Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinden de istifade ederek Ortakent’e gittik. Yine çok notlar aldım, çok resim çektim. Resimleri tasnif ederek yeni yazılar üreteceğim.
Sabah İstanbul’dan özel aracımızla çıktık, akşam saatlerinde doğal botanik parkı diyebileceğim Ortakent’e ulaştık. Bodrum Yarımadası’nın üç bin yıllık geçmişi olmasının yanında muhteşem manzaraları ve iklimin sebep olduğu engin flora ve faunası zenginlik göstergesidir.
Miken uygarlığı buralarda da iz bırakmış... Gelin kafalarımızı biraz dağıtalım: Bazen çılgınca düşünmek geliyor içimden… İnsanın sömürülmesi her dönemde var olmakla birlikte acaba o devirde güneş doğudan mı doğuyordu? Tersine akan dereler var mıydı? Arkeolojik kazılar sonucu;
Miken dönemine ait mezar odaları,
Roma dönemine ait sikkeler, çanak çömlekler, sarnıçlar, yel değirmenleri, kendine
mahsus kule evleri,
Bizans dönemine ait kilise kalıntıları,
Osmanlı dönemine ait kalıntı ve mezar taşlarına ulaşılmıştır. Yine bu dönemde üretilen
misket üzümleri ve rayihası dünyaca ünlüdür.
İlk ismi “Episkopi” olan bölgenin halk dilinde “Müsgebi” olarak söylenişi 1961 yılına kadar sürmüştür. Prof. Dr. Yusuf Boysal tarafından 1963-1966 yıllarında kazılan Geç Miken Çağı Mezarları ve bu mezarlarda ele geçen eşsiz Miken çanak çömleği, Ortakent’in  çok eskilere inen tarihinin kanıtlarıdır.
Ortakent, tepelerdeki yel değirmenleri ve Bodrum yöresel mimarisinin en eski ve en güzel kule tipi evlerini barındırması açısından gerçekten çok önemli bir yerleşme birimidir. Yerel halkın kendilerini korumak amacı ile sahilden uzakta inşa ettiği bu evler, yine koruma amaçlı üç katlı ve kule seklinde inşa edilmişlerdir. Bu evlere giriş birinci kattan değil ikinci kattan sağlanır.
1999 yılı yerel seçimleri ile Belediye olunca Ortakent -Yahşi adını almıştır. Ortakent-Yahşi Bodrum’a yaklaşık 15 km mesafededir. Köklü bir geçmişe sahip olan Ortakent-Yahşi, antik kalıntılara ve dünyaca ünlü narenciye bahçelerine sahiptir.
Müsgebi-Bodrum Evleri
Müskebi evleri, kayalık tepelikte, güneye doğru uzanan narenciye bahçelerine bakıyor. Yapı kışın kuzeyden esen sert rüzgâra kapalı, pencereleri ise yazın ovadan esen serin melteme açıktır. Sıcağa ve soğuk rüzgâra karşı kalın yığma taş duvarla kuşatılmış, eğimli yüzeylerde manzaraya hâkim terası bulunan, ısıtmanın odalara konan ocaklarla sağlandığı, toprak damlı, girişin mutfaktan olduğu evlerdir.
Müskebi-Bodrum evleri. Dam, geçirgenliği az aktoprakla örtülmüş, damlarda akmaya karşı toprağı sıkıştırmak için yürgü kullanılmış, avlu çitlerle çevrilmiş. Avludan basamaklarla terasa geçiliyor. Teras yaz aylarında mutfak olarak kullanılıyormuş.
Müskebi evlerinin yukarılarında yel değirmenleri bulunur. Yamaçlardan akan suların toplandığı sarnıçlar, yapı grubunun yıl boyu su sorununun giderilmesini sağlar
Akşam saatlerinde yağmur damlaları yeryüzüne inip inmemekte tereddüt etse de ertesi sabah biraz yağmıştı. Hava gün içinde de yağmak ve yağmamak arasında gidip geldi. Biz de aracımızla yakın plandaki yerleri gezmeye gittik.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.