‘Çürük iskele halka açıldı’
banner57

Süleymanpaşa CHP İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Rumeli İskelesi ile ilgili eleştirel açıklamalarda bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı da açılışa katılması sebebiyle “Bu suça ortak oldu” sözleriyle eleştiren Yağcıoğlu, iskelenin çürük şüphesinin giderilmediğini vurguladı.
"HALKI KANDIRDI"
CHP Tekirdağ İl Başkanlığı’nın yeni yapılan binasında gazetemiz muhabirine açıklamalarda bulunan İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in Rumeli İskelesi’nin açılışında yaptığı konuşmada halkı kandırdığını ifade etti. Yüksel açılıştaki konuşmasında 70 yıldır tuzlu içinde bulunan iskele ayaklarının sağlam olduğunu, Anıtlar Kurulu’nun da projeyi onayladığını  “26 Kasım 2019 tarihinde de Anıtlar Kurulu onaylı projemizi aldık. 12 Şubat 2020 itibariyle iskelemizin 3 ayrı noktasından karot numuneleri aldık. Çok şükür değerlerde bir sıkıntı olmadığını gördük.” sözleriyle ifade etmişti.
"İLK NUMUNE UFALANDI"
Bu sözlere karşılık Yağcıoğlu, “Bildiğiniz gibi çürük iskele halka açıldı.Anıtlar Kurulu’na mimari proje gönderildi fakat sağlamlığı ile ilgili bir çalışma yapıldığını gösteren herhangi bir kanıt gönderildi mi, meçhul. İskelenin ayaklarının çürük olup olmadığı ile ilgili araştırmaya gönderilecek olan karot numuneleri iskelenin ayaklarından değil, tuzlu suya değmeyen kısımlardan alındı. Dronelarla da çekimi yapılan bu süreçte, ilk numunede elde edilen parça hemen ufalandığı için numune bırakıldı ve ardından daha sağlam görünen bir yerden tekrar numune alındı. Tuzlu suya değmeyen yerden alınan bu parça, güzel sonuç alma uğruna araştırmaya gönderildi. Bizler bu iskelenin çürük olduğunu yıllardır biliyoruz. İskelenin 2 ayağı zaten çatlak. Şu anda iskeleye yapılan sözde “yenileme” çalışması sonucu oraya estetik için koyulmuş olan tahtalarla çürük ve çatlak ayaklar güzelce örtüldü.” Dedi.
“ALBAYRAK’IN HABERİ VAR”
Yıllar önce alınmış olan bilimsel  raporlarda iskelenin iyi durumda olmadığını belirten Süleymanpaşa CHP İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, “İskelede daha önce yaşanan kaza sonrasında Tekirdağ Belediyesi iskele ile ilgili bilimsel bir rapor istemişti. İskelenin ayaklarının çatlak olduğu ve 70 yıldır tuzlu su içinde kaldığından dolayı demirlerinin sağlam olmadığı, taşlarının aşınmış ve çürümüş olduğu daha önce Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nden gönderilen raporlarla kanıtlanmıştı. Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’ın da bu raporlardan ve iskelenin bugünkü durumundan haberi vardır. Denizcilik işletmelerinin geçmişte göndermiş olduğu bu rapordan sonra, Başkan Yüksel’in dönemine kadar limanda herhangi bir çalışma ya da bilimsel bir araştırma yapılmamıştır. İskelenin açılışında Süleymanpaşa Belediye Başkanı Yüksel, İskele’nin sağlam olup olmadığı ile ilgili bilgileri kanıtlarıyla beraber paylaşacağını açıklamıştı lakin biz ortada kanıt falan göremiyoruz.”sözlerini söyledi.
"OLASI FACİANIN SAHİPLERİ AÇILIŞI YAPANLARDIR"
Tekirdağ’da yapılan güzel işlere, halkımızın yararlanacağı, sosyalleşeceği yapılara asla karşı olmadığını belirten Yağcıoğlu, “Ben iskele yapılmasına karşı değilim. Bu yorumları siyasi kimliğimle de yapmıyorum.Bu konudan siyasi ya da öznel anlamda elde edeceğim bir rant yok. Sadece hemşerilerimizi düşünüyorum. Sayın T.B.M.M Başkanı, Sayın Vali, Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sayın Süleymanpaşa Belediye Başkanı, deprem riski taşıyan kentimizde, 70 yıldır tuzlu suda bulunan, hiçbir teste sokulmayan, üzerine yüzlerce ton ağırlığın getirildiği, karot numunelerinin denizle temas etmeyen üst yüzeyden alındığı ve sadece boya, badana ile güçlendirilmesi yapılan sözde "Rumeli İskelesi''nin açılışını yapanlar hemşehrilerimizin can güvenliğini siyasi kazanım elde etmek için hiçe saymışlardır. Bu ayıp Sayın T.B.M.M. Başkanı'nın, Sayın Vali'nin, Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı'nın ve Sayın Süleymanpaşa Belediye Başkanı'nın peşini bırakmayacaktır. Allah korusun, olası bir depremde ortaya çıkabilecek facia tablosunun sahipleri, açılışı yapan yukarıdaki şahıslardır.” Dedi.
“MADDİ GÜCÜNÜZ YOKSA YARDIM EDELİM”
Kendisi gibi asıl mesleği müteahhit olan Başkan Yüksel’e “Sayın Cüneyt Yüksel hiç statik projesi olmayan bir bina yapmış mıdır?” diye soran CHP’li başkan, “Yapılamaz, yapamaz, çünkü bu bir suçtur.” diyerek,  iskelenin statik projesinin hemen kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini vurguladı. “İskeleyi tamamen kendi gücümüzle yaptık” diyen Yüksel’e, iskele sağlam değilse ve Süleymanpaşa Belediyesi’nin iskeleyi onarmak için maddi gücü yoksa, Büyükşehir Belediyesi’nin ona destek olacağını da belirten Yağcıoğlu “Ya onarın, ya da sağlam olduğunu kanıtlayın ve sağlamlığını da bağımsız bir kuruldan almış olduğunuz araştırma raporlarıyla kamuoyunun karşısında paylaşın.” dedi. İskelenin sağlamlığına dair raporları para verip özel kuruma denetlettirmenin usülsüz olduğunu dile getiren Yağcıoğlu aynı zamanda vatandaşlara hitaben de, “Korkmadan 70 yıllık iskelenin üzerinde yürüyen herkes, neden ev alırken sıfır ev istiyor da 70 yıllık eski evlerde kimse yaşamak istemiyor?Bu iskeleyi estetik açıdan beğenen herkes, 70 yıllık evlerde de korkmadan otursun.” dedi.
Açılışla ilgili olarak “Süleymanpaşa’ya çok yakıştı” diye manşet atan tüm gazetecileri de “Bu iş Süleymanpaşa’ya değil, cehalete çok yakıştı.” sözleriyle eleştiren Yağcıoğlu, ifadelerinin devamında Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e iskele ile ilgili olarak şu soruları yöneltti: “Farzedelim ki bu iskelenin mimari projesi Anıtlar Kurulu’na sunulmuş ve onay alınmıştır. Fakat statik proje de sunulmuş mudur? İskelenin statik projesi nerededir?  İskelenin güçlendirilmeye ihtiyacı olmadığını kanıtlayan belge nerededir? İskelenin sağlam olduğuna dair bilimsel bir dayanak var mıdır? Bu iskelenin şantiye şefi kimdir?  İskele üzerindeki dükkanların yapısı kaçak mıdır? Bu yapılara iskan verilecek midir? En önemli soru da, bu iskelede bir sonraki sağlamlık ölçümleri ne zaman yapılacaktır?”
Yağcıoğlu daha önce de İskele ile ilgili çürük şüphelerinin olduğunu dile getirmişti ve Başkan Yüksel’den çürük olmadığına dair kamuoyu ile kanıt paylaşmasını istemişti. Vatandaşlar ise gönül rahatlığı ile iskelede yürüyebilmek için şimdi, Yüksel’in açılışta “İskele sağlam” sözlerine ek olarak kanıtları paylaşmasını bekliyor. 
Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.