26 Haziran 2019 Çarşamba

Belediyeden öğrencilere destek

CAMİ VE CEMAAT ADABI

03 Ekim 2018, 12:27
Bu makale 1037 kez okundu
Ahmet ÜSTÜBEÇ

 İslam dini Müslümanlar arasında sevgi ve şefkati, birlik ve beraberliği, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacıyla bir çok kurum meydana getirmiştir. Bu kurumların başında cami gelmektedir. Cami kelimesi toplayan demektir. Müslümanları günde beş defa bir araya topladığı için bu mekânlara cami denmiştir. Cami Müslümanların ibadet hanesidir.

Camiler İslam tarihi boyunca insanlık için önemli hizmetler görmüş, İslam Dinini öğretme, anlatma ve dünyaya yayma hizmeti camiden başlamıştır. Müslümanlar İslam’ın ilk günlerinden itibaren hep camiye yönelmişler, burada Allaha ibadet etmişler ve İslam’ı öğrenmişlerdir. Maddi ¬– Manevi sıkıntılardan arınmışlar, birbirlerini sevmişler ve yardımlaşmışlardır. Gönülleri huzur bulmuş, mutluluğa ermişlerdir. Kötülüklerden uzaklaşmışlar, iyiliğin yolunu tutmuşlardır. Hayatları düzenli, işleri dürüst bir toplum seviyesine ulaşmışlardır.  Camiler barış ve kardeşlik mekânları, yaygın eğitim ve öğretim müesseseleridir. Mihrabıyla bir mabet, minber ve kürsüsüyle bir mekteptir. İslami kimliğin oluşması ve korunmasında önemi pek büyüktür. Camiler insanları huzura kavuşturan manevi sığınak ve mekânlardır. Günde beş vakit ezanlarıyla tüm insanlığı tevhide, Namaza, kurtuluşa, huzur ve mutluluğa, gafletten uyanmaya ve manen dirilmeye çağırmaktadır.
Camide mü’minler  amiri-memuru. işçisi- işvereni, öğretmeni- öğrencisi, büyüğü- küçüğü, siyahı- beyazı ,kısaca toplumun her kesiminden insanları olarak aynı safta omuz omuza , diz dize ve gönül gönle  Allah’ın  huzurunda kıyam eder, secdelere kapanır, gerçek manada eşitlik duygusunun tadına varırlar .Böylece kardeşliğin, barışın , sevgi ve saygının en güzel  tablosunu ortaya koyarlar. Camiden çıkışlarında da bir birleriyle selamlaşır, sevinçlerini paylaşır, dertlerine ortak olur ve problemlerini karşılıklı olarak çözmeye çalışırlar.
İsmi hayatta bu kadar önemli olan camiler konusunda Müslümanların titizlikle uyması gereken bir takım kurallar vardır. Cami ve cemaat adabı dediğimiz bu kuralları maddeler halinde sayalım
1- Müslüman ihtiyaç olan her yerde cami yapılmasına destek olmalı, katkı sağlamalıdır. Bu konuda Rabbimizin  ‘’  Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.”   [1]  ayeti ile Efendimiz Sallallahü  Aleyhi vesellemin ‘ Kim Allah rızası için bir mescit yaparsa Allah onun için benzerini cennette inşa eder‘’(2)  Hadis- i  Şerifini aklından çıkarmamalıdır.
2- Cemaate devam etmeyi alışkanlık haline getirmelidir.  Bu özellik gerçek mümin olmanın işaretlerinden biridir Bu konuda Hadis – Şerifte şöyle buyrulur
“Mescitlere devam etmeyi alışkanlık haline getiren bir adamı gördüğünüz zaman, onun gerçek mümin olduğuna şahitlik ediniz”. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başka kimseden korkmayanlar onarırlar. İşte onlar, doğru yolu bulanlardan olabilirler”    3 – Camiye temiz ve güzel elbiseyle gitmelidir. Rabbimiz şöyle buyurur 
‘’  Ey Ademoğulları! Her mescide güzel elbiselerinizi giyinerek gidin; yiyin için fakat israf etmeyin, çünkü Allah müsrifleri sevmez ‘’ ( 4 ) 
 4 -  Camiye erken gitmelidir,  Şu hadis – Şerif bunu çok net ifade eder “İnsanlar ezan okumanın ve namazda birinci safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sonra bunları yapabilmek için kur’a çekmek zorunda kalsalardı kur’a çekerlerdi. Şayet camide cemaate erken yetişmenin ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, birbirleriyle yarışa girerlerdi. Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi.”  5 –Camide  ağır başlı olmalıdır
Ebû Hüreyre radıyallahu anh Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinlediğini söyledi:
“Kâmet getirildiği zaman namaza koşarak değil, ağırbaşlı bir şekilde yürüyerek geliniz. Yetişebildiğiniz kadarını imamla birlikte kılınız; yetişemediğiniz rekâtları da kendiniz tamamlayınız.”  (  6 )
6- Evimiz camiye uzak bile olsa cemaate devam etmelidir.
 Ebû Mûsa radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Şüphesiz namazdan en çok sevap kazanacak insanlar, uzak mesafelerden camiye yürüyerek gelenlerdir. Namazı imamla birlikte kılmak için bekleyen kimsenin sevabı, namazı tek başına kılıp sonra uyuyan kimseden daha büyüktür.” ( 7 ) 
7– Camiye sağ ayakla girip şöyle dua etmelidir’   ‘’ ..   Allah’ım, günahlarımı bağışla ve bana rahmet kapılarını aç’’   8- Camiden sol ayakla çıkıp şöyle dua etmelidir.
  ‘’ … Allah’ım , Senden fazl-u (ihsanını) diliyorum ..’’  ( 9 )
 9-  Camiye soğan sarımsak yiyerek gidip cemaat rahatsız edilmemelidir
Câbir radıyallahu anh den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Kim sarımsak veya soğan yemişse, bizden ve mescidimizden ayrılsın! (Evinde otursun).” (10 )
Müslim’in  rivayeti şöyledir 
“Kim sarımsak, soğan, pırasa yemişse, mescidimize yaklaşmasın. Çünkü insanoğlunun rahatsız olduğu şeyden melekler de rahatsız olur” ( 11 ) 
10 – Camiye girince kerahat vakti değilse iki rekat tahıyyetül mescit namazı kılmalıdır
Ebû Katâde radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Biriniz mescide girdiğinde, iki rekât namaz kılmadan oturmasın.”  (  12 )
 aleyhisselâm mescidde iken yanına gittim. Bana:
“İki rek`at namaz kıl” buyurdu.  ( 13 )
11 – Her zaman kalbimiz  camilere bağlı olmalıdır . Namazı namaz vaktini özlemeli ve beklemeliyiz

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV