Güne bir bardak suyla başlayın!
banner57

Uluslararası Nefroloji Birliği ISN ve Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu IFKF’nin ortaklaşa düzenlediği ve dünyanın dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Böbrek Günü’nde bu yıl, 'Güne Bir Bardak Suyla Başlayın' teması ele alınıyor.


Diyet için değil sağlık için sağlıklı su tüketin diyen uzmanlar; her cinsiyet ve yaş grubunun tüketmesi gereken su miktarını da açıklıyor.  Dünya Böbrek Günü’nde Türk Böbrek Vakfı da; su tüketiminin insan sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekerek farkındalık yaratmayı hedefliyor.


BESİN ÖĞELERİNİN BAŞINDA GELİR

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Sadece böbrek sağlığı açısından değil; kas, deri, sindirim ve boşaltım sistemi için de hayati derecede öneme sahip olan su, günlük beslenmede öncelikle ele alınması gereken besin öğelerinin başında gelmelidir” diyor.


2010 yılında Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı, günlük su alımı miktarını erkekler için 2,5 litre, kadınlar için ise 2 litre olarak önermişti. Vücuda giren günlük sıvının başlıca iki kaynağı var: içilen su ve değişik yiyecek ve içeceklerde bulunan su. Yaşa bağlı olarak su ihtiyacı değişse de, vücudun sıvı dengesinin böbrekler tarafından kontrolü son derece önemli. Yeterince sıvı tüketilmemesi az idrara çıkmayı ve ardından da  idrar yolu enfeksiyonlarını getiriyor. Buna karşın, artan sıvı alımıyla beraber sık idrara çıkmak tekrar eden üriner sistem taş oluşumunu 2 ila 5 sene geciktirilebiliyor. Kronik böbrek hastalığının ilerleyişini de yavaşlatan fazla su tüketimi, vücudun tüm yaşamsal işlevleri için hayati öneme sahip. Ayrıca sıvı alımını arttırmadan fiziksel egzersiz yapılması, terleme ile kaybedilen vücut sıvısına bağlı olarak taş gelişmesi riskini de arttırıyor.

 

SIVI KAYBI ÖLÜMCÜL OLABİLİR!

Vücutta sıvı kaybıyla ifade edilen kilo kaybı, % 1 düzeyindeyse normalde 24 saat içinde telafi edilebilir. Telafi edilemezse veya vücut sıvısında daha fazla kayıp meydana gelirse, fiziksel ve bilişsel performansta, sıcaklık dengesinin düzenlenmesinde ve kardiyovasküler işlevlerde bozukluklar ortaya çıkar. % 10’luk veya daha fazla bir sıvı kaybı ise ölümcül olabilir.


 DİYABET VE HİPERTANSİYON BÖBREK HASTALIKLARININ HABERCİSİ!

Kronik böbrek hastalığı (KBH), kadınlar arasında erkeklere göre daha yaygın görülürken, KBH hastası olan erkeklerin % 50’si, son dönem böbrek hastalığı olarak tanımlanan ve diyaliz veya organ nakli gerektiren böbrek yetmezliği gelişimine daha meyilli olduğu belirtiliyor.  2008 verilerine göre dünya çapında 2 milyondan fazla kişinin son dönem kronik böbrek hastası olduğu ve bu hastaların 1,7 milyonunun diyaliz tedavisi gördüğü tahmin ediliyor. ABD’de son dönem kronik böbrek hastalarının % 44’ünün ilk aldığı teşhis diyabet olurken, % 28’ine koyulan ilk teşhis ise hipertansiyondur. Bu yüksek görülme sıklığı nedeniyle KBH, hatırı sayılır büyüklükte bir ekonomik yükü de beraberinde getiriyor. Sadece ABD’de KBH ile bağlantılı, özellikle son dönem kronik böbrek hastalığı ve renal replasman tedavisi maliyetinin 2010 yılı için yaklaşık 28 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

 

Ülkemizde halen diyaliz tedavisi gören yaklaşık 70.000 son dönem kronik böbrek hastası bulunmakla birlikte, hastalığın birinci evresinden beşinci evresine kadar olan süreçte yaklaşık sekiz milyon hasta mevcut. Ülkemizde her altı kişiden birini tehdit eden kronik böbrek hastalığının yıllık artış hızı ise % 8 civarında. Beslenme ve hayat tarzı alışkanlıklarında iyileştirmeye yönelik yapılacak küçük değişiklikler, çoğunlukla önlenebilir bir hastalık olan kronik böbrek hastalığı ile mücadelede önemli bir adımdır. Günlük düzenli su tüketimi de, atılacak adımlardan biri.

Sıvı Alımı Paneli – Çocuklar İçin

Yaş Grubu

Önerilen Günlük Sıvı Tüketimi Miktarı

0-6 aylık yenidoğan (emzirme yoluyla)

100-190 mL/kg

6-12 aylık bebeklerde

800-100 mL/gün

13-24 aylık bebeklerde

1100-1200 mL/gün

2-3 yaşındaki çocuklarda

1300 mL/gün

4-8 yaşındaki çocuklarda

1600 mL/gün

9-13 yaşındaki çocuklarda

Kızlariçin 1900 mL/gün, Erkekler için 2100 mL/gün


Sıvı Alım Paneli – Yetişkinler İçin

Yaş Grubu

Kadınlar

Erkekler

14 ve üzeri

2 Litre/gün

2,5 Litre/gün

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.