banner56

“Diplomalar ellerinde kalıyor”

 CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, genç işsizliğin son bir yılda 7.5 puan artarak yüzde 25’i aştığına ve her 4 işsizden 1’inin üniversite mezunu olduğuna işaret etti. Geniş tanımlı işsiz sayısının 8.2 milyona ulaştığını vurgulayan Aygun, “Türkiye, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları açısından dünyadaki en ağır kriterlere sahip ülkelerden biridir. İsveç, üniversite eğitimini tamamlayıp, işgücü piyasasına yeni girenler için de işsizlik yardımında bulunmaktadır. İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişikliklere gidilerek, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları esnetilmeli ve genç işsizlere, iş buldukları tarihe kadar ‘genç işsizlik ödeneği” adı altında bir uygulama devreye sokulmalıdır” önerisini getirdi.

Aygun, işsizliğe karşı gençleri korumak ve İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişikliğe gidilerek, “genç işsizlik ödeneği” gibi seçeneklerin devreye gireceği modellerin araştırılması için TBMM’de Komisyon kurulmasını önerdi. Bu çerçevede ayrıntılı bir Araştırma Önergesi verdi.
Aygün önergesinde şu ifadelere yer verdi:
“İşsizlik, ülkemizin en önemli sorunları arasına girmiştir. TÜİK rakamlarına göre, 2019 Mart döneminde işsiz oranı yüzde 14.3’e çıkarak 4 milyon 544 bin kişiye ulaşmıştır. Üniversite mezunları, iş bulamamakta, diplomaları ellerinde kalmaktadır. 
Genç işsizlik son bir yılda 7.5 puan artarak yüzde 25’i aşmıştır. Son bir yılda üniversite mezunu işsiz sayısı 263 bin kişi artarak, 1 milyon 87 bin kişiye ulaşmıştır. İş bulmaktan ümidini kestiği için iş aramayan veya işgücü piyasasına girmeyenler ile yetersiz istihdam edilenler de dahil edildiğinde geniş tanımlı işsiz sayısının 8.2 milyona ulaştığı görülmektedir. Özetle; her dört işsizden biri üniversite mezunudur. 
İş bulamayan gençler, üniversitede eğitim görürken aldıkları öğrenim ve katkı kredilerini ödeyememekte, yasal takiplere uğramaktadır. Son 10 yılda öğrenim ve katkı kredisi borcunu ödeyemeyen öğrenci sayısının 5 milyona dayandığı belirtilmektedir.
Türkiye, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları açısından dünyadaki en ağır kriterlere sahip ülkelerden biridir. İsveç, üniversite eğitimini tamamlayıp, işgücü piyasasına yeni girenler için de işsizlik yardımında bulunmaktadır. Türkiye’deki 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişikliklere gidilerek, işsizlik ödeneğinden yararlanma koşulları esnetilmeli ve genç işsizlere, iş buldukları tarihe kadar “genç işsizlik ödeneği” adı altında bir uygulama devreye sokulmalıdır.
Vatandaşımızın yoksullaşması, geçim şartlarının zorlaşması ve işsizliğin rekor seviyelere ulaşması nedeniyle sosyal devlet ilkesi çerçevesinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi, genç işsizliği azaltacak önlemlerin alınarak, yeni işsizlik sigortası ve çalışma ödeneklerinin devreye sokulması amacıyla İçtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını arz ederiz.
4Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.