19 Temmuz 2019 Cuma

Sitespora 4 yeni oyuncu

ÇEVRE KİRLİLİĞİ

12 Şubat 2019, 13:08
Bu makale 106 kez okundu
ÇEVRE KİRLİLİĞİ
Cengiz Baysu

 Semt parkının kirliliği

Her sabah evimden işime giderken semtimizdeki parkta bira kutularını, çekirdek kabuklarını, lâhmacun artıklarını ve içki şişelerini görüyorum. İlgili Belediye’ye yazsam da bu magandalar adam olmadığı sürece bu manzarayı göreceğime inandım.
Benim gibi semt halkının büyük bir kısmı fotoğraf çekerek, bazıları not alarak ve kendi aralarında konuşarak ilgilerini sürdürüyor.
Denizlerin Karadan Kirletilmesi:
Dünya genelindeki denizlerin atık oranları ve çeşitleri incelendiğinde kirliliğin yaklaşık yüzde 80’inin karasal kaynaklı (ambalaj atıkları, tehlikeli atıklar,  tıbbi atıklar, cam atıklar vb.) olduğu görülmektedir.
Günümüzde okyanuslarda bulunan atık miktarı yaklaşık olarak 140 milyon tondur ve her yıl bu miktara 12 milyon ton civarında atık eklenmektedir. Türkiye okyanuslara kıyısı olmamasına rağmen attığı atık miktarı ve atıkların sürüklenmesi sebebiyle okyanusları en çok kirleten ülkeler arasında ilk 20’nin içinde yer almaktadır.
Denizlerin Havadan Kirlenmesi:
Denizlerin havadan kirlenmesinin en büyük nedenlerinden biri artan hava kirliliğidir. Sanayi kuruluşları, üretim sonucu oluşan baca gazlarını Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen kriterleri sağlamadan ve uygun filtre sistemleri geliştirmeden doğaya salmaktadırlar. Atmosfere salınan bu zehirli gazlar ve moleküller kükürt gibi asit yağmurları şeklinde denizlerimize karışmaktadır.
2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre atmosferdeki karbondioksit oranının ilk defa 400 ppm değerini geçtiği saptanmıştır. Bu da günümüze kadar etkisi az olan havadan kirlenme faktörünün artışa geçtiğini gözler önüne sermektedir.
Denizlerin Denizlerden Kirletilmesi:
Denizlerin günümüzde kirlenmesine neden olan atıklar için “bertaraf alanı” tabiri kullanılmakta ve okyanuslarda dolaşan gemiler milyonlarca atığı denizlerimize boşaltmaktadır. Bunların dışında gemi kazaları sonucu oluşan tahribatlar düşündürücü niteliktedir.
Örneğin 1999 yılında Volganeft-248 isimli petrol gemisi Marmara açıklarında batmış ve yaklaşık 1200 ton petrol denize dökülmüş, çevre ciddi şekilde zarar görmüştür. Bu batığın etkisini yıllarca göstereceği bilinen bir şeydir.
Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde denizlerin temiz olması büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde deniz kirliliğinin temel etkenleri sanayi, şehirleşme, deniz taşımacılığı, turizm ve deniz kazalarıdır.
Doğada kendiliğinden yok olması çok uzun süreler alan atıkların denizlere bırakılmaması konusunda üzerine görev düşen herkesin ciddiyetle çalışması gerekmektedir. Günden güne artış gösteren deniz kirliliği ve oluşan çöp adaları sorununa karşın duyarlı davranmak ve doğaya zarar vermemek herkesin sorumluluğudur.
Atık pillerin çevreye ve denize zararları
Piller küçük boyutta olduğundan sokaklara ve doğaya rahatlıkça atılabiliyor. Tabii ki denizlere de… İnsanların bilmediği veya üzerinde durmadığı konu ise bir pilin doğaya ne kadar zarar verebileceğidir.
Piller, cıva, kadmiyum, çinko, kurşun, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi elementler içerir.  Bu maddeler toprağa veya deniz suyuna karıştıklarında yok olmayıp zamanla içindeki elementlerle yeni bileşiklere yol açarlar. Yer altı sularına karışarak zarar verirler. Suyun içinde zehirlenmeye sebep olarak bölgedeki canlıların hayatını tehdit ederler. Hatta canlıların yok olmasına ve yaşam düzenin bozulmasına neden olurlar.
Atık pillerin etkileri, insanlar üzerinde nörolojik rahatsızlıklara; böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına; tansiyon gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor, hatta zehirlenmelerle ölüme kadar varabiliyor.
Özellikle denizlere atılan pillerin dip balıklarını ağır metallerle hastalıklı hale getirdiğini, bunların yenmesiyle insanlarda kansere yol açabilecek etkiler yarattığını unutmayalım. Bu etkilerin gün içerisinde olmayacağını ama yıllar sonra gerçekleşeceğini bilelim artık. 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV