‘Deprem riski yok diyemeyiz’
banner57

İl genel meclis salonunda yapılan görüşmelerde 2021 yılı mali toplantılarına katılan Edirne Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Ali Altındal, yapılan projeler ve Edirne’de afetlere karşı alınan önlemler hakkında meclis üyelerine sunum yaptı. Altındal, “Binalarımızı Kuzey Anadolu Fay Hattına 80 km mesafede olduğumuzu göz önüne alarak depreme dayanıklı hale getirmek zorundayız. Sağlam binalarımız varsa deprem çantamız, toplanma alanlarını konuşuruz. Edirne’de deprem riski yok diyemeyiz.” Dedi.   
İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 11’inci bileşimi Mehmet Geçmiş Başkanlığında gerçekleştirildi. toplantı geçmiş raporların okunmasının ardından yoklamanın alınmasıyla devam etti.
İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş,  sunumunu yapması için Edirne Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Ali Altındal, kürsüye davet etti.
“EDİRNE 4’ÜNCÜ DERECE DEPREM BÖLGESİ”
Edirne Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Ali Altındal, 2021 yılı mali toplantılarına görüşüldüğü toplantıda afet durumları hakkında yaptığı sunumda  1 Ocak 2020 tarihi itibariyle güncellenen deprem haritasında Edirne 4’üncü derece deprem bölgesinde olduğunu söyledi. AFAD Müdürü Altındal, “ Şehrimizde yaklaşık 230 km’lik bir su hattı var. Bunun 168 km’si Yunanistan, 88 km’si de Bulgaristan sınırını oluşturuyor. Mülteci hareketliliğinden dolayı sınırlarımızdaki hareketlilik çok yüksek. Burada da kurumumuza aktif bir rol düşüyor. Su taşkını en çok gündemimizde yer alan konumuz. 2015 yılında 2149 metreküp ile en yüksek seviyesine ulaşan Meriç Nehri’nde DSİ’nin yaptığı ByPass kanalıyla 770 metreküp suyun aktarılacağını düşünürsel eğer su taşkını riskinin büyük oranda ilimiz için risk olmaktan çıktığını söyleyebiliriz. Karaağaç’a ulaşım konusunda da Türkiye’nin en büyük 2’inci viyadüğü olan Mehmet Müezzinoğlu Viyadüğü ile ulaşım riski de kalamayacak. Meriç’teki planlı su taşkını riskimiz kalmıyor. Çünkü biz Meriç’teki suyun yükseleceğini kurduğumuz sensörlerle 14 saat 18 saat yer yer önceden haberini alıyoruz. Meriç ve Tunca Nehirleri üzerindeki barajları işaretledik.  Edirne 4’üncü derece deprem bölgesi. Deprem Haritası 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle güncellendi. Edirne Merkez’i ve Gülçavuş’ta iki noktayı aldık. Buradaki ivme değerlerini ölçtük. İvme değerleri 0 ile 0.5 arasında çıkıyor. Gülçavuş Köyü’nün ivme değeri 0.4. Merkezi’nin ivme değeri 0.18. İzmir depreminde Seferihisar noktasıyla depremin olduğu yer arasında benzeri bir mesafe var. Israrla altını çize çize tekrar ediyorum. Dördüncü derece deprem bölgesi diye burada deprem riski yok diye düşünmeyin. Bunun arkasına saklanıp yapılardaki yıkımda kaçamayız. İzmir’de de bunun örneğini gördük. Deprem değil, bina öldürüyor. Binalarımızı Kuzey Anadolu Fay Hattına 80 km mesafede olduğumuzu göz önüne alarak binalarımızı depreme dayanıklı hale getirmek zorundayız. Bundan kaçamayız. Öncelik binaların sağlam olması. Sağlam binalarımız var ise o zaman deprem çantamız, toplanma alanlarını konuşuruz. Edirne’de deprem riski yok diyemeyiz. Edirne’de ve ilçelerinde toplam 10 adet deprem kayıt istasyonumuz var.” Şeklinde konuştu.
“300 KM MESAFEDE İKİ TANE AKTİF NÜKLEER SANTRAL VAR”
AFAD Müdürü Altındal, “Edirne’ye kuş uçuşu 300 km mesafede iki tane aktif nükleer santral olduğunu söyledi. Altındal, Birisi Bulgaristan’da, diğeri de Romanya’da. Bulgaristan’daki nükleer santral Bulgaristan’ın elektrik ihtiyacının 3’te birini karşılıyor. Romanya’daki de 5’te birini karşılıyor. İkisi de aktif durumda. Bulgaristan’dakinin reaktör kuvveti 2 bin megavat. İlimiz çevresindeki bütün nükleer santralleri kuş uçuşu mesafeden ölçtük. Çernobil’de bizden çok ilerdeydi. Patlamanın etkilerini çok yaşadı.” Dedi.
4Haber Merkezi

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.