Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, madde bağımlılığının, aile ve toplum yapısını tehdit eden en önemli sorunların başında geldiğini belirtti. 
‘ KASIM BOSTAN – Bugün artık akla hayale gelmez zehirlerin birbirine karıştırılmasıyla neredeyse evlerde bile üretilebilir bir hâl almıştır. Ülkemizde nesli, insanlığı tehdit eden konularda akıl, beden ve ruh sağlığımızı korumaya yönelik yasal tedbirler ideolojik çekişmelerin alanı olarak kullanılmaktadır. Bu tedbirler ne yazık ki dini eğilimlerin sonucu getirilen yasaklar sınıfına dâhil edilerek bireysel hak ve özgürlüklerin sınırlanması şeklinde yorumlanıyor. Bu tür yaklaşımlar hangi partiden, hangi zihniyetten olursa olsun hepimize zarar vermektedir.
LALE KARABIYIK – Geçen gün bizi arayan ve tedavi olmak istediğini söyleyen bir aile yani çocuğu için arayan bir aile, çocuğun şu anda 18 yaşında olduğunu ve beş yıldır bağımlı olduğunu söyledi.
MEHMET BEKAROĞLU- Yani 12 milyon civarındaki yurttaş gerçekten yoksulluk sınırının altında. Bağımlı çocuğu olmayanların oranı yüzde 4,8, bağımlı çocuğu olanlar ın oranı yüzde 18 olduğu görüldü.
MEHMET ALİ CEVHERİ – Madde bağımlılığı ülkemizde ciddi bir sorun olmaya başlamıştır ve aileliler in temelini sarsmaya başlamıştır. Uyuşturucu kullanımı ve yaygınlaştırılması emperyalistlerin düşünen beyinler i yok etme projesidir. Ülkemizin ve insanlık âleminin en büyük beşeri gücü olan insani değerlerimiz uyuşturucuyla yok edilmeye çalışılmaktadır.
ÇETİN ARIK (Kayseri) – Kesin bir ifadeyle söylemek gerekirse Türkiye’de aile ve sosyal yaşamın uçurumun kıyısında olduğunu görüyoruz. Bakınız, ülkemizde uyuşturucu kullanımı hızla artırıyor. Uyuşturucudaki artış oranı yüzde 678. Burada daha önemli olan nokta, uyuşturucu kullanım yaşının 10 yaşına hatta 9 yaşına kadar düşmüş olması, ilkokul çağlarına kadar düşmüş olması. Bu konuda ciddi çalışmaların yapılması gerekiyor. Toplumun temel taşı olan aile yapısı hızla bozuluyor. Fuhuşta ise yüzde 790 oranında bir artış var.
Bakın, bunları ben söylemiyorum. Yetkili ağızlardan çıkmış istatistiki bilgiler. Ben diğer bazı gelişmiş ülkelerde bu konudaki önlemlerin bazılarına tanık oldum. Bu konuda alınacak önlemler konusunda öneri ve projelerim var. Benim varken devlet kurumlarının neden yok. Varsa düşünce, çare ve projeleri, neden uygulanmaz.
O çocukların madde kullanım oranı her geçen gün korkunç derecede artıyor. İşin en ilginç tarafı, bağımlı çocuklar, kullanıyorlar suç değil, kimden aldıkları nedense bilinmiyor, suç işliyorlar, alınıyorlar, tekrar salınıyorlar.
Bunlar, çocuklarımızın arasında dolaşıyorlar. Her an suç işleyebilir, diğer çocukları uyuşturucu kullanmaya teşvik edebilir, hatta tuzağa düşürebilirler. Hiç olmazsa öncelikle bunlar kontrol altına alınır. Tedavilri yapılır. İyileşenler toplumun arasına katılır.
Biz bu çocuklarımızı dışlayalım , yok edelim demiyoruz. Onları tedavi edelim, kazanalım. Ama onların çevreye zarar vermesini, illa bir suç işlemesini beklemeyelim.
Ey yetkililer, Ey yasa koyucular, ey yasa uygulayıcılar, hepinizi uyarıyorum. Eğer söz konusu bu çocuklarımız bu batağa bulaşmış sa, bu bataktan çıkamıyorsa, bu yüzden suçsuz ve günahsız insanlar zarar görüyorsa, ben ve benim gibiler bu konudan rahatsızsa, siz nasıl rahatsınız? Gözünüze nasıl uyku giriyor? Akşam yastığa başınızı koyduğunuzda vijdanınızla hesaplaşmıyor musunuz? 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.