18 Şubat 2019 Pazartesi

Belediyeden öğrencilere destek

24 HAZİRAN 2018 GENEL SEÇİMLERİ VE SOL’DA YENİ BİR UMUT

29 Haziran 2018, 21:49
Bu makale 764 kez okundu
24 HAZİRAN 2018 GENEL SEÇİMLERİ VE SOL’DA YENİ BİR UMUT
Poyraz Ülger

 TBMM’de Alınan erken seçim kararına göre, 24 Haziran 2018 tarihinde ilk defa Cumhurbaşkanlığı be TBMM ne girecek olan milletvekilliği seçimi de aynı anda yapıldı. Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu kararına göre 8 siyasi parti genel seçimlere girdi. Cumhurbaşkanlığı için ise iki gurup oluşturuldu. Bir taraftan AKP ve MHP seçim ittifakı. Bir taraftan da CHP’nin başını çektiği hiçbir zaman bir araya gelmeyi bile düşünemeyen irili ufaklı diğer partiler. Bu seçimde, yine 600 Milletvekili tamamen parti genel başkanlarının isteğine göre listelendi. 

Türkiye’de görünümde iki grup mevcuttur. Birincisi aydınlar ya da seçkinler olarak kendilerini tanımlayanlar, ikincisi halk olarak bilinenlerdir. Geçmişten günümüze seçkinler olarak kendini tanımlayanlar, ne yazık ki demokrasiyi tam olarak içlerine sindiremeyenlerdir. Onlarca demokrasi,  kendi statükolarına uygun bürokrasinin varlığı ve sadece iktidardaki varlığın kendilerine uygun olma durumudur. Bu görünüm iktidarı bekleyen tüm partilerin yapısında mevcuttur.
Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, altı yüz yıldan fazla bir dönemi kapsayan Osmanlı Hanedanı’nın ihmalleri üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti,  Cumhuriyet’le birlikte, gelişmiş batı demokrasisinin gelişimine kısa sürede erişmek istemiştir. 
İkinci Dünya Savaşını büyük sıkıntılarla atlatan Cumhuriyet hükümetleri, devletin varlığı ile ülkemiz genelinde yapılan yenilikler ve devrimler, altı yüz yıllık ihmalin, çözümlerini tümden gerçekleştirememiştir. Özellikle demokraside sıkıntılı bir dönem yaşanmıştır. Ülkemiz genelinde iç isyan ve ihtilaller dış baskılar, mevcut idareyi rejimin bekçiliğine yönlendirmiştir.
Gelişmiş Avrupa ülkelerinde, demokrasi içerisinde “Sağ- Sol” kavramı 1840 ‘lı yıllarda başlamıştır. Türkiye’de 1960 ‘lı yıllardan sonraları telaffuz edilmeye başlamıştır. 1960 Askeri darbesinin sonrası yapılan 1961 Anayasası ile demokrasi güvencesi gündeme gelmiştir. Böylece kendilerini seçkin ve aydın olarak tanımlayanlar, kendilerine “sol” u uygun buldular. Yapılan seçimlerle Türkiye İşçi Partisi sol’ un temsilcisi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girmişse de, sol’a karşı ülkedeki karalama gün be gün arttı. Nihayet 1965 ‘ den sonraları CHP kendini “Ortanın Solu” olarak tanımladı. Böylece halk kitleleri ile daha fazla kucaklaşma ve yaklaşım başladı. Sonunda 1973 genel seçimlerinde, ilk defa sol’a yönelik kimlikle, Bülent Ecevit’in liderliğindeki CHP halka yaklaşarak iktidarı alabildi. Bu başarı, o gün CHP’yi yönetenlerin işçinin, memurun, köylünün yanında olması ve “Halk”a yönelmesinin sonucudur.
Zaman içerisinde, demokrasinin sancılarını yaşayın Türkiye’de, sağ sol çatışmasının yoğunlaşması, halkın tekrar unutulması, bir yandan zamanın iktidarlarının almadan ve üretmeden dağıtmaya kalkarak, gelecek kuşaklara borç yükleyen popülist uygulamaları,  bir yandan statükocu yöneticilerin çıkmazları, ağır ekonomik yıkıntıların yumağını oluşturdu. Böylece önce askeri muhtıralı, 1970 de TBMM dışı bir CHP’ linin başbakanlığında hükümetler denendi ve nihayet 12 Eylül 1980 askeri darbesi geldi. 
Sol ‘un ve halkın yanında olanlar susturuldu. Demokrasi askıya alındı. 1983 Genel seçimleri, ülke düzeyinde önceden adayları belirlenen bir seçim olmasına rağmen, halka bir şeyler vadenler iktidara geldi.
3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Genel seçimlerde bir tahterevalli oynandı. Bu defa sol’un temsilcisi olarak CHP görüldü. Sağ’ın temsilcisi olarak AKP görüldü. Bu iki partinin dışındakilere, halk tarafından, şapkalarını önlerine alıp düşünmeleri süresi tanındı.
Bu seçimlerle CHP’ye sol’un temsilcisi olarak muhalefet görevi verildi. Artık CHP’den beklenilen muhalefet görevinin gereğini yapmaktır. Sol’da olmak topluma, yani seçmene,  daha doğrusu halka sosyal demokrasiyi, kendi yaşamı içerisinde bütünleşmektir. Halkın yaşam biçiminden çok, yaşam düzeyine yönelmektir. 
Demokratik ve parlamenter düzenin temeli, iktidarı eleştirerek, ona bir sonraki seçimlerde alternatif oluşturmaktır. Yapıcı eleştirilerle toplumu yanına almak ve topluma yeni güvenceleri kazandırmaktır. Sol mutlaka halka inmenin ve halkın hanesine girmenin zamanını bilmelidir. Ülkemizde, gittikçe sigortasız işçi sayısı artmaktadır. Diğer yandan genç ve dinamik nüfusumuzun işsizliği, sosyal güvensizliği, ağır mali yükün varlığı halkı zorlamaktadır.
Türkiye’nin gerçekleri belli, genel seçimlerle iktidara gelen ve kendilerini sağın temsilcisi olarak görenlerin karşısında, sol’un yapacağı, başaracağı ve topluma söyleyebileceği çok şeyler vardır. Türkiye’de sol önemlidir. Sosyal devlet anlayışı ancak sol ile varlık kazanır. Türkiye’de gelecek bence sol’dan yanadır. Ancak kendini sol olarak görenlerin artık rejimin bekçiliğine soyunmalarının yerine, halka inmeleri, halkın hanelerine girerek onlarla bütünleşmeleri gerekir.
24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarı, halkın yanında olmaktan ve onu kendine inandırmaktan geçmiştir. Kuru laf yerine, yaşama geçebilen projelerle, halkı yanına çekebilen yeni bir lider doğmuştur. Söylemiyle ve halka kendisini inandıran CHP’li Yalova Milletvekili, öğretmen Muharrem İnce, yeni bir bence sol’da devrim yapmıştır. Kırk yıldan fazla bir zamandır beklentide olan sol’a bir umut olmuştur. CHP’nin bunu iyi görmesi ve algılaması gerekir. Oysaki CHP’nin genel başkanı verdiği basın toplantısında yine pişkinliğini koruyarak, sol’un yıllarca beklediği bu umuda da bir tuz biber katmıştır. Şu andaki CHP genel başkanı bence ne yaptığını bilmiyor. Ona düşen görev; bu sol oyları yüzde otuzun üstüne çıkaran bu öğretmen, mütevazı, yiğit köy çocuğuna saygı duyarak, CHP’yi ona bırakmalıdır. Aksi takdirde CHP genel başkana mezar olur. Ben CHP’nin bir üyesi olarak Muharrem İnce’ye inanıyorum ve güveniyorum. CHP’ye ve sol’a gönül verenler de bu yaklaşımdalar. Ama kendilerini Milletvekili olarak tekrar güvence altına alan tuzu kurular, elbette ki yine genel başkanlarının yanında olacaklardır. Bekleyip göreceğiz!

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner25
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV