20 Ağustos 2019 Salı

Öztrak’tan Tek Adamlık açıklaması

E-DEVLET HAYATIMZI KOLAYLAŞTIRIYOR

Süleymanpaşa İlçe Nüfus Müdürü Veysel Aydoğdu gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "E-devlet gibi yeni uygulamalarla vatandaşımız kendilerine veya yakınlarına gerekli bir çok belgeyi e-devletten temin etmektedirler. PTT'den alınan bir şifre ile bütün vatandaşlarımız e-devlete girerek muhtara gitmeden veya nüfus müdürlüklerine gitmeden ikametgah veya nüfus kayıt örneği gibi belgeleri buradan temin edebilirler."

23 Ekim 2018 Salı 13:57
Bu haber 1606 kez okundu
E-DEVLET HAYATIMZI KOLAYLAŞTIRIYOR

  NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE GELMEDEN NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ VE İKAMETGAH GİBİ BİLGİLER BİLGİSAYAR ORTAMINDAN KOLAYLIKLA ALINABİLİYOR...

Süleymanpaşa İlçe Nüfus Müdürü Veysel Aydoğdu gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "E-devlet gibi yeni uygulamalarla vatandaşımız kendilerine veya yakınlarına gerekli bir çok belgeyi e-devletten temin etmektedirler. PTT'den alınan bir şifre ile bütün vatandaşlarımız e-devlete girerek muhtara gitmeden veya nüfus müdürlüklerine gitmeden ikametgah veya nüfus kayıt örneği gibi belgeleri buradan temin edebilirler."

Trakya Gazetesi:
Süleymanpaşa İlçe Nüfus Müdürü Sayın Veysel Aydoğdu ad ve  soyad değişikliği ile ilgili değişiklikler nelerdir? Vatandaşlarımız ad soyad değişikliği için neler yapmalıdır.

Veysel Aydoğdu:
Nüfus kaydındaki hatalar
kolaylıkla düzeliyor
Yeni yapılan bir düzenleme ile  insanların adında ve soyadında bulunan imla hataları, düzeltme işaretinin kullanımından yanlış kullanımından kaynaklanan hatalar, yazım hataları ve soyadı kanuna aykırı soyadlarının değiştirilmesi ile ilgili mahkemeye gitmeden idare kurullarınca değiştirilmesi ile ilgili bir yasa çıkarıldı.  

Burada en önemli husus mahkemeye gitmeden kişiler bu tür hataları Türkiye'nin her yerinde nüfus müdürlüklerine başvurarak değiştirebilirler. Bu süre 2 yıldır. Kişiler adlarında veya soyadlarındaki hataları oturdukları yerlerin nüfus müdürlüklerine giderek değiştirebilirler. Tabi çok aykırı ad ve soyadlar da bu kapsam dahilindedir. Yani mahkeme olmadan değiştirilebilir. 

İmla hatalarından kaynaklanan yanlışlıklar, rencide edici ad ve soyadlar bir dilekçe ile düzelebiliyor. Bunun yanı sıra rencide edici ad soyad da nüfus müdürlüklerince değiştirilebiliyor. Örneğin vatandaşımızın soyadı   "Kazma" ise bu mahkemeye gitmeden vatandaşa uygun bir soyadı, bir dilekçe ile değişebilir. Ama sebepsiz ve gerekçesiz değişikliği biz yapmıyoruz. Örneğin vatandaş "Mehmet" olan adını "Ahmet" olarak değiştirmek isterse biz bunu yapmıyoruz. Bu durumda mahkemeye gitmesi gerekiyor. 

Trakya Gazetesi:
Süleymanpaşa İlçe Nüfus Müdürü Sayın Veysel Aydoğdu, yeni yasal düzenlemelerle birlikte başka ne gibi düzenlemeler getirildi.

Veysel Aydoğdu:
Yeni yasal düzenlemeler
vatandaşa kolaylık sağlıyor
Tabii yapılan bütün bu yasal düzenlemeler vatandaşlarımıza kolaylıklar sağlamak için düzenleniyor. Bunu belirtmek lazım. Yeni çıkan yasal düzenlemelere göre doğumda yeni doğan çocuk için vatandaşın evrak toplamasına gerek yok. Bilgisayar ortamında doğum belgesi bize ve gerekli mercilere hemen ulaşıyor. Ayrıca resmi makamların, bankaları vb. talep ettiği nüfus bilgileri, doğum bilgileri, ikametgah bilgileri vb. gibi belgeler anında bu kurumlara bilgisayar ortamında ulaştırılıyor. Yani vatandaşın evrak toplamasına gerek kalmıyor. Bütün bu düzenlemeler yeni çıkan yasalarla vatandaşa kolaylık getirecek şekilde değişti. Tabii inernet ve bilgisayar ortamında bilgilerin ilgili yerlere kolayca ulaştırılması hem zaman hem de kaynak açısından bir tasarruf yaratıyor. 


Yani daha açık bir ifadeyle anlatacak olursam vatandaş bir yere müracaat ettiğinde kendisinden istenen ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği gibi bilgiler, ilgili kuruma dijital ortamdan e-devlet veya başka benzeri sistemlerle aktarılmakda, bu sayede vatandaşımız evrak toplarken yorulmamamakta bir çok açıdan tasarruf olmaktadır. 

Doğum olaylarında da bir çok kolaylık getirildi. Vatandaşımızın çocuğu doğduğu zaman vatandaşın belge getirmesine gerek kalmadan dijital ortamda bu belge bize gönderiliyor. 

Trakya Gazetesi:
Süleymanpaşa İlçe Nüfus Müdürü Sayın Veysel Aydoğdu, kimlik kartı (nüfuz cüzdanı) yenileme işlemleri için neler söylemek istersiniz ? 

Veysel Aydoğdu:
Kİmlik kartı
nasıl değişiyor?
2017'nin başlarında Nüfus Cüzdanı değiştirme işlemleri başlamış bulunuyor. Vatandaşlarımızın kimlik kartını (nüfus cüzdanlarını) değiştirebilmeleri için Alo 199 veya internetten https://randevu.nvi.gov.tr adresinden randevu alabilirler. Vatandaşlarımız bahsettiğim yerlerden randevu aldıklarında hiç beklemeden rahatça işlemlerini yapabilirler. Tabii randevu alamayan, teknolojiyi kullanamayan vatandaşlarımızda müdürlüklerimize gelerek biraz beklemek şartıyla aynı günde işlerini halledebilirler. 
Vatandaşlarımız kimlik kartlarını değiştirebilmek için müdürlüğümüze gelirken kimliklerini ispatlayıcı nüfus cüzdanı, ehliyet, evlenme cüzdanı gibi bir belgeyle gelecekler. 5X6 boyutunda bir biyometrik fotoğraf istiyoruz. 2018 yılı için 18,5 Tl. ücret banka, vergi daireleri veya PTT'ye  yatırılmalı ve dekontuyla müdürlüğümüze gelinmelidir. 
Bu bahsettiğim şartlar  yerine getirildiğinde kolaylıkla vatandaşımızın nüfuz cüzdanını değiştiriyoruz. 

Süleymanpaşa'da değiştirilen 
kimlik kartları sayısı
2017 yılı içinde Süleymanpaşa ilçemizde 48.977 adet kimlik kartı mürcaatı aldık. 2018 yılı itibarı ile 33.272 adet kimlik kartı müracaatı aldık. Toplamda 82.148 tane müracaat aldık. 

Trakya Gazetesi:
Süleymanpaşa İlçe Nüfus Müdürü Sayın Veysel Aydoğdu, sürücü belgesi değiştirilmesi ve pasaport işlemleri hakkında bilgi verir misiniz? 

Veysel Aydoğdu:
Sürücü belgesi
yenileme
Sürücü belgelerinin işlemlerini çeşitli kategorilerde yapıyoruz. İlk defa alanlar, sürücü belgesini değiştirenler ve yabancı sürücü belgelerinin denkliği gibi işlemleri de biz yapıyoruz. İstenen bir çok belgeyi sistem otomatik olarak önümüze getiriyor. Bizim vatandaştan talep ettiğimiz yalnızca sağlık raporudur.  Sağlık raporları iki yıl geçerlidir. Sağlık raporları aile hekimliğinde, özel sağlık kuruluşlarından ve devlet hastanelerinden alınabilir. A sınıfı, B sınıfı gibi ehliyetlerin harçları farklıdır. İlk defa ehliyet alacaklar için kart bedeli falan fazladan alınmaktadır. Diyelim ki B sınıfı ehliyetiniz var ve değiştirmek istiyorsunuz 15 Tl. gibi bir ücret ödüyorsunuz. Bu indirimli tutarlar 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerlidir. Tabi bu ücretler 2016 yılından önce alınan sürücü belgeleri için geçerlidir. Yeni alınan sürücü belgeleri için bu ücretin üstünde bir ücret talep edilmektedir. 

Pasaport işlemleri
2 Nisan 2018 tarihi itibarı ile sürücü belgesi işlemleriyle birlikte pasaport işlemleri de nüfus müdürlüklerince yürütülmektedir. Pasaport alacakların dikkat etmesi gereken bir kaç husus vardır. Pasaport çıkarırken gidecekleri ülkeler ve vize tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.  Örneğin sadece Hacca gideceğini düşünerek müracat eden vatandaş 6 aylık süre için vize alamama durumuyla karşılaşabilir. Yeşil pasaportları il nüfus müdürlükleri vermektedir, bunun dışındakileri ilçe nüfus müdürlükleri vermektedir. 
Trakya Gazetesi:
Süleymanpaşa İlçe Nüfus Müdürü Sayın Veysel Aydoğdu, bizi okuyan Tekirdağlı vatandaşlarımıza son olarak neler söylemek istersiniz?
Veysel Aydoğdu:
E-devlet büyük 
bir kolaylıktır
Yıllar geçtikçe vatandaşla devletin arasındaki işlemlerde bir çok kolaylıklar oldu. Teknolojinin ve çağın değişmesi ile bir çok işlem kolaylaştı. Vatandaşımız bir çok belgeyi e-devlet sistemi üzerinden alabilmektedir. İkametgah belgesi, nüfus kayıt belgesi gibi evrakları buraya gelmeden e-devlet uygulamasından alabilirler. Bütün vatandaşlarımız PTT'den aldıkları bir şifre ile e-devlete girebilirler. 

Bülent Küçük

Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV