ASANSÖRE TEPKİ
banner57

Chp Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, İstanbul Mecidiyeköy’de asansör faciası sonucu yaşamını yitiren 10 işçi için yazılı basın açıklaması yaptı. 


BOZUK ASANSÖRDE İŞÇİ ÇALIŞIR MI ?


Turgut Dibek, " İstanbul Mecidiyeköy’de Torun Center inşaatında Alimak denilen asansörün, 6 Eylül Cumartesi akşamı 33’üncü kattan zemine çakılması sonucu 10 emekçi yaşamını yitirmiştir. Yaşanan iş kazalarının ne ilki ne de sonuncusu olan bu olay, ihmaller zincirini ortaya açıkça koymaktadır. 5 ay önce de bir işçinin öldüğü aynı inşaatta meydana gelen olaydaki asansörün çok eski olması, rezidance inşaatlarındaki iş güvenliğine aykırı çalışma ortamlarının denetlenmediği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Aynı asansörün 20 gün önce 34’üncü kattan düştüğü ancak şans eseri 7’nci katta durabildiğini anlatan işçiler, asansörlerin iki üç günde bir bozulduğunu da belirmektedir. 5 ay önce işçi ölümü yaşanan inşaatla ilgili iş müfettişlerinin raporunda ölümcül ihmaller ortaya konmuştur. Rapora rağmen Çalışma Bakanlığı’nın, 2014’ten itibaren inşaatlarda ‘durdurma’ cezası uygulamasını kaldırıp yerine ‘süre verme’ uygulamasına geçtiği için ‘Etkin’ adlı taşeron asansör şirketine 5 bin 600 TL, Torunlar adlı inşaat sahibine de 6 bin 720 TL para cezası kesildiği ve inşaatın devam ettiği ortaya çıkmıştır.


" NE İŞ UZMANI, NE DE İNŞAAT DENETİMİ VAR "


Çalışma Bakanlığı, 2014 yılına kadar noksanlıklar belirlenen inşaatlarda derhal durdurma cezası verirken, bu tarihten sonra uygulamaya son verilmesi faciaların en büyük sebebidir. İş Ekipmanları Yönetmenliği de değiştirilerek asansörlerin kontrolünün üç aydan bir yıla çıkarılması, inşaatın erken bitirilmesi ve firmanın kârını artırabilmesi için İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “kamu yararı” nedeniyle gece gündüz çalışma izninin verilmesi iş cinayetlerinin sebeplerinin başında gelmektedir. İş güvenliği uzmanlarının ücretlerini inşaatı yaptıranlar ödediği için onların istekleri doğrultusunda, eğitimler verilmeden verilmiş gibi gösterilmekte, iş güvenliği için gerekli önlenmeler alınmadan, kağıt üzerinde alınmış gibi işlem yapılmaktadır. İş güvenliği uzmanları da inşaatlar gibi denetlenmediği için faciaların önü açılmaktadır.


FITRAT (!)


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik önceki facialarda yaptığı matbu açıklamayı yaparak “ihmal varsa gereken yapılacak” demiştir. Çelik’in bakanlığı boyunca iş cinayetleri sonucu ölen işçi sayısı 5 bine yaklaştığı halde bakanın aklından “onurlu istifa müessesi” hiç geçmemektedir. İş cinayetlerinin en aza indirilmesi için de hiçbir faaliyette bulunmayan Bakanlık, yaşanan felaketleri “fıtrat” ile açıklamaya devam etmektedir.İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin iş cinayetleri raporlarına göre 2014’ün yalnızca ilk 8 ayında en az bin 270 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Bu işçilerin 186’sı inşaatlarda can vermiştir. Son olayla birlikte bu sayısı 196 olmuştur. Yalnızca geçen ay (Ağustos) 40 inşaat işçisi ölmüştür. 2013 yılında ise iş cinayetlerinde yaşamını yitiren en az bin 235 işçinin 294’ü inşaat işçisidir. İnşaat işçilerin iş cinayetlerine kurban gitmesinin bir nedeni de inşaat sektörünün en örgütsüz sektörlerden biri olmasıdır. Güvenilirliği tartışmalı TÜİK verilerine göre, 2 milyona yakın işçinin çalıştığı sektörde 1 milyon 655 bin kayıtlı işçi vardır ve bu işçilerden yalnızca 40 bini sendikalıdır. Bu sendikalı işçiler kamu sektöründe olduğu için özel sektörde çalışan sendikalı işçi sayısı binde 1 bile değildir. Hükümetin yarattığı yeni inşaat baronlarının denetlenmeyen inşaatları nedeniyle sürekli iş cinayetleri yaşanmakta ve bu cinayetlerin açık faili olanlar ceza almamaktadır. Tüm cinayetlerden AKP Hükümeti birinci derecede sorumludur. İş cinayetlerinin önüne geçilmesi ve sorumlularının gereken cezaları alması amacı ile Anayasamızın 98. maddesi, İçtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Araştırma Komisyonu kurularak konunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını rica ediyorum " dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.