Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonları… Türkiye, bu iki operasyonla sınırlarının ötesinde oluşturulmak istenen koridorları darmadağın etti. Uygulanamamış bir teşebbüs kalmıştı. Son zamanlarda Cumhurbaşkanı ve Milli Savunma Bakanı’nın Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyon konusundaki demeçleri birbiri ardına geliyordu. Bu bir süreçti. Gereği yapılacak ve sonucu alınacaktı…
Fırat’ın doğusunun vurulması
Nihayet TSK, 28 Ekim 2018 günü Fırat’ın doğusunu topçu atışlarıyla vurdu. Bu operasyonun sağlam bir istihbarat zeminine oturtulduğuna, sivil halka karşı kılı kırk yaran bir dikkat süzgecinden geçirildiğine ve bölge ülkeleriyle yeteri kadar koordine edildiğine hiç şüphe yoktur.
Böyle de olsa hem ABD’nin İstanbul toplantısına davet edilmemesi, hem de önceden Fransa Cumhurbaşkanı ile Trump’ın görüşme yapmış olması akıllara başka sorular getiriyor. ABD, bu uzlaşma çabalarının dışında kalmıştır. İsrail vasıtasıyla terör örgütlerine yardıma el altından devam edeceği göz ardı edilmemelidir.
İstanbul görüşmeleri
27 Ekim 2018 İstanbul… Suriye konulu dörtlü zirve kapsamında Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa biraraya geldi. Bu zirveyle birlikte Türkiye, Rusya ve İran’ın oluşturduğu “Astana Formatı”ndan ve ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Suudi Arabistan ve Ürdün’ün üyesi olduğu “Küçük Grup (Small Group) Formatı”ndan temsilciler, ilk defa ortak bir zirvede buluştular.
Zirvede Astana ve Soçi’de ele alınan başlıkların hayata geçirilmesi, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması, tüm etnik unsurları kapsayıcı yeni bir anayasa hazırlanması, âdil bir seçim için hazırlık yapılması, evlerinden olan yüzbinlerce mültecinin yaşadıkları topraklara yeniden dönüşü gibi başlıklar ele alınmıştır.
Ankara’nın ayrıca Fırat’ın doğusu dahil olmak üzere güvenli bölgelerin genişletilmesi, PYD/YPG, DEAŞ terör örgütleriyle ayrım yapılmaksızın mücadele edilmesi konularına da yer verilmiş, zirveye BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura da katılmıştır.
Zirveden beklenenler
Zirve sonrası siyasi çözüm yolunda atılacak adımların netleştirilmesi, anayasa komisyonunun kurulması ve Suriye’nin yeni anayasasını yazacak bir yapının oluşturulması üzerinde durulduğu açıklamaları yapılmıştır.
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, zirvenin çok iyi bir gelişme ve daha önce hiç müzakere yapmayan tarafların bir masada olmasının anlamlı olduğunu kaydetmiştir. Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ise, “Yedi yıldır devam eden Suriye krizinde alınan kararların kısır döngüyü aşmak, siyasi süreci başlatmak ve dönüm noktasına doğru ilerlemek için fırsat oluşturduğu”na değinmiştir.
Alman yetkililerin zirveye ilişkin açıklamalarında, Türkiye’nin Soçi mutabakatıyla oldukça özel bir sorumluluk üstlendiğini, mutabakatı desteklediklerini ve İstanbul zirvesinin mutabakatın uygulanmasına katkıda bulunacağını umduklarını vurgulamaları önemlidir. Rusya zirvenin dört ülke arasında iş birliği alanları için fikir teatisi yapmak için önemli bir platform olacağını belirtmiştir.
Görüşmelerden çıkarılanlar
Bu görüşmelerden ve hemen arkasından gelen operasyonlardan Amerika’nın anlaması gerekenler; kendisinin bu toplantıya alınmamış ve karşımızda Amerikan askerlerinin bulunduğu gerçeğine karşı kararlı demeçlerin verilmiş olmasıdır.
Bu bölgeye sarf edilen mühimmat, silah ve araç gereçler için ABD Senatosundan çıkan tahsisatın dökümünü yapamamış olan CİA’nın durumu Amerikan yönetimini de zora sokmaktadır. Nereye ne kadar harcandı, kimlere ne verildi, ne kadar verildi gibi sorulara henüz cevap alınamamıştır.
Diğer yandan 1994’te Budapeşte’de yapılan toplantıda Minsk süreci için eşbaşkanlık kurumlarının oluşturulmasına ve grup eşbaşkanlarının ABD, Rusya ve Fransa olmasına karar verilmiş ve Minsk grubu oluşturulmuştu. Bu grubun içinde Beyaz Rusya, Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye ve sorunun tarafları olarak Azerbaycan ve Ermenistan da yer almaktaydı. İçinde ABD ve Fransa’nın bulunduğu Minsk grubu bugüne kadar ne yapmış ve hangi konuda başarılı olmuştur?
Burada pek başarılı bir süreç görülemediğine göre arkasında ABD’nin olduğu bir Fransa’nın Suriye konusunda da pek başarılı olacağı ihtimal dahilinde değildir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.