2002’den 2015 yılına kadar gelişmekte olan ülkelerin içinde Türk ekonomisi maliyet yüklü cari açığa rağmen en ciddi büyümeyi sağlayan ülke olma yolunda bayağı mesafe almıştı.Zaman zarfında ortaya çıkan küresel krizleride en hafifiyle atlatmayı başardı.Ama maalesef ve maalesef gelinen nokta ekonominin kayıdeleri ile izahı zor büyümeyi, ekonomistler doğru okumada zorlandı.Evet piyasada likidite dışardan giren kaynağı belirsiz parayla güçlendi, fakat bunun uzun süre devam ettirebilir mi? Sorularını beraberinde getirdi. Basında gündemi zaman zaman işgal eden Arap ülkelerinden girişi yapılan kaynağı belirsiz paradan, ABD menşehli Soroz’dan yüklü miktarlı maddi yardımdan , Türkiye yararlanmasını ne kadar daha sürdürebilir?Ne kadar daha Türkiye’nin bu yollarla fınansman açığını kapatilabileceği savı geçerlidir.Belki bu argümanlarla krizlerin tolere edilebilirliği elimizi kuvvetlendirmişti amma, sünni bir ekonomik istikrardan ötesi için umut ışığının pek canlı olduğunu söylemek gerçekten zor? Ve ister istemez mutlaka böylesine hazır parayla finanse edilen bir ekonominin bir zayıf noktasının her an süpriz bir şekilde ortaya çıkması halinde,nasıl bir müdahale ile sonuç alına bileceğini sanırım iş dünyasının merak ettiği önemli bir husustur.Bu soruya ekonominin kurmaylarının cevap vermede zorlanabileceğini düşünüyorum.
Sonuçta ekonomiyi finanse eden sünni destekli argümanlar elden çıkmaya başlayınca,
sanayi üretimi düşüş rekorları ile dip yapmaya yöneldi, ekonomi adına istikrar zayıfladı.
Dolaysı ile ekonomide gelinen nokta cari acığın makul seviyede bloko edilmesini imkansızlaştırdı.Ve sonucta sıkıntılı bir ekonomik fotoğrafla karşıyayız.Belkide yine dışarıdan borç seanslarıda bizleri bekliyor.Zira göstergeler bozuk.Eflansyon çift haneye yaklaştı.Dolar tutulamıyor.Dışardan üretime dönük yabancı sermaya girişi azaldı.Mevcut yabancı sermaye kaçma hazırlıkları başlattı? Ve ekonomide gelinen noktadayız.Peki ne yapılmalı?
1-İktidar;Türkiye’yi terör belasından bir an önce kurtaracak adımları atacak muhalefetle birlikte ortak siyasi kararlar almalı.Türkiye’yi güvenlik bakımından sıkıntılarını çözme yolunda ciddi adımlar attığına dair yabancı sermayeyi inandırmalı ve turist girişini tekrar en azından eski potansiyeline getirmeli.Sonrasında dış turizmi güçlendirmeyi,turist artışına geçişi başarmalı.
2-Suriye siyasetine en başa dönülmeli, Suriye topraklarının bütünlüğü için Suriyeye destek verilmeli,Suriye rejimine karşı olan bütün terör örgütü ile mücadele edilerek, Suriye terör örgütlerinden temizlenmeli.Ne kadar Türkiye’de bulunan Suriye’li sığınmacılar varsa, Suriye’ye geri dönüşü için Suriye hükümeti ile masaya oturmalı.Suriye ile yeniden ekonomik ve ticari hayati başlatmalı,canlandırmalı
3--Bütün komşularla dış politikada eski milli dış politikanın prensiplerine tekrar dönülmeli
4-Hukukun siyasallaştırılmasına son verilerek yargı bağımsızlığını kuvvetlendirecek ciddi adımlar atılmalı.Hukuk çalıştırılmalı.
5- Kuvvetler ayrılığına,parlamenter sisteme,demokrasiye,yasama,yargı ve yürütmeye bulaşmış her türlü yabancılaştırma girişimine dair hayat sonlandırılarak, ortadan kaldırılmalı.
6-Devletten devlete görüşmelere tekrar dönülmeli.Şu veya bu şekilde terör örgütleri ile devletin kesinlikle görüşme spekülasyonuna izin verilmemeli
7-Para girişi ile sunni büyütülen ekonomik model den vaz geçilmeli. tasarruf,yatırım,üretimden beslenen pozitif istihdam sonuçları ile güçlenen,yani işsizlik artışını düşüren,istihdamı artıran istikrarlı büyümeye yönelen uzun vadeli ve kısa vadeli acil ekonomik kararlar alınarak hayata geçirilmeli.
Aksi halde
Ekokonomik çanların çalma sinyallerini,piyasa tedirginliklerini,ekonomok göstergelerin bozukluğunu, eflasyonun kıbırdanmasını,doların yeni yeni artışlarla rekorlar kırmasını, işsizlik oranının anormal artmasını,yani ekonomik çanların sesini net bir şekilde duyulması hayra alamet olmayabilir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.