banner58

Ali Işıkgör Cüneyt Yüksel'i topa tuttu
banner57

Tekirdağ CHP İl Başkanı Alı Işıkgör, İl Sekreteri Talat Akköse, Basın ve Bilişim Sorumlusu Özcan Duğan, İl Saymanı Bülent Burak, Çevre ve Şehircilikten Sorumlu Müdür Yardımcısı Nurcan Balıbey Trakya Gazeteciler Birliği Derneği Başkanı ve Trakya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Naci Akyazı’yı makamında ziyaret etti.
Yapılan ziyarette, düşünce ve fikirler paylaşıldı, sorunlar ve çözümleri dile getirildi. Yapılan görüşmede özellikle de son günlerde gündemi meşgul eden Demirli çöp depolama sahası ile ilgili sorulara yanıt verildi.
‘‘BASIN HALKLA ARAMIZDA KÖPRÜDÜR’’
İyi niyet ziyaretinde bulunan Tekirdağ CHP İl Yönetimi, kamuoyuna ulaşmak için gazetemizi tercih ettiklerini belirtirlerken, “Basın halkla aramızda bir köprüdür. Hem eksiklerimizi öğrenmek ve onları tamamlamak için, hem kendimizi halkın da gözünden görüp, sonrasında yeniden gözden geçirmemiz ve sağlıklı çözümler bulabilmemiz için, basın bizim velinimetimizdir.” İfadelerini kullandılar.
Yerel seçimlerle ilgili gerçekleşen konuşma kapsamında düşüncelerini dile getiren Tekirdağ CHP İl Başkanı Ali Işıkgör, “Türkiye ekonomik olarak sıkıntıda. Tam anlamıyla ‘Tencerede aş değil, dert kaynıyor. Biliyorsunuz ki yerel seçimlerde Türkiye’nin %67’sinde Cumhuriyet Halk Partisi kazandı. Bu da, iktidarın yorgun olduğunu gösteriyor. Türkiyenin seçimini iktidar partisinden yana kullanmaması konusunda anlaşılan o ki, halk yeni bir rota arayışında.” Dedi. Konuşmasının devamında Süleymanpaşa halkının seçimini Adalet ve Kalkınma Partisi adayından yana yapması ile ilgili de fikirlerini beyan eden Işıkgör, “Bu konu hakkında halen eski il ve ilçe başkanlarımızla, yeni il ve ilçe yönetimimizle toplantılar yapmakta, eksiklerimizi araştırmakta, halkın ve basının fikirlerini almaktayız. Yine de buradan, resmi seçim sonuçlarına göre; Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı için adaylığı gösterilen Sayın Ekrem Eşkinat ve Sayın Cüneyt Yüksel arasında yaklaşık 1000 kadar bir fark olduğunu belirtmek istiyorum. Bu da aslında çok yüksek bir rakam değildir.” İfadelerini kullandı.
Gerçekleşen ziyaret kapsamında en uzun görüşme, Demirli Düzenli Çöp Depolama Tesisi hakkında gerçekleştirildi.
Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in geçtiğimiz günlerde “Süleymanpaşa Çöplük Değil” sloganı altında başlattığı imza kampanyası halk tarafından yoğun destek görmüştü. Süleymanpaşa Belediyesi tarafından, Büyükşehir Belediyesi’nin Tekirdağ’ın 11 ilçesinin tüm çöpünün Demirli Çöp Depolama Alanına dökmeye başlaması ile çöp sahasının Süleymanpaşa istikametine doğru genişletilmesi kararına karşı başlatılan imza kampanyası kısa sürede çok sayıda vatandaş tarafından imzalanmıştı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin, Süleymanpaşa dışındaki 10 ilçenin çöpünü Süleymanpaşa ilçe sınırları içinde yer alan Demirli’deki çöp depolama alanına dökülmesi uygulaması ile bölgedeki ormanın yok edilerek çöp depolama alanının genişletilmesi kararına ilk günden bu yana karşı çıkan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Demirli mahallesi’nde bir basın açıklaması yapmış ve konuyu bir kez daha gündeme taşımış; Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın bu uygulama ve kararından geri dönmemesi halinde imza kampanyası düzenleyeceklerini söylemişti.
Resmi belgelerle konuşan Tekirdağ CHP İl Başkanı Ali Işıkgör, “Bakanlık yasası doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi’nin çöpleri Demirli’ye taşımak zorunda olduğunu belirterek, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Meclis toplantısında Demirli mevzusu hakkında yaptığımız savunma karşısında Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel tarafından yalancılıkla suçlandık. Fakat doğru olanı sizin ve halkın huzurunda bir kez de belgelerle izah etmek istiyoruz:
İlk olarak Tekirdağ Belediye Başkanımız AKP adayı Ahmet Aygün’ken, Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, kendisine bir belge gönderildi. Bu belgede “08.06.2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Toprak Kirliliği’nin kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara dair yönetmelik kapsamında tehlikesiz atıkların ıslahı ve bertarafı” konusunda bir yaptırım uygulanacağı belirtildi. Konu ile ilgili belgede o zamanın belediyesine atık ıslahı ve bertarafı için 10 gün süre tanındı. Ergene, Çorlu ve Çerkezköy’de bulunan toplam 45 vahşi depolama sahasının 10 günde bertaraf edilmesi mümkün olmadığı için bir çalışma yapılamadı.
“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE CEZA KESİLİMŞTİR!”
2014 yılında Tekirdağ’ın büyükşehir olması ile birlikte mevzu Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendirmeye başladı.Yine 2014 yılında Tekirdağ Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne aynı konu ile ilgili gönderilen belgede bugüne dek atık ıslah ve bertarafının yapılmadığı, 45 çöp depolama alanının boşaltılmadığı belirtilmiş ve tekrar 10 gün süre verilerek yasa kapsamındaki düzenlemenin belediye tarafından acil olarak yapılması talep edilmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de yürürlüğe giren bu yasa ile ilgili herhangi bir işlem gerçekleştirmemiş ve atıkların çevre ilçelerden taşınarak Demirli’ye depolanması için faaliyette bulunmamıştır. Hatta bu sebeple Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne 216 bin TL ceza da kesilmiştir.
‘‘MUSTAFA YEL’İN İMZASI BULUNUYOR!’’
Konu ile ilgili Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen belgede ise dikkat ederseniz, o dönemde Vali Yardımcılığı görevinde bulunan Sayın Tekirdağ Ak Parti Milletvekili Mustafa YEL’in imzası bulunuyor. Yani Süleymanpaşa Belediyesi’nin suçlayacağı ilk kişi burada Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak değildir.
2015 yılında tekrar “Atık Yönetimi Yönetmeliği” adı altında çıkan kararla ilgili belgeyi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderen Tekirdağ Valiliği, atıkların çevre ilçelerdeki depolama alanlarından taşınarak Demirli Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’ne getirilmesi konusunda “Aktarma istasyonları ile ilgili çalışmaların hızlandırılarak Bakanlık nezdindeki onay işlemlerinin tamamlanması ve gerekli izinlerin alınarak uygulamaya sokulması gerektiği” belirtilmiştir.
“İMZA TOPLAMAK POPÜLİSTLİKTİR”
Yani sayın Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel konu ile ilgili bir engellemede bulunmak istiyorsa, bir müdahalede bulunup Süleymanpaşa’yı çöplük olmaktan kurtarmak istiyorsa başvuracağı yer Başkan Albayrak değil, valiliktir, bakanlıktır. Büyükşehir Belediyesi’nin yasa gereği yapmak zorunda bırakıldığı bu Demirli’de çöp depolama işlemi, kendi kararı değil, bir yasadır, bir bakanlık kararıdır. Karar değiştirilmek isteniyorsa da başvurulacak makamlar bellidir. Caddelerde imza toplamak ise popülistliktir. Zira bir başkan halka yalan söyleyemez ve kimse onu yalancılıkla da suçlayamaz. Elbette ki sonuç olarak çöp imha tesisinin bir an önce çevreye zarar vermeyecek şekilde halledilmesi, yoluna koyulması gerekiyor. Bu şehir, burayı seven, benimseyen herkesindir. Bizleri yalancılıkla suçlayanlar belgelere bakabilirler. Bizler yalanların arkasına saklanmıyoruz, kanıtlarla karşılarına çıkıyoruz.”
Özge Ebecek

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.