Yeryüzünde ilk insan, ilk peygamber Hz Adem’dir. Adem Aleyhisselam’dan hemen sonra yaratılan Hz Havva’dır. Böylece ilk aile teessüs etmiş oluyor. Erkeğe huzur verecek, erkek onsuz, o da erkeksiz olamayacak bir kadın yaratılıyor.İlk aile meydana geliyordu. Dünya hayatı aile başlıyor ve öylece devam ediyordu.
El değmemiş dünyayı bir kadınla bir erkek omuz omuza vererek imar ediyorlar, yaşamak için güçlüklere beraberce katlanıyordu. İslam dini insanları evlenmeye teşvik etmektedir. Bu teşvik-i hikmeti de neslin karışmadan devam etmesidir.
Yer zaman ve duruma göre evliliği farz vacip ve sünnet ilan ettiği gibi yerine göre de haram kılmıştır. Evlenilmediği takdirde insan fuhuşa sürüklenecekse o zaman evlenmek farz olmaktadır. Nur Suresi 32. Ayeti Kerime de Yüce Allah şöyle buyuruyor, ‘İçinizden bekarları ve kölelerinizden cariye denizden Salih Mümin olanları evlendirin. Eğer fakir iseler Allah onları evlenmeleri sayesinde Fazzlu keremiyle zengin yapar. Allah lütfu boldur, o herşeyi hakkıyla bilendir.’
Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve- sellem hadisi şeriflerinde, ‘Evleniniz, çoğalığınız. Ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim . Evlenmek benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir’ buyuruyor.
Bütün peygamberler evlenmeyi teşvik etmişlerdir. Birçoğu da mukaddes bir evlilik hayatının timsalliğini yapmışlardır. Kur’an-ı Kerim’de bundan bahsederken Rad Suresi 38. Ayet-i Kerimede, ‘Andolsun ki biz senden öncede peygamberler göndermiş, onlara da zevceler ve evlatlar vermişizdir’ buyrulmaktadır.
Düzenli bir hayat demek olan aile hayatı dini yaşayışın başlangıcı sayılmıştır. Kadın ile erkeğin birbirlerine muhabbette bakışları bile mükafatlandırılmıştır. Peygamberimiz kim evlenir aile yuvası kurarsa imanının yarısını tamamlamış olur, imanının geri kalan yarısı içinde Allah’tan Korksun buyurmuştur.
Aile hayatı bir milletin istikbalin garantisidir. Bizdeki aile hayatı bütün dünyaya örnek olacak niteliktedir. Halk arasında bekarlık sultanlıktır, diye bir söz dolaşmaktadır. Bu sözün gerçekle hiçbir ilişkisi yoktur .
Bekarlığın sultanlık olmadığını evlenenler daha iyi bilirler. Asıl sultanlık evliliktir.
İnsanın geleceğine güvenle bakması, iffetli bir eşle evlenmesine ve kuracağı aile yuvasına bağlıdır. Evlenecek bir erkek ve kızın her şeyden önce ahlaklı olmaları gerekir.
Hz. Ebubekir Radıyallahu Anh derki, ‘Evlenerek Allah’a itaat edin, zenginlikten Allah’ın vaadine böylece erişirsiniz.’
Resulü Ekrem Sallallahü Aleyhi ve Sellem buyurdu ki, ‘Kadınla dört husustan dolayı evlenilir. Malı için, nesebi için, güzelliği için ve Dindar oluşu sebebiyle. Sen dindar olanı seç. Aksi halde ellerin boş geri dönersin buyurdular.
Aile evlilikte başlar.
Evlilikle kurulur .
Dinine bağlı olmak en üstün vasıftır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.