Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yıldönümünü kutladık.  Çeşitli il ve ilçelerimizde yoğun şekilde hazırlıklar yapıldı. Ankara’da 23 Nisan 1920’de kurulan ilk Meclis, birtakım sıkıntılar yaşasa da 15 Mayıs 1922 tarihinde dış ülkelerdeki temsilciliklerimize bir tamim gönderilerek devletin ünvanının Türkiye Cumhuriyeti olarak kullanılması istenir. 
Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te kurulur. İlk yıldönümü 29 Ekim 1924 günü bütün yurtta 101 pare top atışı yapılarak kutlanır.  Hutbelerde ad anmaksızın millet ve Cumhuriyet’in saadet ve selâmetine dua edilmesi için illere tebligat gönderilir.  29 Ekim günü, 1925 yılından itibaren bayram olarak ilan edilir.
Cumhuriyet’in ilanından sonra
Çanakkale Boğazı’nda tesis edilecek dinleme istasyonunun İtalyanlara verildiğini ve batık gemilerin pazarlıkla satılacağını duyan İngiliz ve Fransızlar, Boğaz’a olan ilgilerini daha da arttırırlar. 
Bir Fransız şilebinin Karadeniz’e gitmek üzere Çanakkale’den içeri girdiğine ve Seddülbahir’e demirleyen İngiliz torpidosunun dışarıya çıkardığı askerlerini alarak kuzeye hareket ettiğine dair alınan raporlar, kuşkulardaki haklılığı ortaya koyar. 
Bazen küçücük de olsa istenmeyen meseleler ortaya çıkar. Çanakkale’deki İngiliz mezarlığına çekilecek bayrağın ebadı bile hükümranlığımızın zedelenebileceği kaygısıyla sorun olur. 
Resmi davetler                                                                                                
İlk defa 1929 yılında Ankara Palas’ta Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir ziyafet verilecektir. Ziyafete yabancılar da davet edilir. Masa düzeni ve yemek takımları konusunda titizlikle hareket edilir. Milli Saraylar Müdürlüğünde bulunan yemek takımlarının Ankara’ya gönderilmesi istenir. Bu uygulamaya sonraki yıllarda da devam edilir. 
Törenler sırasında asayişi sağlamak üzere İstanbul ve çevre illerden gelecek olan polislere harcırah tahakkuk ettirilemediğinden trenle ücretsiz seyahat etmeleri sağlanır. 
4’üncü Kolordu 1933 yılındaki geçit törenlerine katılacaktır. Kolordunun binek hayvanı sıkıntısı vardır. Pazarlık usulü yapılan satın almayla hayvan ihtiyacı tamamlanır. 
Bir sonraki yılda yapılan törenlere Irak dört adet uçak gönderir. Törenlerden sonra Türk yazılı basınında Irak’a teşekkürler sunulur.
Dedemin ve babamın bir anlatımı 
İsmet İnönü’nün Başbakan olduğu dönemde Çanakkale’de Cumhuriyet Bayramı törenleri kutlanmaktadır. Geçit törenine beş tank iştirak eder. Gövdelerine şablonla numara basılmıştır. Geçit yapmak üzere bekletilen tanklar öyle bir köşeden hareket ettirilir ki, hükümet erkânının, yabancı askeri ataşelerin ve diğer davetlilerin önünden geçince hemen sağa saparak bir sokağa girerler. Kimselerin alınmadığı bu ara sokakta, elinde şablon ve boya olan askerler gelen tanka yeni numara basarlar. 
Böylece belki de her tankı altı yedi kez tören platformunun önünden geçirerek sayıca üstünlük imajı yaratılmak istenir. Savaştan yeni çıkan ve yokluk içinde çırpınan bir millet, istihbarata karşı koymanın yanında düşmana karşı caydırıcı görüntü vermek ve ürperti yaratmak amacıyla böylesi bir yönteme bile başvurmuştur.
Çanakkale vurgusu
Aile büyüklerimden bana kalan bu anlatımı günün anlamını ve bugünlere hangi şartları yaşayarak geldiğimizin önemini vurgulamak için yazdım. Daha söyleyecek çok söz var elbette. Cumhuriyeti her türlü sıkıntıya göğüs gererek bizlere emanet eden insanların kime ne borcu vardı? 
Cumhuriyetimizi tahrip etmek isteyen dış odaklarla mücadeleye elbette devam edeceğiz. İçimizdeki düşmanlarla uğraşmak elbette zaman alacak. Kandil günlerinde, Ramazan gecelerinde Atatürk’e rahmet okumayı, silah arkadaşlarını yâd etmeyi kendisine yakıştıramayan, onları küçük görmeye ve göstermeye çalışan insanlar elbette olacaktır. Öyle yetiştirilmiştir, öyle programlanmışlardır. Hatayı kendimizde ve eğitim sistemimizde aramamız gerekir.
Başta Atatürk olmak üzere Millî Mücadele’ye katılan dava arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazi olur sonradan rahmete kavuşanları, kongre kararlarına imza atanları, Antep ve Maraş savunmasına katılanları, Ege’nin efelerini, Trakya’nın yiğitlerini, İnebolu’nun kayıkçılarını, Şerife Bacıları rahmetle anıyor ve halkımızın bayramını kutluyorum. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.