21 Temmuz 2019 Pazar

Sitespora 4 yeni oyuncu

2018’İN ÖNEMLİ TARİH ARAŞTIRMALARI

12 Ocak 2019, 15:01
Bu makale 213 kez okundu
2018’İN ÖNEMLİ TARİH ARAŞTIRMALARI
Cengiz Baysu

 2018 yılı Haziran ayında İtalya’daki Sapienza Üniversitesi ile Vehbi Koç Vakfı bünyesindeki Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)’nin işbirliğiyle Bizans araştırmalarının tarihine ışık tutmayı amacıyla “Yitik İmparatorluğu Resmetmek: İtalyan Merceğinden Anadolu’daki Bizans Sanatı, 1960–2000” sergisi açılmıştır.

Roma’dan Doğu Roma’ya uzanan yolculuk
“Yitik İmparatorluğu Resmetmek: İtalyan Merceğinden Anadolu’daki Bizans Sanatı, 1960–2000” sergisi, Roma’daki Sapienza Üniversitesi’nin Bizans Sanatı Tarihi Dokümantasyon Merkezi’nden (CDSAB) fotoğraf ve arşiv materyallerini Beyoğlu’ndaki ANAMED’e taşımıştır.
Sanat tarihi çalışmaları ışığında bir araya getirilen sergide, Roma’dan Doğu’ya uzanan tarihi güzergâh izlenerek yitik bir imparatorluğun parçaları yeniden keşfedilip bir araya getirilmiştir. İtalyan sanat tarihçileri, Anadolu’daki Bizans sanatı araştırmalarına katkı sağlamak amacıyla yaklaşık 50 yıl boyunca biraraya getirmeye çalıştıkları arşiv dokümanlarını, anıt ve eserlerin hikâyelerini bizlere sunmuşlardır.
Sonraki dönem
Bu konudaki çaba ve çalışmalar kasım ve aralık aylarında da devam etmiştir. Antik edebiyat üzerine çalışan uzmanlar ve akademisyenler, ilahiyatçılar, arkeologlar ve sanat tarihi uzmanları Bizans dünyasındaki antik maneviyatın en temsilci figürlerini keşfetmek üzere karşılıklı bir diyaloga girmişlerdir.
Genellikle efsanevi olan hayatlarından ikonografilerin izlerini sürerek onlara İstanbul anıtlarından bahsedilecek ve tarihin daha önce açıklanmamış belgelerini su yüzüne çıkaracak dokümanları topluma sunmak isteyen Jean Paul Lieggi ve da Andrea Paribeni, İtalyan Kültür Merkezi’nde konferanslar vermişlerdir. Bu toplantı serilerinde cesur azizlerin, tutkulu ruhların ve yaşanmış ideallerin hayatlarını anlatan konferansçılar ayrıca mimari vizyonları, besleyici efsaneleri ve düşleri inşa edecek ilhamları gözler önüne sermişlerdir..
Simultane çeviriyle Jean Paul Lieggi, “Mesih’in ezgisi” ve “Altın ağız”, Gregorio di Nazanzio ve Giovanni Crisostomo Konstantinopoli’de; Andrea Paribeni, Ayasofya’nın azizleri: Büyük kilisenin mozaiklerindeki imparatorlar ve patriklerin “Gözü pek hayatlar” araştırmaları sunulmuştur.
Büyük kilise
İlahi Bilgeliğe adanan büyük kilise Ayasofya, büyük bir grup azizlerin varlığıyla gerçek kutsal sahibinin eksikliğini telâfi etmekte… Giovanni Crisostomo ve Gregorio Nazianzeno gibi ilk Patriklerden, Athanasius gibi Paleolog çağına, Genç Ignazio ve Fozio gibi görüntü kültünün savunulması için verilen mücadelenin kahramanlarına varıncaya kadar…
“… Yapılarda Ayasofya azizlerine ait pek çok ibare vardır. Bu ibareler özellikle kiliseyi süsleyen mozaiklerde görülebilir. Bunların yanında binanın inşası ve yeniden inşası ve hafızalarını destekleyen Konstantin ve Justinianus gibi kutsallığı belirleyen ve tartışan imparatorlar ile Ayasofya mozaikleri de mevcuttur. Konferans, Bizans İmparatorluğu tarihinin önemli isimleri olan büyük sivil ve dini şahsiyetler tarafından işaretlenen, Ayasofya’nın bin yıllık tarihi boyunca bir yol göstermeyi amaçlamaktadır…”
Ayasofya hiç varoldu mu? Carpo ve Papilo kimlerdi? Teofano’nun hayatını eşsiz kılan şey neydi? Bizim şehrimizle ne bağlantıları var? Konferans dizisi Jean Paul Lieggi ve da Andrea Paribeni’nin sunumuyla Ayasofya’ya adanmış bir konferansla başlamıştır.
Konuşmacılar
Jean Paul Lieggi, Puglia İlahiyat Fakültesinde Hristiyanlık ve Trinitaria ve Patriklik İlahiyatı profesörüdür. İtalyan İlahiyat Derneği’nin güney bölgesi delegesi ve aynı zamanda Papalık İlahiyat Akademisi üyesidir. Yayınladığı eserler: La cetra di Cristo (Mesih’in ezgisi). Le motivazioni teologiche della poesia di Gregorio di Nazianzo (Herder, Roma 2009) ve Hristiyanlık, ilahiyat ve ekümenik patriklik üzerine eserler yazmıştır.
Andrea Paribeni, Roma La Sapienza Üniversitesinden Bizans Sanatı Tarihi bölümünden mezun olmuştur, Bolonya Üniversitesinde Geç Antik ve Ortaçağ Arkeolojisinde Araştırma Doktorudur, Urbino Carlo Bo Üniversitesinde profesör olup Ortaçağ Sanat Tarihi ve Bizans Sanatı Tarihi dersleri vermektedir.
Türkiye, Suriye, Yunanistan ve İtalya’da, bu bölgelerin Bizans anıtlarını incelemek amacıyla çeşitli araştırma görevlerinde bulunmuştur. Ayrıcalıklı araştırma alanları arasında V-VI yüzyılın mermerinden heykeltraş üretimi yer almaktadır (özellikle Ayasofya’nın Justinian mermerleri referans alınıyor).
Konstantinopoli’in topografya ve şehir planlaması, Anadolu bölgelerinin Proto-Bizans dini mimarisi, orta ve geç Bizans dönemine ait bronz ve görkemli sanat ürünleri, zemin ve duvar mozaikleri – klasik ve ortaçağ dönemleri – ve sonunda Giacomo Boni’nin (1859-1925) kazı ve restorasyonu üzerine araştırmalar söz konusudur.
Ben bu etkinliklerden ilkini gezdikten ikincisini de basın açıklamalarından okuduktan sonra Bizans ile ilgili iki değerli kitap satın aldım. “Bizans Saray Kültürü” (Yazarı Henry Maguire) ve “Bizans’ın Kadınları”(Yazarı Carolyn L. Connor) Bunlardan birini de kitap tanıtımı şeklinde sizlere takdim ettim. İlginç bilgiler var.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV