ENDER ÇELİKKOL (ENDERİ) 
SANATI VE ŞİİRİ
Şiir ancak mükemmel ruhların ulaşabileceği, tesirli fakat “icrası, ifadesi, söylemesi ve dile getirmesi” zor bir ifade tarzıdır.
Şair olabilmek için ruha ilham gelmesi gerekir. Başımızdan geçen nice iyi ve kötü olaylar mevcuttur. Bu olayları şiir diliyle ifade edebilmek ayrı bir sanat ister. 
Şairin hisleri, fikirleri, hayalleri, dünya görüşü, felsefesi, şahsiyeti her şeyi şiirde belli olur. Şu var ki kelimeleri tanımak, sevmek, okşamasını bilmek lazım. 
Hangi kelime, hangi kelimeyle yan yana geldiğinde nasıl bir ışık peyda olur? Bunu bilmek lazım. Mallerane’nin “şiir kelimelerin dinidir.” Demesi bundandır.
Zannediyorum yukarıdaki paragrafta Cahit Sıtkı şairliğin ve şiirin tanımını çok güzel dile getirmiş. 
Ender Çelikkol da ortaokul yıllarından beri şiir yazmış, söylemiş ve yazdığı bu şiirleri de uygun bulduğu ortamlarda seslendirmiştir. Şiir yazmak kadar “okumak” da bir maharet işidir. İşte Ender ağabeyimiz her ikisini de çok güzel icra eden “ender” şairlerimizden biridir.
Ender Çelikkol (Enderi) şiirlerini “Halk Edebiyatı geleneği”içinde oluşturmuş bir sanatçıdır.Şiirlerini çoğu zaman hiçbir hazırlık yapmadan “doğaçlama” söyler.Şiirlerinde ölçü (hece ölçüsü), kafiye ve kelimeler arasındaki ses ahengi ayrı bir yer tutar.Dörtlükler halinde yazdığı şiirlerde yine Aşık Edebiyatı geleneğinde olduğu gibi son dörtlükte mahlasını söyler.O’nun şiirlerinde kullandığı mahlas hepimizin bildiği gibi ENDERİ’dir.
Şiirlerinde Atatürk,vatan,bayrak,kahramanlık,ve dini temalar ön planda olurken,diğer bir çok konuda da yazdığı şiirler vardır.
Ender ağabey ufak yaşlardan beri şiir sanatıyla ilgilenmektedir. Fakat onun şiirlerindeki ilham kaynağı doğduğu ve büyüdüğü ve bir türlü ölümüne dek ayrılamadığı Marmara’nın İncisi Şirin Tekirdağ’dır. 
 Yazı bir başka güzel
Kışı bir başka güzel
Onu bir kez görüpte
Kim bağlamamış ki bel
Rüzgarı bazı meltem
Bazen olur kuruyel
Her mevsiminde güzeldir 
MEMLEKETİM TEKİRDAĞ
Şiirlerinde daha çok hamasi (Kahramanlık) konuları hakim olmakla beraber şair ‘Enderi’ dini,milli,toplumsal ve hatta hiciv türünde bir çok şiire de imza atmıştır.
Ender Çelikkol gibi Nice şairimiz doğduğu,büyüdüğü şehir Tekirdağ ile ilgili nice şiirler söylemiştir.
Mutlaka ama güzel beldemiz Tekirdağ’ın şiirlerle tanıtılmasında, yaşatılmasında gerçekten en büyük emekleri olan şairimizdir Ender Çelikkol.
1997 senesi Tekirdağ Belediye Başkanlarından rahmetli Osman Tabak Enderi’yi çok seven sayan başkanlarımızdandı.
Osman Tabak bir gün Ender Ağabey’e müjdeyi verir.’’Ender senin şiirlerini kitap olarak basacağız.Şiirlerini hemen topla.’’ Bu arada görev bendenize düştü.Ender Ağabey ile buluşup evine gittik.Şiirlerini nerelere yazmamıştı ki (gazete parçaları, kağıtlar, defterler…)Nihayette uzun bir çalışmadan sonra şiirlerini topladım,düzenledim ve nihayet Çerkezköy Gazetesinde Ender Çelikkol ağabeyimiz’in  ‘’Şiirlerim ve Tekirdağ’’ kitabı basılmış oldu.Fakat burada zamanın Belediye Başkan Yardımcımız Mustafa Özkabak ağabeyimizi unutmamak gerekiyor.Çünkü basım ve ihale işleri tamamen onun göreviydi.                                       
Osman Tabak ‘Şiirlerim ve Tekirdağ-Ender Çelikkol’ kitabına güzel bir ön söz yazarak bizleri onurlandırdı.
“Tekirdağ’lı Hemşehrilerime”
Marmara’nın incisi, nadide güzellikleri bağrında toplamış şirin bir belde olan Tekirdağ’ımızın, ayrıca zengin bir tarih ve kültür mirası var.
Bir toplumun hayatında, milli varlığının özünden bir şey kaybetmeksizin korunmasında, geliştirilmesinde “kültür-sanatın” ihmale gelmez, vazgeçilmez çok önemli bir yeri vardır.
Belediyelerin toplumun birçok ihtiyacına cevap vermek zorunda olduğunun  bilincindeyiz. “KÜLTÜR ve SANAT” faaliyetleri de bunların en önde gelenlerindendir.
Şehrimizin en modern sinema, tiyatro, toplantı salonu belediyemize ait olup “Belediye Kültür Sarayı” olarak hemşehrilerimizin hizmetindedir.
Tekirdağ’ın yetiştirmiş olduğu değerli şairleri, yazarları var.Onların yapmış oldukları çalışmalar,ortaya koydukları eserler bir kenera nasıl itilir?Tekirdağ tarihini, inançlarını, folklorunu, örf-adet ve an’anelerini kısacası “külütr-sanat”ını işleyen, ortaya koyan  ve bunları dünden  bugüne taşıyan, taşıyacak değerli yazarlarımızı, şairlerimizi nasıl görmezlikten geliriz.
(DEVAM EDECEK)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.