DEPREM PANELİ
banner57

Çorlu Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı Mehtap Petek tarafından 20 Eylül 2014 tarihinde “Kentlerin Afete Hazırlık Çalışmaları kapsamında zemin, konut, insan ilişkilerinin kent yönetimlerince değerlendirilmesi amaçlı SESİMİ DUYAN VAR MI?” adlı panel düzenlendi. 

Panele Çorlu Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Eğitim Komitesi Başkanı Mehtap Petek sunuculuk yaptı. Alanlarında uzman beş ayrı konuşmacı da panelde yerini aldı.

Panel, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesiyle başladı. Ardından Çorlu Kent Konseyi Başkanı Ramadan Cesur açılış konuşmasını yaptı.  


İNSANI DEPREM DEĞİL, HATA ÖLDÜRÜR

“Ülkemizin tümüne yakınının coğrafi olarak aktif deprem kuşağında olduğu, hemen her an yıkıcı insan kayıplarıyla sonuçlanabilecek deprem gerçeği ile yaşaması hepimizin malumudur. 17 ağustos 1999 tarihinde yaşadığımız 7.4 büyüklüğündeki depremdeki onbinlerce insan kaybı yüzlerce milyar dolarlık maddi kayıpla hala hatırlarımızdadır. “İnsanı deprem değil, onun hırsı ile yaptığı hatalar öldürür” söylemine inanmamak elde değildir.” diyen Cesur, deprem sırasındaki hasarı ve can kaybını önlemek adına fikirlerde bulundu ve  yetkilileri göreve çağırdı. 


AFET YÖNETİM SİSTEMİ KURULMALI

“Yerel yönetimler, ülkenin büyük sorunlarından olan deprem tehlikesini göz ardı etmemeli; bu konu yerel yönetim programlarının öncelikler listesinde üst sıralarda yerini almalıdır. Kaçak yapılaşma ve güvenli olmaktan uzak binaların güçlendirilmesi çalışması için kaynak oluşturulması, afete hazırlık gibi konu ve sorunlar yerel yönetimlerin programlarına girmelidir. Ertelenmeyecek bir başka konu da, her il için bina envanterinin çıkarılması ve deprem master planı hazırlanmasıdır. Sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kentsel çevre oluşturulması için, afet tehlike ve risklerini dikkate alan afete duyarlı planlama yaklaşımının geliştirilmesi ve yerbilimsel verilerin planlamaya entegrasyonu sağlanmalıdır. Afet riskinin, afet olmadan önce önlenmesi veya azaltılması, afet sonrası ise mağduriyetin en aza indirilmesini esas alan çağdaş bir afet yönetim sistemi kurulmalıdır.” diyerek ifade eden Cesur, konuşmasını “Uygar bir toplumda, doğaya saygılı, depremden korkmadan yaşamak umudu ve ümidiyle, “SESİMİ DUYAN VAR MI? adlı panelimizin verimli geçmesini diliyor, saygılar sunuyorum.” diyerek sonlandırdı.Jeofizik Yüksek Mühendisi Süha Güneyi’nin moderatörlüğünü yaptığı panelde sırasıyla;

  • Prof. Dr. Şükrü Ersoy “İstanbul ve batısı gelecek depremlerde daha çok etkilenecek! - Zemin, Nüfus ve konut bağlamında bir değerlendirme" konusunda,
  • Doç. Dr. Ferhat Ozcep "Kentsel Planlama (Micro Bölgeleme) Bağlamında Deprem Zemin Yapı Etkileşimi" konusunda,
  • Türkiye Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu "Yerel Yönetimlerde Kentleşme" konusunda,
  • İnşaat Yüksek Mühendisi Engin Alkan "Depreme Ne Kadar Hazırız?" konusunda,
  • İstanbul Millet Vekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan "Deprem Risklerinin Azaltılmasında Kentsel Dönüşüm Uygulamaları" konusunda panel katılımcılarına mesleki deneyim ve bilgilerini sundular.

Panelde katılımcı olarak yer alan Tekirdağ Millet Vekili Candan Yüceer, Çorlu Kent Konseyi’ni kutladı. Panel konuşmacılara takdim edilen Teşekkür Belgesi ve Plaket ile sona erdi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.