Borçlanma ve Berat etme anlamına gelen Yüce Allah’ın sınırsız affına, sonsuz merhametine, Engin yardım ve bereketine vesile olduğu, Müslümanların günahlardan kurtulmasına Umut sunduğu için bu gecenin özel adı Berat olmuştur. Berat gecesi Ramazan’a kadar gelen kandillerin sonuncusudur. 
Berat kandilinden 15 gün sonra Ramazan başlar. Kur’an-ı Kerim’de Hadis-i Şeriflerde Berat gecesinin Hikmet ve fazilet’i şu şekilde dile getirilmektedir. Her mühim iş bu gece ayrılır. Bir sene müddetle olacak hadiseler, ameller, rızıklar, eceller, hastalıklar, bela ve musibetler, mikroplar, virüsler, yükselme ve alçalmalar, bu gece yazılır ve ilgili meleklere teslim edilir. 
Harplere, zelzelelere ve çöküntülere ait kısım Cebrail (as).a. ölüm ve felaketlere ait kısım Azrail(as).a. rızıklara ait kısım Mikail,(as).a. amellere ait kısımda İsrafil (as)a.verilir . Bu gece yapılan ibadetlerin fazileti çok büyüktür. Bu bakımdan Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu gece her zamankinden daha çok ibadet ve taatte bulunmuşlardır. 
Hadis-i şeriflerde şöyle buyurmuşlardır. Şaban ayının yarısı gecesi oldu mu ,onu ibadet ve taatle geçirin ,gündüzünde de oruç tutun. Yüce Allahımız bu gece rahmetini bol bol ihsan eder. Yeter ki temiz bir niyetle ona dua ve niyaz etmiş olalım. Allahu Teala bu gece güneşin batışından itibaren dünya semasına rahmetle tecelli eder ve şöyle buyurur; ‘Yokmu istiğfar eden onu mağfiret edeyim, yok mu rızık isteyen rızık vereyim, yok mu bir hastalığa yakalanan ona afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen bunu isteyen diye ta fecre kadar devam eder. 
Bu gece müminler için af ve mağfiret ilçesidir peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hadis-i şeriflerde şöyle buyururlar, ‘Allahu Teala Şaban ayının yarısında kullarının durumunu gözden geçirir. Müşrik husumet durumunda olanlardan başka kullarının bütün günahlarını affeder. Başka bir hadis-i şerifte ise Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır, ‘Allah Celle Celalühü Şaban ayının yarısı gecesinde dünya semasına Lütfü ile tecelli edip, kelp kabilesinin koyunların daki kıllarının sayısından daha çok kimsenin günahlarını mağfiret eder. Tövbe etmedikleri takdirde,bu gecenin af ve mağfireti nden istifade edemeyecekleri de peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem haber vermişlerdir. 
Allah’a eş ve ortak koşanlar, Anne ve babasına İsyan edenler, Başkalarına zulüm ve haksızlık edenler, Din kardeşlerine karşı devamlı kin ve düşmanlık edenler, Zina yapan, namus ve iffete dil uzatanlar, Bunlar tevbe ve istiğfar etmedikten sonra Bu huylarından vazgeçmedikçe bu gecenin feyzinden bereketinden istifade edemeyeceklerdir . Bu gece Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e umumi şefaat Hakkı verilmiştir. O bakımdan Berat gecesi, müminler için mübarek bir gecedir. 
Bu Mübarek geceyi Ömrümüzün Son Berat gecesi imiş gibi değerlendirmek gerekir. Bilmeliyiz ki bu dünya ve içindekiler geçici kalıcı olan sadece ve sadece Allah’ın rızasıdır. Bu gece rabb’imize, kendimiz, ailemiz, ülkemiz. bütün İslam alemi için,insanlık için,bela ve musibetlerden, mikroplardan, virüslerden, kurtulmak için, samimi bir şekilde dua ve niyazda bulunmalıyız. Rahmet senin ,mağfiret senin ,dünya ve ahirette, Kurtuluş seni yolundadır bizi mahrum etme Allah’ım. Bize sabır ver ve bizim canımızı Müslüman olarak al. Berat gecesini Namaz kılarak ,kur’an-ı Kerim okuyarak. tövbe ve istiğfar ederek, dua ve niyazda bulunarak,sevap kazanmaya ,günahların bağışlanmasına vesile olacaktır, çoluk çocuğumuza güzel örnek olalım ,bu gece af ve mağfiret gecesidir. Berat gecesinde Berat’e ulaşmak dileğiyle, Berat Kandilimiz mübarek olsun .
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.