Ege bölgesinde bir haftalık gezi yaptım. İzlenimlerimi gün gün Tünaydın gazetesine yansıttım. Sonradan yazdıklarımı okuyunca da kendime göre yeni notlar çıkardım. Aslında zaman tüneli olsa da iki günlüğüne o dönemleri yaşayıp gelsem, diye çok düşünmüşümdür.
Karia (Caria) Bölgesi
İşin zor tarafları
**Özellikle Ege bölgesinin verimli düz ovalarında üzüm ve zeytin yetiştiriciliği, kısmen tahıl üretimi yapılıyor.
**Şarap üretimi ve zeytinyağı için zeytin toplanması zahmetli bir iş. 
**Her iki ürünün muhafazası ve nakliyesi için büyük toprak çömlek ve şişelerin üretimine ağırlık veriliyor.
**Pedesa antik kenti için düşünürsek, ovadan toplanan ürünler yol anlayışı bugüne hiç benzemeyen ve 600 m yüksekliği olan tepedeki kaleye çıkarılmak zorunda…
**Suyun yakındaki yüksek tepelerden getirilmesi mümkün değil. Çevredeki en yüksek tepe zaten Pedesa Kalesi’nin bulunduğu tepedir. Su kaynakları kale surlarının dışında olup yukarıdaki yerleşim birimlerine hayvanlarla taşınması gerekir.
**Dağlık bir alanda yaşadıklarına göre hayvancılığa önem verdikleri ihtimal dahilindedir. Süt alımı ve muhafazası yine seramik ibrik, şişe ve çömleklerde saklanmış olmalıdır.
**Karia medeniyetinin insanları Kar’lar ve Lelegler, Pers ve İskender ordularına karşı kanlı mücadeleler vermiş, istilâcılar Karia bölgesinin varını yoğunu gasp etmişler. Vazoların üzerine renkli motifler işleyen kadın ve erkek sanatçıların, bu değerlerin gaspçıların eline geçmesine ne kadar üzüldüklerini tahmin etmek bile zor olamasa gerek…
**Bütün Batı Anadolu ele alındığında nekropollerin belki de en çok görüldüğü yer Halikarnasos ve diğer antik kentler olduğunu söyleyebiliriz. Pedesa antik kentindeki nekropoller (ölü gömme odaları) görülmeye değerdir. Bu yüzden kale erbabı ölülerini bile surların iç kısmında muhafaza etmiştir.
Savunma stratejileri
Kale 600 m civarında ve sar bir yükselti üzerindedir. İçinde bir adet kule ev/bina vardır. Gözetleme amacıyla yapılmış olmalıdır. Bugün Bodrum’da bazı evlerde kule yapımı göze çarpar. Kale bir yanını blok kayalara, bir yanını da sarp uçurumlara vermiş.
Kalenin ok atışlarıyla ve tırmanmayla ele geçirilmesi mümkün değil. Aşağıdan yukarıya 200 m ok atımı olsa yukarıdan aşağıya 300 m ok atımı olabilir. Kaleye hasar, insanlara kayıp verdirmek için oklarla yağlı paçavralar atılması gerekir. Ancak menzil konusunu biraz önce belirtmiştim. Kaleye yetiştiremezler. Belki de kolay teslim alma şekli arazide yangın çıkarmak olabilir.
Kaledekiler mancınık kullanırlarsa istilâcılara ağır kayıplar verdirmişlerdir. İstilâcılar su kaynaklarını kontrol altına alırlarsa bu durum da ciddi bir teslimiyete gidiş işareti olabilir.
Zaman tünelinde geçireceğim sürede istilâ, kıtlık, salgın hastalık ve yangın gibi uğursuzluklar olmazsa kabul. Yoksa gitmekten vaz geçiyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.