Dünyanın jandarması ve demokrasi havarisi ABD, Çin’i rakip görmeye Rusya’yı da amansız düşman görmeye devam ediyor. 
Aralarındaki meseleler bizi ilgilendirmez, diye gözümüzü kapatamayız. Rusya’nın Avrupa’daki etkinliğini sınırlamak ve NATO mütteki olmasına rağmen Rusya ile yakınlaşan Türkiye’ye gözdağı vermek amacıyla Yunanistan-Dedeağaç’ta “Atlantik Çözümü (Atlantic Resolve) operasyonunu icra etmektedir. Yetkililer, geçen yıl Dedeağaç limanından sekiz operasyon gerçekleştirdiklerini, buradaki ticari ve demiryolu hatlarını kullanarak hava ve zırhlı birlikleri Dedeağaç’a taşıyabileceklerini ve Bulgaristan ve Romanya’ya sevkiyat yapabileceklerini belirtmişlerdir. 
Ayrıca Dedeağaç limanında ilkbahardan beri devam eden “Defender Europe” tatbikatına katılan zırhlı araç, helikopter ve personel beklemektedir. 
Dedeağaç limanı, tank ve zırhlı araçlar Avrupa’nın doğusunda Rusya ile ABD arasında ilk klasik silah gerilimi 2007 yılında tırmanışa geçmişti. Şimdi ise, aralarında M1A2 Abrams tipi tank, Bradley tipi zırhlılarla 400 civarında paletli ve zırhlı araç ve konteyner halen Dedeağaç limanındadır. 
Liman son 2,5 yılda ABD destekli inşaî faaliyet ve stratejik yatırımlarla nitelikli bir konuma getirilmiştir. 
Tarihte ilk defa ABD, kendi kıtası dışında böyle büyük çaplı bir tatbikat yapmaktadır. 145 helikopter, 1800 zırhlı araç ve 20 bin ABD askerinin katıldığı bu tatbikata Yunanistan’ın yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Macaristan, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Polonya, Romanya ve Slovenya da iştirak etmektedir.. 
Kısa zamanda yığılan bunca muharebe aracından gayeyi, 1.ABD ordusunun gücünü göstermek, 2.Rusya’yı Avrupa’ya karşı bir hamle yapmaktan uzak tutmak, 3.Türkiye’yi küçük düşürmek ve gözdağı vermek, şeklinde açıklayabiliriz ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi (DVIDS), sevkiyatla ilgili fotoğraarı, “Dedeağaç limanı, ABD ordusu için kritik derecede önemli bir ulaşım ve lojistik merkezi haline geldi” mesajıyla paylaşmıştır. 
Bir aktarma üssü olarak kabul edilen Dedeağaç limanına boşaltılan askeri araçların, önümüzdeki günlerde demiryolu ile Romanya ve Bulgaristan’a sevk edileceği; Polonya ve Litvanya üzerinden de tüm Avrupa’ya yayılacağı belirtilmektedir. İddia sınırlarının ötesinde Bu gelişmeler, Ukrayna ve Kırım ve ayrılıkçı Dombas nedeniyle Rusya’yı tedirgin etmektedir. Rusya’daki uluslararası siyaset ve jeopolitik konuları uzmanı Nikolay Zlobin, ABD’nin doğu Avrupa’ya iki kolorduyu donatacak kadar silah yığmasını, Rusya-Ukrayna arasındaki büyük savaşa hazırlık olarak gördüğünü iddia etmiştir. 
Dedeağaç’taki bu üsten başka ABD’nin Yunanistan topraklarında Kavala, Selanik, Larisa, Stefanoviç ve Girit’te askeri üsleri bulunmakta ve bu üslere aralıklı olarak askeri personel, araç ve mühimmat sevkiyatı yapılmaktadır. ABD yönetimi diğer yandan Karadeniz’e karşı duyduğu ilgiyi de arttırmaktadır. Kısa bir zaman önce Türkiye ile Karadeniz’de ortak tatbikat düzenlenmiş ve Amerikan gemileri Boğazlardan geçmişti. Lozan Antlaşması’na göre ABD ile Yunanistan 1990 yılında karşılıklı olarak bir savunma işbirliği anlaşması imzalamışlar, bu anlaş- mayı da 5 Ekim 2019 tarihinde güncellemişlerdir. Anlaşma, Girit Adası-Suda limanında bir üs kurulmasına, Dedeağaç’ta ise, deniz ve hava üssü kurulmasına cevaz vermektedir. 
ABD, Karadeniz’e kıyıdaş olmamakla birlikte birliklerini Dedeağaç’ta konuşlandırılmakla Boğazları ve Marmara’yı kontrol etmek ve Rus gemilerinin faaliyetlerini izlemek istemektedir. Lozan Barış Anlaşması’na göre Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’ın sınırlarının iki tarafında askersizleştirilmiş bölgeler vardır. 
Amerikan helikopter, gemi veya askerlerinin bu üslerde konuşlanması Lozan’ı ihlâl edebilir. Zaten ABD bu anlaşmaya imza da koymamıştır. Bu durum, yıllardır Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı kullanılmasına yeni bir örnektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.