İnsan, Allah’ın mükemmel bir biçimde yarattığı ve yeryüzündeki halifesi olan bir varlıktır.  Allah dünyanın içindeki varlıkları insanın emrine vermiştir.  Bu konuda Casiye süresi 13. ayette: “ Göklerde ve yerdeki herşeyi sizin hizmetinize veren odur” buyurmuştur.   
Yeryüzündeki herşeyi insanın emrine veren Allah onu başıboş bırakmamıştır. Kuran’da “Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Eğer inanır ( günahlardan) korunursanız Allah size mükafatlarınızı verir buyrularak insanın inanmasına vurgu yapılmaktadır.  İnsan ahiret hayatında mutlu olmak için çalışırken dünyanın da helal olan nimetlerinden istifade etmelidir.  
Kuran’ı Kerim bizi iyilik yapmaya hayır işlemeye teşvik ediyor. Fakat dünyadan da nasibimizi unutmamamızı hatırlatıyor.   Kasas süresi 27. ayeti Kerime’de “allah’ın sana verdiği nimetlerle ahiret yurdunu ara, dünyadan da nasibini unutma buyrulmaktadır.  
Dünya hayatı insanın ahiret hayatını kazanacağı yer olması açısından önemlidir. Allah, ölümü ve hayatı insanları imtihan etmek için yaratmıştır. 
Kuran’da “O hanginizin daha güzel iş yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı.” ( Mülk süresi 2) buyrulmaktadır.   Peygamberimizde Dünya ahiretin tarlasıdır, buyurarak ahirette elde edilecek karşılık bakımından dünya hayatının önemini vurgulamıştır.  Kuran insanı dünyanın cazip ve nefse hoş gelen zararlı yönlerine karşı uyarmaktadır. Münafıkun süresi 9. ayette Allah (c.c) “Ey inananlar mallarınız ve çocuklarıniz sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. Kim bunu yaparsa, işte onlar ziyana uğrayanlardır “ buyrulmuştur.   
İnsan ne dünyası için ahiretini nede ahireti için dünyasını feda etmelidir. Allah (c.c) Kuran’da dua ederken bizim dünya ve ahiret hayatı için iyilik etmemizi tavsiye etmiştir. “ Ey Rabbimiz bize cehennem azabından koru” buyurmuştur.   ( Bakan süresi 201. ayet )  
Cumanız mübarek olsun. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.