Fiyatlar açıklandı
banner57
GEÇEN YILA GÖRE ARTIŞ VAR
Tekirdağ Önder Çiftçi Projesi yöneticileri, Yelken Kulüpte basın mensuplarıyla bir araya geldi. Önder Çiftçi Projesi  temsilcisi Nezih Suyaran, Tekirdağ dernek başkanları ile birlikte bu yıl ki kanola fiyatını bin 228 TL olarak açıkladı. Suyaran, kanola için açıklanan fiyatın geçen yıla göre yüzde 15 artış sağladığını belirtti.
DÜNYANIN SAYILI ÜLKELERİNDENİZ
Ülkemizin tarım potansiyeli bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Suyaran; ‘Fakat bu potansiyeli tam anlamı ile bazı ürünlerde değerlendirememektedir. Özellikle artan nüfus ile birlikte gıda ihtiyacını doğurmakta ve tarım ürünlerine gereklilik artmaktadır. Temel gıda ürünlerinin yeterli bir düzeyde üretilmesi ve tüketilmesi gereklidir.’ dedi.         
Ülkemizin özellikle bazı tarımsal ürünlerde net ithalatçı konumunda olduğunu belirten Tekirdağ Önder Çiftçi Projesi temsilcisi Nezih Suyaran açıklamasında; ‘Bu ürünlerin başında yağlı tohumlar ve türevleri gelmektedir. Ülkemiz hali hazırda yağ ihtiyacını ayçiçeği, kanola, aspir, soya fasulyesi, çiğit gihi yağlı tohumlardan karşılamaktadır. Ancak üretilen bu yağlı tohumlar ancak ihtiyacın %35 ini karşılamaktadır. Kalan diğer kısmı ise ithalat yolu ile yurt dışından satın alınmaktadır. Bu tablodan bakıldığında özellikle ülkemiz şartlarında iklim ve toprak özelliği seçiciliği az , rnünave sistemine uygun ekonomik getirisi yüksek yağlı tohumların ekim alanlarının arttırılması dışa bağımlılığın giderilmesinde önemli rol oynayacaktır.
Özellikle Bakanlığımız, yağlı tohumların üretimi ve geliştirilmesi konularında sürekli çalışmalar yapmakta ve destekleme miktarlarını özellikle bazı bitkilerde ekim alanının acilen genişlemesi için arttırmaktadır. Uygulanan destekleme politikaları Bakanlığımızın özellikle Aspir Kanola ve Soya fasulyesi pamuk gibi yağlı tohumlu bitkilere verdiği önemi göstermektedir.’ ifadelerini kullandı.
Suyaran; ‘Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın son yayımladığı 2014 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere ilişkin kararda, yağlı tohumlu bitkilere verdiği destekler arttırılmış ayrıca Kanola , Aspir ve Soya Fasulyesinin sözleşmeli üretimine ilaveten 10 TL /dekar destekleme yapılması kararlaştırılmıştır. Ayrıca Kanolada 40kr/kg gibi ciddi bir prim desteklemesi verilmektedir.’ dedi.
Kanolanın bitkisi zayıf toprak şartlarında yetişebilen, toprak seçiciliği olmayan , Trakya bölgesine tam adaptasyon sağlamış dekara yağ verimi yüksek bir bitki olduğunu belirten Tekirdağ Önder Çiftçi Projesi temsilcisi Nezih Suyaran; ‘Kanola dünyada soyadan sonra ikinci üretim miktarına sahip yağlı tohumdur. Kanola, içinde %10 dan fazla Omega 3 yağ asitini bulunduran 2 bitkiden bir tanesidir. Doymuş yağ içeriği dünyadaki en az bitkidir.
Ülkemiz için enerji her geçen gün önemini giderek arttırmaktadır. Yağlı tohumlu bitkiler aynı zamanda enerji olarak ta kullanılabilmektedir. Kuruntumuz bu konu ile ilgili gerekli çalışmaları yapmaktadır.’diye konuştu. Kanola hasadını geride bıraktıklarını vurgulayan Suyaran açıklamasında; ‘Kanola verimleri dünyanın en gelişmiş tarım ülkelerini geride bırakmıştır. Doğru bilgi; yerinde ve zamanında kullanıldığında doğa şartlarının yardımı ile bölgemizde en yüksek kanola verimlerine ulaşılmıştır. Üreticilerimiz bu durumdan gerek ekonomik olarak getirisi , gerekse münavebe sistemine yeni bir bitkinin girmesi ile son derece memnundur. Türkiye'de üretilen yağlık kanola bitkisinin bu yıl %55'e yakın bir kısmı kurumlanınız tarafından mubayaa edilmektedir. Bu sezon Önder Çiftçi Projesi olarak kurumlanınız 30.200 ton ürünü üreticilerinden alarak alım satım işlemlerini tamamlamıştır. Sezon başlangıcında 1150 TL /Ton olarak verdiğimiz avans fiyatın ardından, toplam ürünün işlenmesinden sonra maliyetler oluşmuştur. 2014 yılı Kanola alım fiyatı bu işlemlerin ardından %45 yağ orantılı ise 1300 TL/ton , %41 yağ orantılı 1228 TL/ton, olarak oluşmuştur. Tüm üreticilerimize hayırlı olmasını dileriz.’ ifadelerini kullandı.’ diye kaydetti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
TekirdağKanola
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.