Türk Silahlı Kuvvetlerinin Hava ve Deniz kuvvetleri geçtiğimiz hafta Akdeniz’in uluslararası sularında açık deniz eğitimi yapmıştır. Türk kara sularından itibaren yaklaşık 2 bin kilometrelik rota boyunca gerçekleşen ve yaklaşık 8 saat süren göreve, 17 uçak ile 8 fırkateyn ve korvet katılmıştır. Türkiye’deki harekât merkezlerinden komuta edilen ve başarıyla tamamlanan eğitim ile uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz icra edilmesinin denenmiştir.

Gelişmeler

Hatırlarsanız, Türkiye ile Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan anlaşmanın benzeri olan kıta sahanlığıyla ilgili sözleşmenin bir benzeri de İtalya ve Yunanistan arasında 1977’de imzalanmıştır. Bu tarihten sonra İtalya, Mısır’ın ev sahipliğinde 16 Ocak 2019 günü Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, Mısır ve Ürdün’ün katılımıyla "Doğu Akdeniz Gaz Forumu"na katılmıştı.

İtalya ile Yunanistan arasında öncelikle,

  1. İki ülke arasında MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) anlaşması imzalanacak.
  2. Taraflar arasında İtalyan balıkçıların Yunan kara sularındaki faaliyetlerinin devam

etmesinin güvence altına alınmasını sağlayacak ek bir sözleşme imzalanacak.

  1. Yunanistan’ın İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarması durumunda İtalyan

balıkçıların endişelerini karşılayacak bir tasarı Atina ve Roma tarafından ortaklaşa hazırlanarak Avrupa Konseyine sunulacak, şekliyle bir anlaşma imzalanmıştır.

Zamanlama

Anlaşmanın zamanlamasının Ankara ile Atina ilişkilerinin hayli gergin olduğu bir döneme denk gelmesi dikkati çekicidir. Üstelik Yunanistan’ın Arnavutluk ile de benzer bir anlaşma yapacağı yönünde işaretler vardır.

9 Haziran 1921 sabahı İnebolu açıklarına iki Yunan harp gemisi gelmiş ve 400 tonluk cephanenin kendilerine teslim edilmesini istemiştir. Mühimmat teslim edilmeyince de İnebolu’yu bombalamışlar, sonra da çekip gitmişlerdir.

İşte Yunanistan’ın İtalya ile yaptığı anlaşmanın günü de özel olarak seçilmiş, bazı şeyler hissettirilmek istenmiştir.

Amaçlar
Açık deniz eğitimine katılan deniz unsurlarının tatbikat öncesinde Akdeniz’in değişik bölgelerinde yerlerini almasıyla başlayan tatbikatta uzak mesafe harekât görevlerinin kesintisiz icra edilmesinin denenmesi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Faaliyete katılan uçaklar Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birleştirilmiş hava harekât merkezi, korvet ve fırkateynler ise, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekât kontrolünde ve Kuzey Görev Grup Komutanlığı taktik komutasında görevlerini icra etmişlerdir.

Tedirginlikler

Milli Savunma Bakanlığının eğitim tatbikatı ile ilgili açıklaması öncesinde Libya’ya hava harekâtı yapılacağı yönünde algı oluşturulmak istenmiştir. Bu tatbikat en çok da darbeci Hafter’in yüreğini ağzına getirmiştir.

Bu tatbikat;

  1. Türkiye’nin Libya hava sahasına girmeden Akdeniz’deki varlığını tescil etmiştir.
  2. Türkiye, Kıbrıs’tan Libya’ya kadar istenilen noktaya hiçbir üs ve ülkeye uğramadan

ulaşabileceğini tüm bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.

  1. Akdeniz’de mevcut Amerikan ve Rus harp gemilerinin elektronik dinleme, karıştırma

ve baskılama çalışmalarına rağmen Türkiye’deki ana komuta merkeziyle gayet düzenli bir muhabere sağlamıştır.

Yunanistan, birtakım oldubittiler yapacaktır elbette. Bırakın tatbikatı, Trakya arazisinde marşlar çalınsa Yunan Kara Kuvvetleri teyakkuz durumuna geçiyordu. Şimdi yanına Avrupa ülkelerini almaya çalışacaktır. Kıbrıs Rum Yönetimi de boş kalmayacak, Türkiye’yi sürekli olarak AB’ye ve BM’ye şikâyet edecektir.

İşin bir diğer yanı da Rusya’nın Sirte üzerinde “kırmızı çizgi” oluşturmasıdır. Türkiye’nin desteklediği UMH’ne bağlı güçler Bingazi’yi kendi egemenliklerine almak istemelerine rağmen Sirte’de takılacaklar gibi görünmektedir. Rusya ile Suriye’deki ilişkilerimizin iyi gittiği bir dönemde zorlu bir sürece gireceğimiz kaçınılmazdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.