26 Haziran 2019 Çarşamba

Belediyeden öğrencilere destek

BİR BUÇUK YIL İÇİNDE ULUSLARARASI HASTANE OLACAĞIZ

Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Fatih Horozoğlu gazetemize verdiği röportajda Bir buçuk yıl içinde uluslararası hastane olacaklarını söyledi.

08 Ocak 2018 Pazartesi 16:55
Bu haber 1182 kez okundu
BİR BUÇUK YIL İÇİNDE ULUSLARARASI HASTANE OLACAĞIZ

 BİR BUÇUK YIL İÇİNDE ULUSLARARASI HASTANE OLACAĞIZ

Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç Dr. Fatih Horozoğlu gazetemize verdiği röportajda şunları söyledi: " Vatandaşımız 'Neden çok bekliyoruz?' diye haklı olarak soruyor... Bu bekleme süreleri bizlere de çok sıkıntı yaratıyor. Personele hizmet içi eğitim vererek, vatandaşımıza 'beklemelerin niçin olduğunun izahının' güzel anlatılmasını istiyorum.  Zaten en büyük hedefimiz bu bekleme sürelerini kısaltmak. İnternetten randevu, telefonla randevu yöntemlerini geliştirdik. Robot randevu uygulaması koyduk. Diyelim ki yaşlı bir teyze hiç internetten vb. anlamayabiliyor... Bu durumlar için hastanemizin girişinde iletişim merkezi var, bu tür durumlarda iletişim merkezimizdeki arkadaşlar  randevu ve diğer konularda vatandaşımıza  yardımcı oluyor.

 

Trakya Gazetesi

Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Doç Dr. Fatih Horozoğlu, hastaneniz hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?

 

Başhekim Doç. Dr. Fatih Horozoğlu

Namık Kemal üniversitesi 2006 yılında kuruldu hemen akabinde 2007 yılında Tıp Fakültemiz kuruldu ve öğrenci almaya başladık. 2008 yılında da  eski göğüs hastalıkları binasında Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastane›miz çalışmalarına başladı. İlk olarak poliklinik hizmeti vermeye başladık. daha sonra 100 ve 110 yatak kapasitesine ulaştık... Şimdiki binamız da 2016 yılının  Mayıs ayında taşındık. Şu anda 366 mevcut yatağımızla hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu yatakların 67 tanesi yoğun bakım yatağı, 10 tanesi de palyatif bakım yatağıdır. Bizim hastanemizin en büyük özelliği, Tekirdağ’daki Tıp Fakültesi öğrencilerimizi hiç bir yere göndermeden kendi bünyesinde eğiten bir fakülte oluşumuzdur. Bizim eşdeğerimizdeki Pamukkale, Kastamonu, Tokat, Çanakkale  vb. gibi bir çok üniversite kurulduklarında ve daha sonraları Tıp Fakültesi öğrencilerini başka üniversitelere göndermek zorunda kalabiliyorlar. İlk kurulduğumuzda acil ünitemiz yoktu ve Edirne’deki Tıp Fakültesi Hastanesi’nden daha geri bir durumda idik. Şu anda ise tam kapasite hizmet vermekteyiz. Acilimiz, yoğun bakımımız, ameliyathanelerimiz tam kapasite ile çalışmaktadır. Ufak tefek eksikliklerimiz de var tabii. Örneğin negatif basınç odamız yok, yanık ünitemiz yok kemik iliği nakil ünitemiz yok, pet tomografisi yok, radyasyon onkolojisi gibi hizmetlerimiz yok... Ama bu saydığım eksikliklerle ilgili olarak ihale ve projelendirme aşamasındayız. Yavaş yavaş bu üniteleri de faaliyete alacağız inşallah. Hedeflediğimiz bir çok projelerde yüzde seksenlere ulaştık.

 

Trakya Gazetesi

Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Doç Dr. Fatih Horozoğlu, Bir araştırma hastanesi konumundasınız, sizi diğer hastanelerden ve özel hastanelerden farklı kılan nedir?

 

Başhekim Doç. Dr. Fatih Horozoğlu

Bizi devlet hastanelerinden farklı kılan şudur. 3 Hasta grubu vardır... 1. grup hastaların tedavileri sağlık ocaklarında ve aile hekimleri tarafından sağlanır. 2. grup hastalarımızın tedavileri devlet hastanelerinde yapılır. 1. ve 2. grup hastaların tedavileri daha gelişmiş tedavi ve araştırma gerekiyorsa biz devreye gireriz yani devlet hastaneleri bize yönlendirir, bu hastalara da 3. grup hasta diyoruz. 3. gruplar yani bizim gibi araştırma hastaneleri ileri aşama kanser, çeşitli kalp hastalıkları, multi organ tedavileri, beyin cerrahisi, ortopedik tedaviler gibi komplike tedavi gereken hastalara bakıyoruz. Bazen trafik kazalarında falan göz, plastik vb. gibi dört beş ünitenin bakabileceği hastaları tedavi ediyoruz. Bazı durumlarda bilinçli hastalarımız 1. ve 2. grup sağlık kurumlarını aşarak direk şu herhangi bir bölüme gelerek ben şu rahatsızlıktan bu bölümde tedavi olacağım diyerek geliyorlar ve tedavi oluyorlar. İdeal olan nedir diye soracak olursanız. Hastanın ilk önce aile hekimine gitmesidir. Aile hekiminin ve 2. basamak olan devlet hastanesinin çözemediği durumlarda bize gelmesi daha uygundur... Şöyle örnek verecek olursam gözlük almak isteyen hastalardan ziyade katarakt, göz kanaması durumları, gözünde yırtık olma durumu veya göz ameliyatı gerektiren durumlarda hastaların bize gelmesi daha uygun olacaktır. Ama vatandaş beni ille de  bir profesör veya doçent muayene etsin derse mesai saatleri dışında 100 Tl. gibi düşük bir ücretle bu isteği olan hastalarımıza da cevap veriyoruz.

 

Trakya Gazetesi

Sayın Fatih Horozoğlu hocam hizmetleriniz sizce yeterli midir?

 

Başhekim Doç. Dr. Fatih Horozoğlu

Hiç kimse kendi hastanesi için yeterlidir diyemez. Biz tabii ki iyinin de iyisini istiyoruz. Kanser hastaları için PET/CD hizmetimizi çok kısa zamanda hizmete sokacağız. Yine çok kısa zamanda radyasyon onkolojisi hizmetimizi başlatacağız. Hastanemizi uluslararası akreditasyon hizmetine de sokmak istiyoruz. Avrupa’da ve Amerika’da bir çok hastane akreditedir. Yani bu ne demektir diye soracak olursanız; akreditasyon hizmetin uluslararası yeterliliğe sahip olmak ve uluslararası hasta kabul etme durumudur şeklinde tanımlayabiliriz. Akredite olduğumuzda Tekirdağ’a sağlık turizmi de başlayacaktır. Avrupa’dan ve Balkan ülkelerinden hastalarımız gelecektir. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı bizi denetledi ve yüz üzerinden 89 puan verdi. Biz bunu yeterli görmüyoruz. 100 puan almak istiyoruz. Bu seviyeye ve bu puana ulaşmak gibi hedeflerimiz var ve bu hedefimize bir buçuk yıl içinde ulaşacağımızı tahmin ediyoruz... Uluslararası akreditasyon olursa her yerden hasta kabul edebiliriz... Türkiye’de yalnızca Hacettepe Tıp Fakültesi akredite yani uluslararası bir hastanedir. Devlet hastaneleri içerisinde de Mehmet Akif Hastanesi uluslararası akredite durumundadır. Biz Tekirdağ NKÜ Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi olarak Türkiye’de Hacettepe’den sonra ikinci olarak uluslararası akredite hastane olma yolundaki çalışmalarımızı son hızda sürdürüyoruz. Avrupa ve Amerika’daki bir hasta muayene olacağı zaman araştırma yaptığında uluslararası standardizasyona uygun (akredite) hastane arar... İşte bütün gayemiz bu akredite listesine girmek. Biz akredite listesine girdiğimizde Avrupalı veya Amerikalı bir hasta bizi tercih edebilecektir.

Trakya Gazetesi

Sayın Fatih Horozoğlu hocam, son olarak neler söylemek istersiniz?

 

Başhekim Doç. Dr. Fatih Horozoğlu

Biz hiç bir zaman yeterli seviyedeyiz diyemeyiz. her zaman daha iyiyi yakalamaya çalışıyoruz. Randevu sisteminin dışında hasta kabul etmiyoruz. Beklemeleri engellemek için özel hastanemize özgü bir randevu sistemi geliştirdik. Vatandaş nüfus cüzdanını verdiğinde bütün tahlillerini en kısa zamanda, bekletmeden halletmeye çalışıyoruz. Poliklinik önlerinde bekleme olaylarını azaltmayı hedefliyoruz. Hastanemizin her yerine su sebilleri koyduk su içmek isteyen ilaç içmek isteyen hastalarımız içme suyuna kolayca ulaşabiliyorlar. Bizim için insanın rahatı, konforu esas ama kamu hastanelerinde belirli bir hız var. Yoğun bakımlar, ameliyatlar vb. bazen beklemeler olabiliyor... Bütün bu olumsuzlukları ve şikayetleri takip ediyoruz, düşünüyoruz, projelendiriyoruz ve vatandaşımızın daha rahat muayene ve tedavi imkanlarına kavuşması için elimizden geleni yapıyoruz. 367 yatak sayımız bazen yetmiyor,  sıkıntı yaratıyor yeterli gelmiyor biz bu sayıyı 400’ün üzerine çıkarmaya çalışıyoruz. Vatandaşımız bazen geldiğinde yatak bulamıyor. Biz üzülüyoruz. İmkânlarımızı zorluyoruz. Vatandaşımız: “Neden çok bekliyoruz?” diye haklı olarak soruyor... Bu bekleme süreleri bizde de çok sıkıntı yaratıyor. Personele hizmet içi eğitim vererek vatandaşa beklemelerin niçin olduğunun izahının güzel anlatılmasını istiyorum. Zaten en büyük hedefimiz bu bekleme sürelerini kısaltmak. randevu sistemini daha güzel hale getirme çalışmalarımız var. Randevusuz hasta almıyoruz. Vatandaşımız randevu almakta zorlanıyor. İnternetten randevu, telefonla randevu yöntemleri geliştirdik. Robot randevu uygulaması koyduk. İnternetten, telefondan robot uygulamadan randevu alamayan vatandaşımız da çok... Diyelim ki yaşlı bir teyze hiç bunlardan anlamıyor... Bu durumlar için aşağıda iletişim merkezi var bu tür durumlarda yaşlılara iletişim merkezimiz randevu ve diğer konularda yardımcı oluyor.

 

Son olarak buradan bütün Tekirdağlı vatandaşlarımıza şunu söylemek isterim ki, hastanemizle ilgili yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Bunları süratle halledeceğiz. Herkesten biraz sabırlı olmalarını rica ediyorum. Bir veya bir buçuk yılda bir çok sıkıntıyı aşacağımıza inanıyorum. Biraz sabır diyorum...

 

 

Doç Dr. Fatih Horozoğlu,

 1976 Kayseri doğumludur.

1994 yılında Ankara Fen Lisesi'ni bitirmiştir

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra 2004 yılında İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Göz Hastalıkları ihtisasını tamamlamıştır.

2005-2009 yılları arasında Askerlik hizmeti ve çeşitli devlet hastanelerinde görev yapmıştır.

2009 yılında Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na atanmış ve Retina birimini kurmuştur.

2011 yılında ABD'de Columbia University Edward Harkness Eye Institude'de Dr.Stanley Chang ile birlikte çalışmış ve aynı dönemde Harvard Üniversitesi'nin düzenlediği Primer Vitrektomi kursunu başarı ile tamamlamıştır.

2012 yılında Fellow of European Board of Ophthalmology (FEBO) ünvanı almıştır. 2014 yılında Doçent olan Dr.Fatih Horozoğlu halen Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Retina-Maküla Hastalıkları ve cerrahisi ile ilgilenmekte ve Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik görevini yürütmektedir.  Evli ve iki çocuk babasıdır ve iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

 

 

 

Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler: Tekirdağ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV