Merhaba canlar,
Dervişlik Hırka da taçda değildir,ısıllık oddadır sacda değildir,döğüşüp bir dostun kalbini yıkma,eğilip kıldığın secde değildir,var bir gerçek erden kuşan kuşağı onları kurt yemez,ucta değildir.rahmet ve bereket ayı kavgaların azaldığı aylardır Yunusun dediği gibi döğüşmenin bitip secdelerin makbul hala gelmesi için çaba harcamalıyızve gieceğimiz yerelere bulunduğumuz merkanlara  esenlikler getirmeliyiz, nasibimizce veya heybemizde esenliğe ait ne kadar cümle varsa onlarıda yanımzıa alıp bir kapıyı çalmalıyız:Sayılı günler yarısı biitti bir daha ki seneye nasibimiz varmıdır acep bu merhamet günlerini görmeye Ramazanın feyzinden bereketinden yararlanmaya.Elde olanı iyi değerlendirmek sevgide saygıda ve hoş görüde müsrif olmak zorundayız lakin hayatımızın diğer kesimlerinde ise israftan kaçmalı müsrifliğin önüne geçmeliyiz.
Yüce mevlam Araf suresi 31.ayetinde mealen                Bismillâhirrahmânirrahîm
Ey Âdemoğulları! Bütün mescidlerde ziynetlerinizi alınız. Yeyiniz ve içiniz. Ve israf etmeyiniz. Muhakkak ki O, müsrifleri sevmez. 
Mescidlere nefsin kalbindeki afetlerle değil, hasletlerle gidilmelidir. Nefsin kalbi ziynetlerle donanmalıdır. Başkalarına yardım etmek, insanlara güzel muamele etmek üzere, güzel hislerle orada olunmalıdır.
Karın doyurmak, herkesin hakkı ve ihtiyacıdır. Ama tıka basa yeyip, karnı şişirmek ve lüzumsuz yere vücuda zarar verecek şekilde fazla yemek yemek, Allahû Tealâ’nın emri değildir. Sadece ihtiyacınız kadarını yemelisiniz, içmelisiniz, harcamalısınız. Üst tarafının ne size bir faydası var nede ecel yaklaştığı zaman, biriktirdikleriniz veya israf ettikleriniz ile hiç bir şey yapamadığınızı görürsünüz.Allah’ın emrinin ötesi, normalin ötesi, insanlar için israftır. Yüce Allah, israfı ve israf edenleri sevmez.
Ne idi israf buna bir bakalım sözlük anlamı aşırı gitmek, haddi aşmak, malı-mülkü saçıp savurmak anlamlarına gelir.Yüce Peygamberimiz “Yiyiniz, tasadduk ediniz, giyiniz. Fakat bunları yaparken israfa ve tekebbüre kaçmayınız.”bu hadisi şerifi dikkatle incelersek karşımıza üç deniz çıkar bunlardan bir tanesi israf diğeri tasadduk bir diğeri ise tekebbürdür, tek tek her biri için tonlarca kitap yazılır lakin ben ikisine değinmeden bu hafrtaki sohbet yazımızı sonlandırmıyacağım israftan bahs ettik.Unutulmuş başka bir şey var tasadduk etmek bu kelimeyi yada bu eylemi yapanları tenzih ederek,ihtiyacını yada ihtiyacından faslazını hiç bir şey düşünmeden vermek hacamak tüketmek Ensarın Allah Onlardan Razı Olsun Mekkeden medineye hicret etmiş müslümanlara yaptıkları gibi,ne güzel bir duygudur bu bir ekmeği paylaşabilmek hatta toksan ekmeğin hepsini vermek ve yine bir ekmek kazanmak için mücadele etmek.unutlmuş hasletlerden biri lakin yüce mevlamızın çokça sevdiği bir nafile en sonunda da tekebbüre bir göz atalım sıkıntı burada bu kelimenin içinde yatıyor,Kibir sâhibi olma, büyüklenme, kibirlenme, kendini büyük gösterme.Resulu Ekrem nebiyyi Muhterem Aline ve ashabına sonsuz selamlar olsun bir hadisinde buyurduki Allahü teâlâ tevâzu’ üzere olmağı bana emr eyledi. Hiçbiriniz, hiçbirbir  kimseye tekebbür etmeyiniz.(Hadîs-i şerîf) Yien Hz Ömer bir sözündeTevâzu’ (alçak gönüllülük) gösteren azîz olur, yükselir. Tekebbür eden zelîl olur demiştir. 
Allahü teâlâ; “Tekebbür edenleri sevmem, tevâzu’ edenleri severim” buyuruyor. Âciz, elinden bir şey gelmeyen zavallı insana bunlardan hangisini yapmak yakışır?Aklı başında olan, kendini ve Rabbini tanıyan kimse, hiç tekebbür edebilir mi? İnsan aşağılığını, âcizliğini, Rabbine karşı her an izhâr etmek (göstermek) mecbûriyetindedir. Bunun için her an, her yerde aczini göstermesi, tevâzu’ üzere bulunması lâzımdır. Tekebbür etmek harâmdır.Tekebbür, Allahü teâlânın bir sıfatıdır. Kibir ve kibriyâ sıfatı, O’na mahsustur. İnsan nefsini ne kadar aşağılarsa, Allah indinde kıymeti o kadar artar. Kendine kıymet verenin, Allahü teâlâ indinde kıymeti olmaz.Mal, evlâd, mevki ve rütbe ile tekebbür etmek insana hiç yakışmaz. Çünkü bunlar, kendinde bulunan üstünlükler değildir. Gelip geçen, kendinde kalmayan, insandan çabuk ayrılan şeylerdir. Öyleyse düşünelim tasadduk edip tevazu üzere yaşamayı israftan kaçınmayı dorğu bir yol üzeridne olmayı yüce mevladan talep edelim.
  Rabbim birliğimizi dirliğimizi bozmasın
 selam ve dua ,le.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.