011- 23.12.2016 tarihleri arasında Amasya İl Müftüsü olarak görev yaptı. 02.01.2017 tarihinde Tekirdağ il Müftüsü olarak göreve başladı. Evli ve 5 çocuk babası olup Arapça ve Almanca bilmektedir.

Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV