Doğu Akdeniz ve Kıbrıs, Türkiye’nin deniz alâka ve menfaatlerinin vazgeçilmez olduğu bir bölgedir. Ada’nın fethi, II. Selim zamanında 1570’te başlayan Osmanlı-Venedik Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilmesinin ardından, 1 Ağustos 1571 tarihinde Magosa’nın fethi ile tamamlanmıştır.
Ada, 1878 yılına kadar Osmanlı egemenliğinde kalmıştır. Eyalet statüsünde ve başkenti Lefkoşa olmuştur.
Fransa’nın heves ve emelleri
İngiliz ve Yunan siyasetçiler, Ada üzerinde besledikleri hırs ve emelleri gerçekleştirmekten hiç geri kalmamışlardır. Türk tarafının bir süreden beri Doğu Akdeniz’deki hak ve hukukunu savunması, bazı ülkeleri ciddi şekilde tedirgin etmiştir. Bunlara günümüzde Fransız siyasetçileri de katılmışlardır. Rum ve Fransız Savunma Bakanları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin önünü kesmek amacıyla bu yıl 15 Mayıs’ta askeri savunma işbirliği anlaşması imzalamışlardır.
Anlaşmaya göre, Fransa, Güney Kıbrıs’ın Evangelos Florakis Deniz Üssü’nü kullanma hakkını elde etmiş, Charles de Gauelle uçak gemisinin Bu üsten faydalanmasını sağlamıştır. Anlaşmada yer alan bir maddeye göre Fransız donanması, Kıbrıs Adası çevresinde hidrokarbon araması yapan Total şirketine ait gemileri korumayı da özellikle garanti altına almıştır.
NATO’nun büyük müttefiki
Her zaman desteğimizde olan büyük müttefikimiz (!) Amerika’nın Savunma Bakanı Türkiye’ye “Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetlerini hemen durdurun,  bölgede 10 savaş gemisi ile 130 savaş uçağımız var” diyerek ilgi ve ihtirasını tehditkâr ve kabul edilmez şekilde ortaya koymuştur. 
Avrupa Birliği (AB) de kısa süre önce Malta’daki zirve toplantısında “Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içindeki yasadışı faaliyetlerine son vermelidir” açıklamasına imza atmıştır. AB’nin üyesi diğer ülkeler de Kıbrıs konusunda adil ve tarafsız olmadıklarını ortaya koymaktan geri kalmamışlardır.
Anlaşmada Fransız donanmasının Kıbrıs Adası çevresinde hidrokarbon araması yapan Total şirketine ait gemileri koruma taahhüdü vardır.
Haklarımız
Bu açıklamalar bize tehdittir. Kıbrıs’ta Rum halkı kadar Türk halkının da eşit seviyede hakkı vardır. Türk tarafının Doğu Akdeniz bölgesindeki hak ve hukukunu koruyabilmek adına KKTC’ye deniz ve hava üssü kurulması yönündeki çalışmalar devam etmektedir.
Hava üssünün Geçitkale bölgesinde, deniz üssünün ise İskele bölgesinde düşünüldüğü ifade edilmiştir.
Değerlendirme 
Avrupa Birliği’nin (AB) kısa süre önce Malta’da gerçekleşen zirve toplantısında “Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içindeki yasadışı faaliyetlerine son vermelidir” açıklaması geldi.
Burada devreye Almanya girmiştir. AB’nin Doğu Akdeniz’deki son sınır taşı GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi)’dir. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Atina’ya yaptığı ziyarette Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları konusunda Türkiye’ye uyarıda bulunuştur.
Maas, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine ilişkin duruşumuz çok net. Uluslararası hukuka uyulmalı. AB-Türkiye ilişkilerinde ilerleme, ancak Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki provokasyonlarını sonlandırması hâlinde mümkün” demiştir.
Askeri müdahale kararlarını “hoş karşılamadıklarını” belirten Maas, bu tip adımların her zaman “gerginliği daha da artırma tehlikesi” oluşturduğunu söylemiştir.
Mısır meclisi dün Libya’ya asker gönderilmesine olanak tanıyan tezkereyi onaylamıştı. Meclis kararı, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi’nin Libya’daki Türkiye destekli güçlere yönelik askeri müdahale tehdidinde bulunmasının ardından gelmiştir.
Yorum
AB ülkeleri, Kıbrıs konusunda adil ve tarafsız olamadıklarını bir kere daha ortaya koymuşlardır. AB ülkeleri almış oldukları taraflı kararlar ile güvenlik ve haklarımızın korunması noktasında Kıbrıs Türk halkının güvenini kaybetmiştir.
Buna göre hava üssünün Geçitkale, deniz üssünün de İskele bölgesine yapılamasının düşünüldüğü ifade edilmektedir. KKTC’ye deniz ve hava üssü kurulması ikmal sorunlarını ortadan kaldırması yanında herhangi bir duruma karşısında anında müdahale edebilmesine de olanak sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.