Geçmişten günümüze insanın bilgiye ulaşmasında ve bilgi edinmesinde, farklı süreçler yaşandı. Tarihin ilk dönemlerinde, insanlar bilgiyi annelerinden, babalarından ve atalarından öğrenirlerdi. Bu kanalla edindikleri bilgiler, bir sonraki kendi kuşaklarına aynı yolla aktarılırdı. Bu dönemlerde bilgi aktarımında gelenek önemli rol oynadı.        
Bilginin esas ve elle tutulur değerde elde edilmesinde, yeni keşifler, yeni kara parçalarının keşfi gibi unsurlar etkin oldu. Matbaanın icadına kadar, yazılı bilgi, elle taşlara yazılan, kağıtlara ve deri parçalarına yazılan, kitaplara yazılan bilgiler olarak kuşaklara aktarıldı. Matbaanın icadı ile, bilgi daha kalıcı kaynaklarla, daha çok ve değişik olarak insanlara ulaşabildi.         
Bilginin uzak yerlere bir aygıt ile iletilmesi Mors alfabesinin ve telgrafın keşfi ile başladı. İlk olarak, ABD ‘den İngiltere’ye okyanustan hat çekilerek telli bilgi aktarımı bu sayede sağlandı. 
Daha sonraları, telefon, radyo, televizyon ve diğer ses ve görüntü dalgalarının keşfi ile bilginin istenilen özellikte istenilen uzaklığa aktarımı gerçekleşti. Böylece, bilgiyi elde etme ve onu insan belleğinde toplama kaynakları çeşitliliği çoğaldıkça,  bilgi de çeşitlendi ve sonunda çağımızın bilgi edinme yapısı ortaya çıktı.         
Çağımızda, bilgi artık direkt olarak görsellikle aktarılıyor. İnsanlar istediği bilgiyi elde etmede, görsel olarak ulaşabiliyor. İstediği bilgiden de yararlanabiliyor. Öncelikle bireyin, daha sonra yaşanılan toplumun bilgilenmesinde, görsel bilgi aktarımı çok da etkili oluyor. Ancak burada bireyselliğin etkinlik kazandığı da ortaya çıkıyor. 
Alınan bilgi, bireyin kendisiyle ilgili olup, başkalarıyla anında paylaşım azalıyor. Sonunda insan, almak istediği bilgiye görsel olarak ulaşabiliyor. Bu sırada bir başkasıyla anında bilgiyi paylaşamadığından, herhangi bir fikir alışverişi de olmadığından, görselliğin insanı yalnızlaştırması ve bencilleştirmesi ortaya çıkıyor.         
Günümüzde görsel aygıtlar, oldukça çeşitli ve istenilen bilgiyi istenilen zamanda aktarabiliyor. Bilindiği gibi, son yıllarda internet bilgi bankaları, bireysel bilgi edinmenin daha kolay ve etkin olmasını sağladı. Bu da insanda algılamanın ve araştırmanın yerini alarak, kolay bilgi edinimini oluşturdu. 
Böylece evimizde, büromuzda, hatta yolculuk halinde iken, her türlü bilgiye ulaşmak için bilgisayara tıklamak yetti. Çağımızın gereği olarak, zamanla yarışan insan, bilgiyi elde etmek için çeşitli yolların olduğunu hep araştırdı. Bilgi birikiminin ve kalıcılığın en etkin şekillerini denedi. 
Elbette ki bilgisayara tıklamakla bilgi edinme, insanın yalnızlığını ve bilgili olmasını kolaylaştırdı. Ancak burada insanın yalnızlaşmasının ve bencilleşmesinin gerçekliği de ortaya çıkıyor.         
Bu bilgi edinme çemberi, elbetteki beraberinde “bilgi kirliliğini “de getirdi. Aklın ve düşüncenin çemberini eğitilerek iyi sınırlamayanlar, bunda yarardan çok zarar gördüler. Bir bakıma yeni bir nesil oluşumu beklentisi iyi harmanlamadan, ortaya çıktı. Sonuç ortada. 
Mutsuz, umutsuz ve geleceğini tahmin edemeyen zümreler ortaya çıktı. Tüm bunlar eğitimin doğru olarak yapılanmamasından kaynaklandı.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.