Her şey acile girmiyor!
banner57

MUAYENEDEN SONRA BELLİ OLACAK

Tüketiciyi Destekleme Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Tekin Temur, özel hastanelerin acil servislerinde, vatandaşlardan alınan ücretlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Temur acil vakaların, yeşil alan uygulamasına girip girmediğinin, hastanın acil servisteki işlemleri tamamlandıktan sonra bilineceğine, vurgu yaptı.


ACİL OLAN VE OLMAYANLARI SIRALADI

Temur; travma vakaları, tıbbi müdahale uygulanan vakalar, müşahede altına alınan vakalardan katılım payı alınmayacağını belirtirken; basit yaralar-küçük sıyrıklar, dikiş gerektirmeyen basit kesiler gibi rahatsızlıklardan, acil serviste kayılım payı ve ücret alınacağına dikkat çekti.


Temur, Sağlık Bakanlığı kapsamında; Ocak 2012’ye kadar uygulanan düzenlemede, acile yapılan tüm başvurular acil statüsünde sayılarak verilen sağlık hizmetlerinden ücret alınmadığını, ancak vatandaşların tahlil gerektiren, hastaların risk kat sayısı düşük vakaları içeren hastaların sağlık hizmet ücretlerini ödememek için acile başvurması sonucunda, sağlık bakanlığının 21 ocak 2012'den itibaren yeşil alan uygulamasına geçtiğini hatırlattı.

Temur, “Yeşil alan uygulaması acil olmayan hastaların acil servislerde muayene olsalar dahi acil işlemi görmeyecek ve normal muayeneler için öngörülen ücreti ödeyecek olmasıdır. Sağlık Bakanlığı’nın 21.01.2012 tarih ve 28180 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile 2012/10 nolu genelgesi uyarınca; acil servislerde yeşil alan uygulaması kapsamında değerlendirilecek sağlık hizmetleri için katılım payı alınacağı hükme bağlanmıştır. Yeşil Alan Uygulaması Kapsamına girmeyen vakalar, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 27/01/2012 tarihli ve 2012/10 sayılı Genelgede aşağıdaki şekilde belirtilmiştir. 


Buna göre;

1- Acil serviste katılım payı alınmayacak durumlar:

 Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları, acil servis başvurulan sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar, tıbbi müdahale uygulanan vakalar, müşahede altına alman vakalar, başka bir sağlık hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan şevkli gelen vakalar. 

2-Acil serviste katılım payı ve ilave ücret alınacak durumlar: 

Yüksek risk taşımayan ve hafif derecedeki her türlü ağrı, aktif yakınması olmayan düşük riskli hastalık öyküsü, genel durumu ve hayati bulguları stabil olan hastada her türlü basit belirti, basit yaralar-küçük sıyrıklar, dikiş gerektirmeyen basit kesiler, kronik belirtileri olan ve genel durumu iyi olan davranışsal ve psikolojik bozukluklar.

Temur, “Yukarıda belirtilen durumlarda, hastanın başvurduğu sağlık kuruluşu özel hastane veya vakıf üniversitesine bağlı bir hastane ise, muayene katılım payı dışında hastane Kurumca belirlenen tutarın % 70’ine kadar ilave ücret de alabilecektir. Burada belirtilen açıklamalar genel olup, bu konuda değerlendirmeyi hastayı muayene eden hekim yapacaktır.” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.