Hayvanlar, çocukların hayatında oldukça önemli bir rol oynar. İnsanlar ve hayvanlar arasındaki bu muazzam bağı; çocukların seçtikleri kitaplarda, izledikleri filmlerde, kıyafet desenlerinde, oda dekorasyonlarında ve oyuncak seçimlerinde sıkça hayvan figürlerini tercih etmeleriyle görmek mümkündür. Çocuk terapisinde de, hayvanlar hem projektif değerlendirme, hem de terapide kıymetli bir rol oynar. 1 - Koşulsuz sevgi ve daimi dost
Çocuklar hayvanlara sezgisel olarak tepki verirler. Hayvanların sevgisi koşulsuzdur. Hayvanlar, çocukları yargılamaz ve eleştirmez, dolayısıyla çocukların hayvanlarla ilişki kurması ve onlara güvenmesi kolaydır. Pek çok zaman evcil hayvanlar çocuklar için ilişki ve bağ kurabilecekleri, kendilerine yakın, güven veren, samimi canlılardır. 
2 - Hareketli bir yaşam
Özellikle köpek gibi hareketli yaşam tarzına sahip olan bir canlıyla yaşamak, çocukları hareketli bir yaşam tarzı için teşvik eder. Yapılan bir araştırma; köpekleri olan çocukların, köpekleri olmayan çocuklara göre günlük 11 dakika daha fazla egzersiz yaptıklarını ortaya koyuyor. Bir köpeği olan çocukların, çıkıp oynamaya, yürümeye, koşmaya, atlamaya, zıplamaya müthiş bir teşvikleri olur.
3 - Özgüven
Evcil hayvanı olan bir çocuk, ilişki kurmayı sık sık deneyimleyeceği için bu konuda tecrübe kazanacaktır. Çekingen tavırlar sergileyen çocukların, evcil hayvanlar sayesinde diğer insanlarla daha rahat ilişki kurabildiği gözlenmektedir. 
Zira evcil hayvanlar pek çok çocuğun ortak ilgi alanıdır ve çocukların birbirleriyle bağlantı kurmaları ve konuşmaları için vesile olurlar.
4 - Duyguları ifade etme ve düzenleme
Hayvanlarla kurdukları süregelen ilişki, nihayetinde çocuklara kendi duygularını tanımayı, ifade etmeyi ve düzenlemeyi öğretir. Karşısındakinin de duyguları olabileceğini fark eden çocuk ben ve öteki kavramlarını benimser. Kendinin ve ötekinin duygularını keşfeder.
5 - Öğrenme
Bir hayvan, çocuğun öğrenme becerilerini de geliştirebilir.  Çocuklar hayata dair pek çok bilgiyi hayvanlarıyla birlikte tecrübe ederler. Gerek oyuna evcil hayvanlarını katarak, gerekse okuma egzersizlerini hayvanıyla birlikte yaparak öğrenme ivmesini arttırabilirler.
6 - Stres yönetimi
Evcil hayvanlarla büyümenin en büyük avantajlarından biri de, hayvanların doğal olarak rahatlama sağlaması nedeniyle çocukların stres seviyelerinin düşürmesidir. National Childhood Grief Institute’te yapılan bir araştırmada çocuk terapi gruplarına köpekler dahil ediliyor. Terapi köpekleri, duygu yoğunluğu yaşayan çocuklara eşlik ediyor. Araştırma sonuçları çocukların, köpeklerle vakit geçirirken yoğun bir rahatlama yaşadığını ortaya koyuyor. Hem köpeğin hem çocuğun tansiyonları ölçüldüğünde, bu sevgi dolu deneyim neticesinde çocuğun ve köpeğin kan basınçlarının dengelendiğini ortaya koyuyor.
7 - Sorumluluk almak ve tutumlar
Evde tüylü bir arkadaşla büyümek, çocuklara sorumluluk bilincini aşılamaya yardımcı olabilir. Çocuklar, besledikleri hayvanın sorumluluğu ile güven kazanabilirler, ego güçleri artar. Çocuklar evcil hayvanlarının suyunu ve yemek kaselerini doldurmak gibi basit işleri yapabilirler. Çocuğun yaşı büyüdükçe dostlarını yürüyüşe çıkarabilirler. 
8 - Empati ve merhamet
Bir evcil hayvan, çocuğa empati ve merhamet öğretebilir. Çocuğunuz zamanla evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını okumayı öğrenir: Aç mı? Dışarı çıkması gerekiyor mu? korkuyor mu? Kansas Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, bir evcil hayvana bağlanma ve daha yüksek empati puanı arasında bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya koymuştur.
9 - Aile bağları
Evcil hayvan yetiştirmenin en büyük faydalarından biri, daha güçlü ve daha yakın aile bağlarıdır. Evcil hayvanlar genellikle ailelerin birlikte yaptığı etkinliklerin odağıdır. Bu ortak paylaşım ve sevgi ilişkileri kenetler.
10 - Sosyalleşme
Hayvanlar, çocukları sosyalleştirmeye ve sözel becerileri arttırmaya yardımcı olabilmektedir. Evcil hayvanlar sadece sosyal ve duygusal destek için değil aynı zamanda çocukların bilişsel dil becerilerini de desteklemektedir. Bir evde beslenen hayvanın varlığı, çocuğunuzun başka bir canlıyla konuşup sosyalleşmesine yardımcı olmak için sözlü uyaran sağlar.
11 - Terapötik güç
Otizm, diğer spektrum bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu gibi alanlarda evcil hayvanların çocuklara yoğun terapötik destek verebildiği bilinmektedir.  Özellikle ABD ve Avrupa’da pek çok çocuk terapisi programına evcil hayvanlar sıklıkla eşlik etmektedir.
12 - Sağlık
Evcil hayvan sahiplerinin genel olarak daha az hasta olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle çocukluğun ilk yıllarında hayvanlarla yetiştirilen çocukların, diğer çocuklara göre daha az solunum problemi ve enfeksiyon yaşadıkları araştırma bulgularıyla desteklenmektedir. 
Farklı bakterilere erken maruz kalma, gelecekte ortak alerjiler geliştirme olasılığını azaltır. Journal of Pediatrics’te yayınlanan bir araştırma, hayatının ilk yılında köpeği olan çocukların, olmayanlara kıyasla bağışıklık tepkilerinin daha yüksek olduğunu ve solunum yolu enfeksiyonlarının% 31 daha az olduğunu gösteriyor. Yine de bu konunun muhattabı çocuk doktorlarıdır ve sağlık konusunda kendilerine danışılması elzemdir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.