Onsilos Gideon tatbikatı
Yunanistan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetlerini hâlâ hazmedemiyor ve her gün bir başka provokatif adım atmaya devam ediyor. Bunlardan sonuncusu ve belki de en önemlisi İsrail’i kışkırtarak Güney Kıbrıs ile ortak tatbikata çekmektir.
Daha önceden Fransa’nın gönderdiği bir uçak gemisi ve bir Languedoc isimli fırkateyne Mısır da kendi donanmasından gönderdiği Taba isimli gemiyi bu tatbikata tahsis etmiştir. Bir ay içinde ikinci kez düzenlenen bu tatbikata Mısır, Fransa, Yunanistan, BAE’nin yanında İsrail’in de katılması gerilimi gereksiz yere tırmandırmıştır. Limasol ile Paphos arasında 17-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen tatbikatta İsrail F-15 ve F-16’larının dışında F-35 savaş uçaklarını da kullanmıştır. Rum kesimi savunma bakanlığı, tatbikata “ONISILOS-GIDEON” kod isminin verildiğini açıklamıştır.
Oruç Reis’in görev süresi
Karşımızdaki güçler Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktan doğan, hak, alâka ve menfaatlerini hedef almışlar ve birbiri ardı sıra provokasyonlara imza atmaktan geri kalmamışlardır.
Oruç Reis’in görev süresinin 29 Kasım’a kadar uzatılması Yunanistan’ı daha da rahatsız edeceğe benzemektedir. Türkiye’nin araştırma faaliyetlerini engellemeye veya durdurmaya yetmeyen Yunanistan, Orta Doğu’nun bazı ülkeleriyle bir araya gelerek güç devşirmeye çalışırken AB’yi ve ABD’yi de yanına almaya bakmaktadır.
Maas’tan yaptırım tehdidi
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, küstah ifadelerle, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de provokasyon yapmakla suçlamaya başlamış ve Ankara yönetimine karşı yaptırım seçeneğinin gündemde olduğunu belirtmiştir. Aralık ayında düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) toplantısını işaret eden Maas,
“Eğer Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki provokasyonları devam ederse aralık ayındaki AB toplantısında yaptırımların değerlendirilmesini bekliyorum” ifadelerini kullanmıştır. Heiko Maas, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian’la birlikte kaleme aldıkları ortak bir yazıda ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’e de seslenerek Türkiye’ye karşı ortak hareket edilmesi için çağrıda bulunmuştu.
Almanya ve Fransa yeni bir hamle daha yapmış ve Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki eylemleriyle AB’yi provoke etmeye devam etmekle suçlayarak tutumunu değiştirmesi için bir hafta süre vermiştir. Daha önce Rum Kesimi, Türkiye’ye yaptırım istemiş, fakat bütün üyelerden “evet” oyu alınamamıştı.
Çözüme gider mi?
Yunanistan, Fransa’dan gördüğü siyasi destekle adalar üzerinden Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı talep etmekte, bu sayede de çözümden uzakta kalmaktadır. Her ne kadar Almanya çözüm arayışlarını devam ettirse de belirsizlik sürmektedir. Uzmanlar,
“Adaların kıta sahanlığı hakkı olamaz. Dolayısıyla Doğu Akdeniz için müzakere edilecek bir başlık yok. Türkiye’nin menfaatlerine dokunulduğu an savaş çıkar, ama kaybeden Yunanistan olur. Yunanistan adaların çoğunu kaybedeceği gibi Batı Trakya’nın da elinden çıkmasına neden olur” değerlendirmesini yapmışlardır.
Fransa Dışişleri Bakanı ise, Alman ve Polonyalı mevkidaşlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin sürekli olarak kabul edilemez provokatif eylemler gerçekleştirdiği bizim için açık” demiştir. Le Drian sorumluluğun Ankara’da olduğunu, ancak Türkiye’nin diyaloğa dönmemesi halinde AB’nin güç dengesini değiştirmeye hazır olduklarını söylemiştir.
Yunanistan neler umuyor?
Yunanistan 1826 İsyanı ardından tek mermi atmadan 1831’de bağımsızlığını ilan
etmiş, hepsini masa başında kazanmıştır. Masa başında kazanmaya alışkın olan Yunanistan, aynı alışkanlığı devam ettirmek istemektedir.
Adaları silahlandırmış, karasularını ve hava sahasını genişletmekte ve bunu devam
ettirmektedir. Türkiye’nin gözlem amacıyla kaldırdığı uçakları sürekli olarak taciz etmiş ve NATO’ya duyurmuştur.
Uluslararası konjonktürden istifade etmeyi hiçbir zaman göz ardı etmemektedir.
Yeni ABD yönetiminin kapısını çok çalacak, NATO yardımının arttırılmasını,
ABD’ye yeni üsler vermek istediklerini söyleyecektir.
Bakalım daha neler göreceğiz?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.