20 Ağustos 2019 Salı

Öztrak’tan Tek Adamlık açıklaması

GELECEĞİN SAĞLIKÇILARINI YETİŞTİRİYORUZ

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tülin Yıldız gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: " Okulumuzdan mezun olan hemşireler, sağlıkçılar ve sağlık yönetim elemanları son teknoloji ile eğitim görmektedirler. 4 yıllık eğitim sonucunda çok donanımlı olarak mezun olan öğrencilerimizi daha iyi yetiştirmenin gayreti içindeyiz."

12 Ekim 2018 Cuma 14:03
Bu haber 1998 kez okundu
GELECEĞİN SAĞLIKÇILARINI YETİŞTİRİYORUZ

 Trakya Gazetesi:

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Sa-yın Doç. Dr. Tülin Yıldız, Sağlık Yüksekokulunuz hakkında genel olarak bilgi verir misiniz?

Doç. Dr. Tülin Yıldız:
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulumuz, 2006 yılından itibaren Hemşirelik bölümünde lisans düzeyinde eğitim vermeye başlamıştır. Yüksekokulumuz 2006 yılında tek bölüm olarak eğitimine başlamışken, 2010 yılında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik ile Sağlık Yönetimi bölümlerinin açılması uygun görülmüş, Yüksekokulumuzda bölüm sayısı dörde çıkmıştır. 
Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümümüzde 2013-2014 eğitim öğretim yılında ek yerleştirme ile gelen 20 öğrenci, Beslenme ve Diyetetik Bölümümüzde de 2016-2017 eğitim öğretim yılında gelen 60 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır. 
Sağlık Yönetimi bölümümüz de ise öğrenci alabilmek içinde gerekli alt yapıyı oluşturmaya çalışmaktayız. 

Trakya Gazetesi:
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Sayın Doç. Dr. Tülin Yıldız Hocam, Sağlık Yüksekokulunuzda kaç hocamız görev yapmaktadır?

Doç. Dr. Tülin Yıldız:
Okulumuzda hemşirelik bölümü olarak 8 öğretim elemanı (6 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisi) ile başlanılan eğitim - öğretim hayatı, şu anda Hemşirelik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü olmak üzere 3 bölümümüz ve 31 öğretim elemanımızla (1 profesör, 3 doçent, 8 Dr. Öğretim Üyesi, 11 Öğretim Görevlisi ve 5 Araştırma Görevlisi) devam etmektedir. 

Trakya Gazetesi:
Sayın Doç. Dr. Tülin Yıldız Hocam, okulunuzdaki eğitim-öğretim çalış-maları ile ilgili bilgi verir misiniz?

Doç. Dr. Tülin Yıldız:
Eğitim öğretimde 
son teknolojiyi kullanıyoruz
Okulumuz, öğrencilerimizi bilimsel bilgi ışığında, değişime ve gelişime açık, toplumsal duyarlılık ve sorumluluğu olan, mesleki etik ilkeleri göz önünde bulunduran, ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen, akademisyen ve sağlık profesyonellerinin yetiştirildiği bir eğitim kurumu olmayı hedeflemektedir. 
Yüksekokulumuzda eğitim-öğretim çalışmaları günün teknolojik koşulları dikkate alınarak donatılan okulumuz derslikleri ve temel mesleki beceri eğitim laboratuvarlarında ve uygulamalarımız da, yapılmaktadır. 

Trakya Gazetesi:
Sayın Doç. Dr. Tülin Yıldız Hocam, Sağlık Yüksekokulu Tıp Fakültesi hastanemizin hemen yanıbaşındadır. Okul hastane işbirliği hakkında neler söylemek istersiniz?

Doç. Dr. Tülin Yıldız: 
Okul - Hastane işbirliği ile  
hemşire yetiştiriyoruz
Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanemizde Uygulama becerisinde eksikliğin giderilmesi, teori ile uygulamanın bütünleştirilmesi ve akademik alanda yapılan araştır-maların uygulamaya aktarılması amacı ile Hemşirelik Bölümümüzde okul-hastane işbirliği projesi kapsamında 2011-2012 eğitim öğretim yılı itibari ile Tam Uygulamalı Eğitim Modeli uygulanmaktadır. Bu model ile hemşi-relik bölümü öğretim eleman, ve öğrencileri uygulama alanlarında hasta sorumluluğunu diğer ekip üyeleri ile birlikte üstlenmektedir. 

Öğrencilerimiz, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma hastanemizde hastalarla birebir beraber olarak uygulamalı eğitim almaktadırlar. Bu modelde öğrencilerimiz hasta sorumluluğunu  alarak yetişmektedirler.


Bu modelde öğrencilerin uygulama alanı Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'dir. Şuanda aktif olarak gönüllü 4 öğretim elemanımız akademik görevlerinin yanı sıra Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde de görev yapmaktadırlar. 

Bu proje ile öğrenciler uygulama becerisi kazanmakta, ekip çalışması ve sorumluluk paylaşımında bulunmakta, mesleki yaşamın koşullarını daha erken dönemde tanımakta, karar verme becerisi artmakta, kariyer planlaması konusunda farkındalıkları artmak-ta ve mesleğinde yetkin ve özgü-veni yüksek bireyler olarak yetişmektedirler. 

Trakya Gazetesi:
Sayın Doç. Dr. Tülin Yıldız Hocam, Sağlık Yüksekokulumuzda hemşi-reler mezun ediyorsunuz. Hemşirelik ve diğer bölümlerden mezun olan öğrencilerimiz hangi alanlarda istihdam ediliyorlar? 

Doç. Dr. Tülin Yıldız:
Hemşirelik Bölümümüzün, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ve Dahiliye Hastalıkları Hemşireliğinden me-zun olan öğrencilerimiz kendi alanlarında Türkiye'nin bütün hastanelerinde istihdam edilmekte kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Diye-tetik Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz de hastanelerde bö-lümleri ile ilgili alanlarda istihdam edilmektedirler. Cerahi Hemşirelikte ve Bu kapsamda büyüyen akademik ve idari kadromuz ve teorik ve uygulama olanaklarımız ile kontenjanlarımız %100 doluluk oranı göstermektedir. Yüksekokulumuz Hemşirelik bölümünde 455; Acil Yardım ve Afet Yönetiminde 122; Beslenme ve Diyetetik Bölümünde 223 öğrenci bulunmakta ve tercih edilebilirliğimiz artmaktadır. Sağlık hizmetleri, sürekli yenilenen bilginin ve emeğin yoğun olarak kullanılmasını gerektiren, meşakkatli, özveri isteyen bir ekip çalışmasını gerektirmektedir. Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu olarak, insan odaklı eğitim-öğretim çalışmalarımızı her zaman daha ileri taşımak temel ilkemizdir. 

Doç. Dr. Tülin Yıldız

1970 yılında İpsala'da'da doğdu.  2000 yılında Marmara Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu lisans, 2003 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim dalında Yükseklisans ve 2009 yılında Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim dalında doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümünde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı. 2010 yılında hemşirelik bölüm başkanı ve 2011-2015 yılları arasında Yüksekokul Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2015 yılından itibaren Sağlık Yükseokulu Müdürü ve Hemşirelik Bölüm Başkanı olarak çalışmaktadır. 2017 yılında doçent oldu. Doç. Dr. Tülin Yıldız evli ve bir çocuk annesidir.Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV