İnflexible’ın mayına çarpmasından tam üç dakika sonra bu kere sıra Irresistible’a geliyor, o da Nusret’in mayınlarından birine sancak makine dairesinin altından çarparak, makine dairesi suyla doluyor ve buradaki personelin çoğu ölüyordu. Su basma nedeniyle geminin orta bölmesi de parçalanıyor ve iskele makine dairesi de su alarak, gemi 70 derece sancağa yatıp, kıç tarafı sulara gömülüyordu. Durumun kötülüğünü gören müttefik donanması Kurmay Başkanı Tuğamiral Roger Keyes, Ocean zırhlısı komutanı Albay Arthur Hayes-Sadler’den İrresistible’ı yedeğine alarak boğaz dışına çıkarmasını istedi. Bir yandan da İrresistible’ın komutanı Albay Dent, gemiyi terk et emri vererek personelini yardıma gelen Wear Muhribi’ne nakletti. Üst üste gelen bu zayiatlar karşısında saat 16.50’de B görev gücü gemilerine geri çekilin emri verilir. Verilen emir gereği İrresistible’ı yedeklemek için saat 17.10’da Türk kıyılarına çok fazla yaklaşmış olan Ocean’a, saat 18.05’te sancak yönünden gelen bir mermi isabet ederek dümen düzeneğini çalışmaz hale getirir. Çanakkale-Gelibolu muharebelerinde gerçekleştiği söylenen bir çok mucizevi olaylardan birisi daha meydana gelmiş, bir topçu eri 276 kiloluk mermiyi kol gücüyle kaldırarak, olumsuzu olumlu bir hale getirmişti. Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görev yapan topçu eri Seyit’in ateşlediği topun mermisi ile dümeni bozulup başıboş bir halde Erenköy Koyu’na sürüklenen Ocean. Orada bir darbe daha alıyor, Nusret’in döşediği mayınlardan birine çarpıp batmaya başlıyor, bir canavarın yavaş yavaş ölmesi gibi uzun bir süre can çekişerek, saat 22.30 sıralarında tamamen suya gömülüyordu.
Ocean’ın yaralanıp sürüklenmeye başlamasıyla yalnız başına kalan İrresistible. Türk topçularının adeta talim hedefi haline gelir ve yoğun bir ateş yoğunluğu halinde kalarak saat 19.30 sıralarında batar.
Fransız savaş gemisi Gaulois aldığı ağır yaralar sonucunda Bozcaada’ya çekilip kendini emniyet altına almaya çalışmış. Ancak, gücü yetmediğinden Tavşan Adaları’na baştankara ederek karaya oturmuştu. Yine Fransız zırhlılarından Suffren ve İngiliz zırhlısı Agamemnon’da ağır hasarlı olarak harp edemez bir durumdaydı. 18 Mart günü bitip akşam karanlığı çökmeye başladığında, mağrur bir şekilde geldikleri Çanakkale Boğazı’nı perişan bir halde terk eden müttefik donanmasından Bouvet, Ocean, İrresistible ağır savaş kruvazörleri batmış. İnflexible, Gaulois, Suffren ve Agamemnon ağır savaş kruvazörleri de savaş edemez bir haldeydiler. Savaşa katılan diğer savaş gemilerinde de yine önemli hasarlar mevcut olup, yardımcı savaş gemileri içinde de batan ve hasar görenler bulunmaktaydı. Böylece müttefik donanması mevcudunun üçte birini zayi etmiş, pek çok küçük çaplı topla birlikte, 44 ağır çaplı top ve 800 denizcilerini de zayiat listesine eklemişlerdi.
18 Mart’ta büyük bir zafer kazanan ve Çanakkale Boğazı’nın aşılmazlığını dosta düşmana, merde namerde haykıran Türk kahramanlarının zayiatı ise şöyleydi: Anadolu Hamidiye Tabyası’nda 355mm’lik bir top onarılamayacak şekilde hasarlı, kışla yıkılmış. Çimenlik Tabyası’nda cephanelik patlamış, bazı topları hasarlı. Rumeli Hamidiye, Mecidiye ve Namazgâh Tabyaları’nda da bazı toplar hasarlı, personellerinden bir kısmı şehit ve yaralı. (Rumeli Mecidiye’de 12 şehit ve 30 yaralı) Dardanos tabyası en ağır hasar ve zayiat verilen tabyalardan. Batarya Kumandanı Üsteğmen Hasan Hulisi, Takım Kumandanı Teğmen Mevsuf ve Asteğmen Halim efendiler ile üç telefoncu er şehit, diğer erlerden çoğu yaralı. Çanakkale şehrinde bazı bina ve evler  yanıp, yıkılmış. İnsan zayiatımız 3 subay ve 24 er şehit, 2 subay ve 68 er yaralı olmak üzere toplam:97. Ayrıca gözlemci Alman personelden de 18 ölü ve yaralı bulunmaktaydı. (Sürecek)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.