CAMİ VE GENÇLİK
banner57

Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Cami ve Gençlik konulu panel Tekirdağ İl Müftülüğü tarafından Tekirdağ İl Milli Eğitim Toplantı Salonunda gerçekleşti.


CAMİ OLMADAN DEVLET OLMAZ


Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen, "Diyanet İşleri Başkanlığımız, belirli temalar üzerinde durarak halkımıza caminin kıymetini, insanın değerini, gençlik ve cami ilişkilerini aktarabilmek gayesiyle konular seçiliyor. Bu senin konusu da cami ve gençlik. Cami olmadan devlet olmaz. Cami olmadan özgürlük olmaz. Cami olmadan bayrak dalgalanmaz" dedi.


SAYGIYLA SELAMLIYORUM


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, " İnsanlarımızla iç içe yaşayıp onların dertleriyle ilgilenen, halkımız arasında uzlaştırıcı, bütünleştirici bir tutum sergileyen, dini konularda onları aydınlatan, sosyal problemlerine çözüm arayan, sorumluluk duygusu içerisinde yaşayan din görevlilerimizi buradan saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.

Panelin oturum başkanlığını Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen yaptı. Panelist olarak ise Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut ve Ankara Baş Vaizi Sema Yiğit gerçekleştirdi.


Panelin açılış konuşmasını Tekirdağ İl Müftüsü Mahmut Gürlen yaptı. Mahmut Gürlen, " Öncelikle panelimize katılımınızdan dolayı herkese çok teşekkür ederim. Diyanet İşleri Başkanlığımızın yıllardan beri, Camiler ve Din Haftası icraat edilmekte ve edilecektir. Ama son seneler de daha da üzerinde durularak konular seçilerek belirli temalar üzerinde durarak halkımıza caminin kıymetini, insanın değerini, gençlik ve cami ilişkilerini aktarabilmek gayesiyle konular seçiliyor. Bu senin konusu da cami ve gençlik" dedi.


Mahmut Gürlen konuşmasına şöyle devam etti: " Cami olmadan devlet olmaz. Cami olmadan özgürlük olmaz. Cami olmadan bayrak dalgalanmaz. Bunu kainatın efendisinin islamın kurtuluşunun attığı adımlar neticesinde Kuba Mescidininden daha Medine'ye girmeden mola verdiği, dinlendiği kuba mevkiinde gönüllerin camide birleşmesi ve camisiz devlet olmaz şuuruyla onlara,ashabına muhacire gelecek ümmete anlatılması olarak kabul ediyoruz. Cami ve gençlik son zamanlarda gençliğimizin düştüğü sıkıntıları, ahlak bunalımlarını, uyuşturu müptelalıklarını ve bu illetten nasıl kurtarılması gerektiği konusunda herkes düşünecek. Çocuklarımızı, gençlerimizi bu illetten kurtaracağız. Çünkü gencecik fidanlarımızı hayatlarının baharında çırpına çırpına ölüme gidişleri ve cihad meydanlarında yıkamadıkları bu devletin gençlerini heder etmek suretiyle yıkmaya çalışmaktadırlar. Bunlar için ailelerin, hocaların, öğretmenlerin top yekün seferberlik ilan edilerek kötü duruma düşen gençlerimizi kurtarmanın çarelerini bulmalıyız" diye konuştu.


Tekirdağ İl Müftüsünün konuşmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Camiler ve Din Görevlileri Haftasıyla ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Kadir Albayrak, " 1986 yılından beri her yıl Ekim ayının ilk haftası Camiler haftası olarak kutlanırken, 2003 yılından itibaren de bu hafta camiler ve din görevlileri haftası olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Camilerimiz dua ve ibadetlerin topluca Allah'a arz edildiği, gönüllerin yıkandığı, üzüntü ve sevinçlerin paylaşıldığı, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularının doruk noktasına ulaştığı kutsal mekanlardır. Gerçek huzuru bulduğumuz manevi sığınaklarımız olan Camiler, insanları bir araya getirerek tanışma ve kaynaşmalarına imkan sağlayan önemli kurumlardır. Dinimizde de özel bir konuma sahiptir.


Camilerin öneminden söz ederken bu kutsal mekanlarda görev yapan din görevlilerimizi de gözardı edemeyiz. İnsanlarımızla iç içe yaşayıp onların dertleriyle ilgilenen, halkımız arasında uzlaştırıcı, bütünleştirici bir tutum sergileyen, dini konularda onları aydınlatan, sosyal problemlerine çözüm arayan, sorumluluk duygusu içerisinde vatanımızın her köşesinde bu ulvi görevi yerine getiren din görevlilerimizin toplum hayatında önemli bir misyonu vardır. Cami içi ve cami ile bağlantılı hizmetler birlikte düşünüldüğü zaman din görevlilerimizin ne denli büyük ve zor bir görev yürüttükleri daha iyi anlaşılabilir. Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle halkımızın, camilerin hayatımızdaki yerini ve önemini daha yakından kavrayacağını ümit ediyorum. Camilerin bakım, onarım, diğer eksiklerinin giderilmesi konusunda görev üstlenen vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle camilerin temizliği, çevre düzenlemesi ve diğer konularda her zaman gerekli desteği vermeye hazır olduğumuzun da bilinmesini isterim. Bu duygu ve düşüncelerle Camiler ve Din Görevliler Haftasının, bütün din görevlilerimize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor, din görevlilerimize ifa ettikleri bu önemli görevde başarılar diliyorum" diye konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.