Eğitim okul öncesi başlar
banner57

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi ortaklığında hazırlanan, Trakya Kalkınma Ajansı fon desteği ile yürütülmekte olan 'Eğitim Okul Öncesinde Başlar' projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. 


Toplantının hemen başında Doç. Dr. Ermine Ahmetoğlu projeyi ve proje kapsamında yapılacak etkinlikleri tanıttı. Daha sonra söz alan Trakya kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, Ajans ve görevleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra kurumun okul öncesi eğitime verdiği desteğin bundan sonra da devam edeceğini vurguladı. Projeyi hazırlayan kurum olan Milli Eğitim Müdürlüğü adına İl Müdürü Hüseyin Özcan ve proje ortağı Trakya Üniversitesi adına da Rektör Prof. Dr. Yener Yörük birer konuşma yaptı. 


ÇOCUKLAR TÜRKİYE'Yİ AYAKTA TUTAR

Organizasyonun son konuşmacısı ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu oldu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Çocuklarımızın özgürlüğünü, vizyonunu bakış açısını, kendisine olan öz güvenini yüzde 10 artırabilmeyi başarabilsek Türkiye'yi tutabilecek bir gücün, bir dinamiğin olabileceğine inanmıyorum" dedi. Müezzinoğlu şunları söyledi:” "Gelişmiş ülkeler arasından her bir yaşta 1 milyon çocuğu olan neredeyse böyle bir ülke yok ama; ne yazık ki bayan Maria Montessori’nin çocuğu bağımsız bir birey kabul etme anlayışından uzak olmanın da sıkıntısını yaşıyoruz, bedelini ödüyoruz. Hep istiyoruz ki çocuğumuz bizim istediğimiz kalıpta olsun. Aile bir kalıp şeklinde, hani bırakın okul öncesi çocuğunu üniversiteyi bitirmiş çocuğuna bile çocuk muamelesi yapan bir kültür ve muameleyle yaklaşıyor. Çocuğun sağlıklı bir birey olarak gelişmesine güç ve destek vermeliyiz. Dünya artık yalnız akıl zekası üzerine kendini bina etmiyor. Akıl zekası yeterli değil. Bunun yanında ruhsal ve duygusal zeka diyor. Oda yetmiyor sosyal zeka diyor. Çocuklarımızın özgürlüğünü, vizyonunu bakış açısını, kendisine olan öz güvenini yüzde 10 artırabilmeyi başarabilsek Türkiye'yi tutabilecek bir gücün, bir dinamiğin olabileceğine inanmıyorum. Bunu başarabilirsek birlikte ülke kazanacak, birlikte dünya insanlığına da katkımız olacaktır. Çünkü, yine bir cümle, 'Bilime hakim olan, dünyaya hükmeder' diye bir söz var. Biz Türk milleti olarak dünyaya hükmetme derdinde değiliz ama bize de hiç kimsenin hükmetmesine razı olamayız. O nedenle bilime de hakim olabilmek ancak bireylerin kendi kişilikleriyle, kendi duruşlarıyla, kendi özgür iradeleriyle gelecek vizyonları da oluşturabilmelerine bağlı. Bizim de onlara o zemini sağlamamıza bağlı.”


220 ÖĞRETMENE EĞİTİM VERİLDİ

Toplam bütçesi 316.000 TL olan projenin 259.039 TL’lik kısmı Trakya Kalkınma Ajansı tarafından sağlanıyor. Proje ile okul öncesi eğitimde yenilikçi yöntem ve uygulamalarla bölge genelindeki sosyal ve beşeri sermayenin gelişmişlik düzeyinin arttırılmasına katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu hedef çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 11 okulun 1’er anasınıfına yüksek nitelikli yenilikçi “Montessori Egitim Yöntemi"   materyalleri temin edildi. 

Bu yöntemin adaptasyonu Edirne’deki 11 okulda gerçekleştirildi. Ayrıca yine proje kapsamında, öğretmenlerin sürekli hizmet içi eğitimlerinin sağlanabilmesi için Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okulöncesi Eğitimi Bölümü’nde “Okulöncesinde Montessori Eğitim Yaklaşımı” materyalleri temin edilerek uygulama laboratuvarına  yerleştirildi. Proje kapsamında, Edirne ili, Merkez, Havsa, Lalapaşa, Süloğlu, Uzunköprü ve Meriç ilçelerinde görev yapan 220 okulöncesi öğretmene eğitim verildi. 2 günlük temel eğitimin ardından gönüllü öğretmenlere yönelik olarak Trakya Birlik İlkokulu’nda 3-21 Mart 2014 tarihleri arasında 120 saatlik uygulamalı eğitim gerçekleştirildi. 

Edirne Halk Eğitimi Merkezi Mimar Kemaleddin Salonu’nda yapılan toplantıya; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman, öğrenciler, öğretmenler ve davetliler katıldı. 
Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.